W najbliższy weekend w Elektrowni będzie można obejrzeć dwie ekspozycje: malarki Justyny Kisielewicz oraz nigeryjskiego artysty Idowu Oluwaseuna.
Wystawa Justyny Kisielewicz pt. Keep the faith zaprasza do podróży przez pięć rozdziałów (sal).
Pierwszy rozdział pt. American Dream, to osobista podróż artystki. Od wychowania się w komunistycznej jeszcze Polsce o mocnych korzeniach katolickich i sformalizowanym społeczeństwie do marzeń o byciu malarką i mieszkaniu w Ameryce . Rozdział drugi to opowieść o grzechu pierworodnym. Kto z nas nie lamentował: „za jakie grzechy?!”? Ano za pierworodne – za zerwanie owocu, za ciekawość, za karę! Trzeci rozdział traktuje o konflikcie między seksualnością, a przynależnością religijną. Czy świat stworzony na gruncie wartości judeochrześcijańskich jest dyskryminujący? Czy jest w nim miejsce dla osób o odmiennej niż heteroseksualizm orientacji? zakrywane na obrazach i rzeźbach genitalia to w rzeczywistości ukrywanie ludzkiej physis? Czwarty rozdział zatytułowany Alternatywy dla wiary odnosi się do doświadczenia przez artystkę życia w Kalifornii. Pomimo tego, iż wiele miast w Kalifornii nosi nazwy pochodzące od imion świętych – jak na przykład San Francisco, zaryzykuje stwierdzenie, iż jest to stan w USA, do którego chrześcijaństwo nigdy nie dotarło. Albo inaczej: dotarło, ale w nim nie zostało. Piąty rozdział, A w co Ty wierzysz?, to ostatnia sala, w której po przebytej podróży można przyklęknąć przed wybranym obrazem: przedstawiającym Dziewicę z Dzieciątkiem (proponującym inne ujęcie wizerunku świętych) lub tradycyjnym Miłosiernym Jezusem.
„Na wystawie zostało zaprezentowanych 40 prac, są to obrazy z czasów studiów, są też prace, które powstały zarówno przed wyjazdem do Stanów, jak również już podczas pobytu w Ameryce. Keep the Faith nie jest wystawą wyłącznie religijną, są to prace pokazujące jak zachować nadzieję i pogodę ducha w obliczu doświadczających nas sytuacji życiowych” – Justyna Kisielewicz
Wystawę można oglądać do 3 marca
Drugą bardzo ciekawą ekspozycją są prace nigeryjskiego artysty Idowu Oluwaseuna.
Należy on do czołówki afrykańskich malarzy zamieszkałych i tworzących w Stanach Zjednoczonych.
Obrazy, które można oglądać w Elektrowni należą do serii A Coulored Story, jest to też tytuł wystawy. Przedstawione prace są zapisem anonimowych historii związanych z kolorem ludzkiej skóry. Wyjątkowa uroda i przejmująca symbolika tych prac nie zostawiają widza obojętnym. Artysta dotyka spraw traktowania mniejszości i inności w kulturze afrykańskiej ze względu na odcień cielesnej powłoki. Szczególne miejsce zajmuje problem funkcjonowania w społecznościach afrykańskich ludzi dotkniętych albinizmem – ofiar dyskryminacji i przemocy. Osoby wykluczone przez swoją „inność” są często tematem tabu choćby w społeczeństwach wysokorozwiniętych
„Kolor skóry ma znaczenie w kulturze afrykańskiej, inne emocje budzi kolor biały skóry, a inne czarny. Idowu Oluwaseun dotyka tego problemu w elegancki sposób, pokazuje soczyste portrety ludzi, którzy mają zasłonięte twarze, co nadaje im anonimowego znaczenia. Ważna nie jest historia człowieka, tylko kolor skóry” – kurator Paweł Witkowski.
Wystawę można oglądać do 24 marca.
Grupy zorganizowane mogą skorzystać ze zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem
Wystawa czynna piątek: 10.00 – 18.00 (w soboty wstęp na wystawy bezpłatny)
Sobota – niedziela: 12.00 – 18.00
………………………………………………………………………………………………….
Z kolei sympatyków kina studyjnego zapraszamy na dwa premierowe filmy. Film biograficzny pt. „Priscilla” oraz dramat pt. „Opadające liście.
Jako Priscillę Presley zobaczymy nagrodzoną na festiwalu w Wenecji za główną rolę kobiecą i nominowaną do Złotego Globu, Cailee Spaeny. Obok niej znakomity Jacob Elordi znany z serialu „Euforia”.
Seanse w weekend (9-11.02): piątek – niedziela godz. 20.00
W filmie pt. „Opadające liście” fiński reżyser czule opowiada o romansie zwyczajnych ludzi – już nie najmłodszych, niezamożnych i z początku nie najszczęśliwszych. Uroczo nieśmiali spotykają się zaledwie parę razy, jednak czasami wystarczy jedna randka w kinie by wiedzieć, iż trafiło się na adekwatną osobę.
Seanse w weekend (9-11.02): piątek godz. 18.15, sobota godz. 16.00, niedziela godz. 18.15
Szczegółowy kalendarz projekcji kina na stronie: www.mcswelektrownia.pl
Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60