Eurowizja 2025: Kiedy finał w Mołdawii? • Spekulacje z Azerbejdżanu, Armenii i Finlandii • Ostatnie chwile na głosowanie w Eesti Laul – Wild Card

dziennik-eurowizyjny.pl 2 dni temu

Znamy harmonogram selekcji Mołdawii

Telewizja mołdawska do 10 stycznia szuka realizatora preselekcji Etapa Nationala. W dokumencie przetargowym podano, że transmisja castingu ma się odbyć 18 stycznia, a finał selekcji 22 lutego w Kiszyniowie (zdj.). kilka wiemy o samym formacie, ale należy się spodziewać, iż wielu zmian nie będzie. Po opublikowaniu zgłoszonych i zweryfikowanych piosenek telewizja mołdawska przeprowadzi casting, w ramach którego jurorzy wybiorą najlepszych uczestników i zaproszą ich do finału. W samym finale o zwycięzcy zdecydują widzowie oraz jurorzy. Patrząc po YouTube znaleźć tam można tylko dwóch kandydatów, przy czym wiemy, iż kolejne dwie piosenki zgłosił kontrowersyjny Sasha Bognibov, który co roku przygotowuje utwory i zwykle kończy na dnie głosowania jurorskiego już podczas przesłuchań. W zeszłym roku zajął ostatnie, 29. miejsce zdobywając jedynie 5 punktów. Dla porównania, lekarz Tudor Bumbac, który w preselekcjach bierze udział po prostu dla sportu, otrzymał aż 16 punktów więcej. Specyfika castingów mołdawskich sprawiła, że inicjatywa ma w Polsce wielu fanów, którzy chętnie śledzą przebieg tej części „Etapa Nationala”. To jedyny w Europie casting preselekcyjny, który jest transmitowany w telewizji publicznej. Od dwóch lat jego wyniki są publikowane i znamy pełen ranking jurorski, w tym także miejsca dla wykonawców niezakwalifikowanych. O tym, kto wystartuje w tegorocznym przesłuchaniu dowiemy się prawdopodobnie w ciągu dwóch najbliższych tygodni.

Armenia obiecuje televoting, Azerowie liczą na Sevdalizę

Nadawca ARMTV z Armenii przypomniał artystom o etapie zgłoszeń do „Depi Evratesil” i potwierdził, iż w tym roku zorganizowany będzie finał narodowy, a widzowie będą mogli wskazać nowego reprezentanta kraju. Telewizja podkreśla konieczność uważnego zapoznania się z regulaminem, zwłaszcza w kwestii wysyłanego utworu, który nie może być nigdzie wcześniej opublikowany. Zgłoszenia przyjmowane będą do 10 stycznia. Wśród wykonawców, których internauci chcieliby zobaczyć w gronie uczestników wymienia się m.in. niedoszłą reprezentantkę kraju z ESC 2020 – Athenę Manoukian, a także Dianę Avetisyan znaną jako D’Little, młodego piosenkarza i tancerza Tonee Marino czy niezwykle popularną w social mediach Lilit Hovhannisyan. Tymczasem w sąsiednim Azerbejdżanie fani czekają na werdykt telewizji Ictimai w sprawie nowego reprezentanta kraju. Chociaż w sieci pojawiła się już „short-lista” (mają być na niej Mehin Hümbətova, Nataone oraz Murad Arif) to wielu Azerów liczy na to, iż nadawca wybierze…popularną Sevdalizę. Według informacji przekazanych przez samą wokalistkę, ma ona azerskie pochodzenie, a dokładnie jest Azerką z Iranu. „W wywiadach piosenkarka podkreślała, iż jest Persyjką i przeprowadziła się do Holandii ze względu na wojnę iracko-irańską i panujący tam reżim irańskiego mułły” – czytamy na profilu Songfestival.Azerbaijan. Gdyby faktycznie Sevdaliza pojechała na Eurowizję, nie byłaby pierwszą Azerką z Iranu w roli reprezentanta. W 2009 telewizja Ictimai wysłała do Moskwy duet złożony z azerskiej wokalistki Aysel oraz Azera irańskiego – Arasha – który na stałe mieszka w Szwecji. Duet zajął 3. miejsce w finale konkursu.

Estońskie głosowanie, litewskie przygotowania

Tylko do niedzieli (5 stycznia) głosować można w rundzie „Wild Card” preselekcji Eesti Laul w Estonii . O ostatnie miejsce w finale walczy 20 utworów, które zostały najwyżej sklasyfikowane zaraz po tych, które już do finału się dostały. Głosowanie trwa do niedzieli do 20:00, a finalistę poznamy w poniedziałek rano na antenie Radio 2. Głosowanie internetowe znajduje się TUTAJ i jest dostępne dla wszystkich. Wśród kandydatów czekających na głosy są m.in. AG & Laura Põldvere (ESC 2005 i 2017), Cecilia-Martina Mägi, Felix Enghult z utworem współtworzonym przez Stiga Rasta (ESC 2015), Gerli Padar (ESC 2007) czy Horror Dance Squad. Patrząc na aplikację My Eurovision Scoreboard faworytem fanów zdaje się być Cecilia z utworem „Rollercoaster”. Wokalistka walczyła o finał Eesti Laul także rok temu, jednak jej „Fomo” zajęło w półfinale niskie, 10. miejsce. Na Litwie przygotowania do nagrania pierwszego półfinału. Realizacja planowana jest na 8 stycznia, a emisja 11 stycznia. Z każdego półfinału do finału awansuje po dwóch uczestników. Jeszcze nie wiemy kto pojawi się w pierwszej rundzie, ale niektóre utwory są już opublikowane w sieci, stąd wiemy, że wokalistka Donata zaśpiewa „Empower” niesławnych sióstr ze Szwecji Ylvy i Lindy. Euften, czyli Elvinas Skliutas wykona piosenkę „Goodbye Hell” współtworzoną przez hiszpańskiego kompozytora Rafaela Artesero, który ma na koncie pracę przy czterech eurowizyjnych utworach – „La Mirada Interior” i „Sense Tu” z Andory, „La Noche Es Para Mi” z Hiszpanii oraz „Mother” z Belgii. Był też autorem słynnego wśród polskich fanów hitu „Bravo” Nicolety Savy z mołdawskich selekcji 2024. Piosenkę „Namo” Indrė Anankaitė i Laimonasa przygotował rosyjsko-litewski wokalista, autor i frontmen zespołu Delfinai – Stano czyli Stanislav Stavitsky.

Kto w stawce fińskiego UMK?

W środę dowiemy się, kto wystartuje w finale selekcji fińskich UMK. Nadawca prezentuje już graficzne wskazówki, a plotki narastają. Portal iltalehti sugeruje, iż do stawki może powrócić Erika Vikman, którą doskonale pamiętamy z selekcji 2020 za hit „Cicciolina”. Ponoć bardziej prawdopodobnym tropem jest jednak rockowa formacja Poets of the Fall z 54-letnim Marko Tapio Saaresto na czele. Panowie mają już na koncie dziewięć albumów i liczne trasy koncertowe – dwukrotnie odwiedzili choćby nasz kraj. Spekulacje krążą także wokół heavy-metalowej grupy Hevisaurus, która powstała w 2009 roku z myślą o tworzeniu piosenek dla dzieci. Stąd też specjalnie przygotowany wizerunek członków grupy – Herra Hevisaurus, Milli Pilli. Komppi Momppi, Riffi Raffi i Muffi Puffi występują w strojach przedstawiających dinozaury. Według legend, żyli oni w metalowych jajach, które przetrwały zakopane w ziemi przez 65 milionów lat, a w 2009 roku odkryły je czarownice, gdy w jaja uderzył piorun. Tak zrodzili się członkowie grupy. Chociaż ich muzyka to połączenie hard-rocka i metalu, teksty są skierowane do dzieci i mają charakter edukacyjny, np. o zaletach picia mleka. Finowie na Eurowizji pokazali już praktycznie wszystko więc chyba nikogo nie zdziwiłoby, gdyby do Bazylei pojechały dinozaury uczące dzieci jak się odżywiać. Czy Hevisaurus są w stawce? Przekonamy się 8 stycznia wieczorem, a w kolejne dni publikowane będą konkursowe utwory.

Źródło: TRM, ARMTV, Songfestival.Azerbaijan, EER, LRT, Wikipedia, iltalehti , fot.: M. Błażewicz 2018

Idź do oryginalnego materiału