Eurowizja 2025: Dziś finał w Luksemburgu, półfinał na Litwie i dwa programy rozgrzewkowe! • Kolejna rezygnacja w Serbii • Chorwaci rozdają bilety na preselekcje • Komplet utworów w Polsce: Jak wyglądają typowania?

dziennik-eurowizyjny.pl 1 dzień temu

Luksemburg wybiera reprezentanta!

Dziś finał preselekcji w Luksemburgu. O wyjazd do Bazylei rywalizuje siedmioro kandydatów, a wyniki ustalone będą na podstawie głosów międzynarodowego jury oraz internautów, którzy będą mogli wspierać swoich faworytów poprzez ESC.vote, gdzie jeden głos kosztuje 99 centów. Luxembourg Song Contest poprowadzą Raoul Roos i Loïc Juchem w trzech językach – po luksembursku, francusku i angielsku. Gośćmi będą Tali (ubiegłoroczna reprezentantka kraju) oraz zwyciężczyni Eurowizji 2014 – Conchita. Główną faworytką fanów Eurowizji jest Laura Thorn, która wykonuje utwór „La poupée monte le son” nawiązujący do hitu sprzed 50 lat – „Poupée de cire, poupée de son”. Drugie miejsce w aplikacji My Eurovision Scoreboard ma Rafaela Teixeira Fernandes znana jako Rafa Ela, a trzecie Lucas Zagdoudi czyli Luzac (fot.). Rok temu widzowie i jurorzy nie byli zgodni przy określeniu zwycięzcy. Jak będzie w tym roku? Dowiemy się już dziś po 20:00. Wspominając LSC z ubiegłego roku należy spodziewać się dziś show na wysokim poziomie organizacyjnym, chociaż trochę przegadanego i wydłużonego z uwagi na korzystanie z trzech języków. Najprawdopodobniej Conchita Wurst to nie jedyna zwyciężczyni Eurowizji, która pojawi się dziś w roli gościa specjalnego. Kto wie, może Luksemburg przygotował dla nas jeszcze jakieś niespodzianki? Finał dziś od 20:00 na RTL Télé Lëtzebuerg i na platformie RTL Play oraz w Internecie TUTAJ. Finał potrwa trzy godziny.

Skrót utworów

Przewodnik preselekcyjny na sobotę

Równocześnie z finałem Luksemburga rusza też emisja trzeciego półfinału preselekcji Eurovizija.lt Litwy. Dziś o dwa miejsca w finale walczy ośmiu uczestników, w tym Queens of Roses, Gebrasy czy formacja Black Biceps, której choreografię ułożył Polak Daniel Borzewski. O wynikach decydują jurorzy oraz telewidzowie. Redakcja portalu Eurodiena.lt nie była w stanie określić tylko dwóch faworytów – wskazują, iż największe szanse na awans mają Gebrasy, Gøya oraz Queens of Roses. Tymczasem w Słowenii dziś program „EMA pred EMO” czyli rozgrzewka przed finałem preselekcji. Poznamy uczestników preselekcji, dowiemy się jak brzmią ich utwory, a prowadzący będą też rozmawiać z osobami, które zajmują się w Słowenii tematyką konkursu. Gośćmi będą m.in. Maja Keuc (2011), Lea Sirk (2018), Nuša Derenda (2001), Cole Moretti (1993), Omar Naber (2005, 2017) i Eva Boto (2012). Program poprowadzą Bernarda Žarn i Jože Robežnik, a całość ma potrwać 80 minut. O 20:45 druga część programu wprowadzającego do finału selekcji belgijskich Eurosong. Dziś w całości poznamy utwory Mentissy, Red Sebastiana, Jelle van Dael i Stefanie Callebaut. Warto przypomnieć, iż zarówno finał w Słowenii jak i w Belgii zaplanowany jest na 1 lutego, czyli już za tydzień! Od tego weekendu aż do 8 marca w każdą sobotę będziemy mogli śledzić chociaż jeden finał narodowy, a piosenek do stawki Eurowizji 2025 będzie przybywać. Półfinał litewski dziś od 20:00 do obejrzenia na LRT1 oraz TUTAJ, program słoweński od 20:00 na RTVSLO1 i w Internecie TUTAJ, a belgijską prezentację od 20:45 znajdziecie na kanale VRT1 i TUTAJ.

Kolejna rezygnacja w Serbii. Chorwaci otwierają się na fanów

Milan Nikolić (ESC 2009) , który miał wraz ze swoim zespołem wykonać podczas preselekcji serbskich 2025 utwór „Storia del amor” ogłosił wczoraj, iż wycofuje się z rywalizacji. Jako powód podał nieoczekiwane okoliczności, o których na razie nie chce nic więcej mówić. Jednocześnie przekazał, iż złożył wypowiedzenie w wydawnictwie muzycznym PGP RTS, które należy do telewizji publicznej. Spekuluje się, iż rezygnacja ma związek z wczorajszym strajkiem generalnym, który był jednym z największych protestów antyrządowych w historii Serbii, a tłum mieszkańców zebrał się też przed siedzibą stacji RTS, którą oskarża się o niezachowywanie neutralności. W protestach aktywnie uczestniczy Konstrakta, która twierdzi, iż po prostu trzeba być częścią tych wydarzeń. W trakcie protestów wielokrotnie słychać było słowa „In corpore samo”, a tekst z preselekcyjnego utworu „Novo, bolje” trafił choćby na transparenty. W związku ze strajkiem informacja o rezygnacji Milana nie przedostała się jeszcze do mediów, a telewizja RTS także nie wydała w tej sprawie żadnego oświadczenia. Premiera wszystkich piosenek ma się odbyć w poniedziałek o 13:00. Godzinę później w Chorwacji odbędzie się losowanie półfinałów Dory 2025, a wydarzenie ma być transmitowane na social mediach HRT. To kolejny krok w stronę fanów, ale jeszcze większym jest wprowadzenie fanzone pod samą sceną preselekcyjną w Opatiji. Telewizja przyjmuje już chętnych na bezpłatne bilety – obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a miejsca są limitowane. W piątek telewizja norweska opublikowała piosenki z preselekcji Melodi Grand Prix – dostępne są one m.in. na Spotify. Z kolei na Malcie ujawniono, iż preselekcje narodowe poprowadzą Pauline Agius, Davide Tucci i Valentina Rossi.

Finaliści w Irlandii, ogłoszenie w Austrii

Znamy już pełen skład preselekcji w Irlandii . O reprezentowanie kraju walczy wokalista Adgy z utworem współtworzonym przez Ivana Klymenko, jednego z autorów „Stefanii”. Klymenko od 2017 roku tworzy piosenki ukraińskie do preselekcji, a niektóre z nich trafiły już na Eurowizję. Po raz pierwszy współpracuje przy preselekcyjnym projekcie innego kraju. W finale Eurosong zobaczymy też Bobbi Arlo, Nialla O’Hallorana czyli NIYL, Reyltę (jej utwór współtworzył reprezentant Irlandii 2018 – Ryan O’Shaughnessy), Samanthę Mumbę oraz Emmy Kristine Guttulsrud Kristiansen, 24-letnią wokalistkę z Norwegii. Znamy ją z Melodi Grand Prix 2021, gdzie startowała z „Witch Woods”. Co ciekawe, jest też jedną z autorek „Ramtai” czyli tegorocznej preselekcyjnej propozycji łotewskiej formacji Citi Zeni. Emmy nie ma irlandzkich korzeni, nie posiada też żadnych związków z tym krajem poza faktem, iż pracowała z irlandzkimi twórcami podczas songwriting campu, stąd decyzja, by zgłosić utwór do preselekcji właśnie w tym kraju. Finał irlandzki już 7 lutego, natomiast 30 stycznia mamy poznać reprezentanta Austrii na Eurowizję . Dziennik „Kleine Zeitung” podaje, iż ogłoszenie nastąpi właśnie pod koniec miesiąca, a premiera utworu zapowiedziana jest dopiero na marzec. 30 stycznia odbędzie się także finał preselekcji greckich, a fani planują świętować to wydarzenie już jutro podczas specjalnej imprezy zorganizowanej przez portal EurovisionFun . Gościem będzie Theo Evan, tegoroczny reprezentant Cypru, który pojawi się też w trakcie finału selekcji, jednak nie zaśpiewa wtedy swojego eurowizyjnego utworu.

Promocja, przygotowania, rankingi – polskie preselekcje za 3 tygodnie

Od wczoraj mamy już komplet piosenek preselekcyjnych w Polsce, w związku z tym fani analizują swoje rankingi i aktualizują typowania. Późna premiera utworów Darii i Janusza wpłynęła jednak negatywnie na ich awans w aplikacji My Eurovision Scoreboard. przez cały czas zajmują ostatnie miejsca, chociaż Daria zbliża się punktowo do Marien i najpewniej niedługo ją wyprzedzi. Prowadzi Justyna Steczkowska, a drugie miejsce zajmują Sw@da x Niczos, którzy niebawem zaprezentują słuchaczom nową wersję utworu „Lusterka”. W zakładach bukmacherskich przez cały czas faworytem jest utwór „Gaja” (1,45), drugie są „Lusterka” (4,50), a trzecie „Let it burn” (7,50). Dwa najsłabsze miejsca w zestawieniu mają Marien i Tynsky. realizowane są przygotowania finalistów. Justyna Steczkowska chwali się nagraniami z prób do choreografii „Gai”, z kolei Sonia Maselik ujawniła, iż planuje na scenie „kontrowersyjne” wizualizacje. Kuba Szmajkowski pokazał jak nagrywa „Pray” ze znacznie silniejszym chórem, a Sw@da x Niczos ćwiczą układ do występu. Trwa też promocja. Finaliści regularnie pojawiają się w stacjach radiowych, udzielają szeregu wywiadów polskim i zagranicznym mediom, są też aktywni w social mediach by dzielić się wszystkim ze swoimi fanami. Po weekendzie uczestnicy selekcji wracają do Radia Zet – zawsze o 20:00 usłyszymy rozmowy z nimi: w poniedziałek Daria Marx, w środę Marien, a w piątek Dominik Dudek. Rozmowy na żywo z uczestnikami prowadzi też eurowizyjny influencer Pablo. Dziś o 19:00 rozmowa ze Sw@dą i Niczos, we wtorek o 19:00 z Kubą Szmajkowskim, w środę o 20:00 Tynsky. Dodatkowo 3 lutego Dominik Dudek, a dzień później Daria. Do sieci wyciekł już projekt preselekcyjnej sceny, która stanie w nowej hali TVP w Warszawie. Scena składać się będzie z części głównej z podłogą diodową oraz z trzech pastylek (dwie mniejsze po bokach i jedna większa na środku przed główną sceną). Zaplanowano też dwa niewielkie Green Roomy po boku sceny. Za sceną postawiony będzie ekran diodowy w kształcie elipsy. Konstrukcja ma mieć też ruchome elementy. Scena powinna być gotowa 10 lutego, a próby z udziałem finalistów mają się rozpocząć 13 lutego. przez cały czas nie wiadomo, czy dostępne będą wejściówki na polskie preselekcje.

Źródło: RTL, LRT, RTVSLO, VRT, Instagram, RTS, HRT, Eurosong.hr, TVM, NRK, RTE, Wikipedia, Kleine Zeitung, EurovisionFun, STS, My Eurovision Scoreboard, ESCNews, Radio Zet, Pablo Eurovision, inf. własne, fot.: @luzac_off

Idź do oryginalnego materiału