Wczoraj, w czytelni wieluńskiej biblioteki miało miejsce niezwykle interesujące spotkanie. Gościem miejskiej książnicy była Elżbieta Musiał, poetka, eseistka, graficzka, publicystka, członkini Związku Literatów Polskich oraz Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka 15 książek, w tym 9 poematów, 2 eksperymentalnych filmów krótkometrażowych :” Miej choć odwagę pamiętać” i „Kręgi na wodzie”. Ma na swoim koncie 20 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą oraz 60 zbiorowych, w tym międzynarodowe projekty interdyscyplinarne. Otrzymała 5 nagród literackich, w tym 3 za książki roku.
Jej poezja tłumaczona jest na języki: angielski, niemiecki, ukraiński, litewski, białoruski, słowacki, bułgarski, rosyjski. Eseje i recenzje ukazują się w „Migotaniach”, „Akancie”, „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim”, na stronie internetowej ZLP, a przede wszystkim na Pisarzach.pl (od 2014 r.) W rozmowie z prowadzącą spotkanie Iwoną Podeszwą, poetka opowiedziała o kilku przestrzeniach swojej aktywności twórczej. Wyjaśniła m.in. dlaczego w twórczości poetyckiej skupiła się głównie na poematach, jaka jest ich tematyka i komu są poświęcone. Znaczna część wydarzenia poświęcona była filmom eksperymentalnym jakie tworzy Elżbieta Musiał. Przy okazji tematu audiowizualności bohaterka spotkania opowiedziała jak tworzyła scenariusze do swoich filmów, jak wyglądała jej praca reżyserska oraz kooperacja z osobami, które ją wsparły podczas twórczego procesu.Niezwykle interesującym uzupełnieniem rozmowy okazały fragmenty poetyckich filmów Elżbiety Musiał.
Uwagę widzów przykuły znakomite teksty i ich wizualizacja. Licznie zgromadzona publiczność dała się porwać niezwykłemu spektaklowi z pogranicza jawy i snu, życia i śmierci.
Tekst i zdjęcia: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu.