„Dżuma. Reaktywacja” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Wyjątkowe pożegnanie sezonu i hołd dla legendy

wroclawskiportal.pl 6 dni temu

Wrocławski Teatr Współczesny (WTW) przygotowuje się do wyjątkowego zwieńczenia sezonu artystycznego 2025/26. Już w najbliższą sobotę, 27 czerwca o godzinie 18:00, na Dużej Scenie zostanie zaprezentowany performans sceniczny „Dżuma. Reaktywacja”, oparty na motywach słynnej powieści Alberta Camusa. Wydarzenie to łączy w sobie potężny ładunek historyczny, hołd dla wybitnego twórcy oraz próbę zmierzenia się z uniwersalnym tekstem we współczesnych realiach.

Teatralny głos stanu wojennego i wielki jubileusz

Zaplanowany performans ma głębokie korzenie w historii wrocławskiej sceny. Ponad 40 lat temu – dokładnie 6 maja 1983 roku – odbyła się premiera słynnej „Dżumy” w adaptacji i inscenizacji Kazimierza Brauna. W ponurych czasach stanu wojennego spektakl ten stał się legendą i jednym z najważniejszych manifestów artystycznych tamtego okresu.

Zbliżający się pokaz ma również wymiar osobisty. Kazimierz Braun to wieloletni, zasłużony dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego, który zaledwie dwa dni po czerwcowym pokazie – 29 czerwca – będzie obchodził swoje 90. urodziny. Performans jest więc symbolicznym prezentem i przypomnieniem jego niezwykle bogatej twórczości.

Nie rekonstrukcja, ale dialog z przeszłością

Twórcy nowej odsłony wyraźnie podkreślają, iż widzowie nie zobaczą wiernej kopii ani tradycyjnego odtworzenia spektaklu sprzed lat.

„Dżuma. Reaktywacja” to nie klasyczna rekonstrukcja, ale nowoczesne, teatralne przywołanie tamtego legendarnego przedstawienia. Zespół pod wodzą reżysera Marka Fiedora podejmie próbę zaktualizowania przesłania zawartego w powieści Alberta Camusa, przepuszczając je przez pryzmat lęków, wyzwań i doświadczeń współczesnego świata.

W celu zachowania ducha pierwowzoru, w performansie zostaną jednak wykorzystane dwa najważniejsze elementy z 1983 roku:

  • oryginalny, historyczny układ adaptacji tekstu,

  • pierwotna, specyficzna kompozycja przestrzeni scenicznej.

Pożegnanie sezonu i spotkanie w foyer

Sobotni wieczór będzie ostatnią okazją do spotkania z teatrem WTW przed wakacyjną przerwą. Formuła wydarzenia wykracza jednak poza samą obecność na widowni. Tuż po zakończeniu performansu widzowie zostaną zaproszeni do foyer teatru, gdzie odbędzie się otwarte spotkanie z zespołem aktorskim. Będzie to idealna okazja do dyskusji, wymiany wrażeń na świeżo po spektaklu oraz podsumowania mijającego sezonu.

Informacje praktyczne i realizatorzy

Szczegóły wydarzenia Informacje o spektaklu
Tytuł „Dżuma. Reaktywacja” (Pożegnanie sezonu 2025/26)
Kiedy Sobota, 27 czerwca, godz. 18:00
Gdzie Duża Scena Wrocławskiego Teatru Współczesnego
Reżyseria Marek Fiedor
Kostiumy Maryna Wyszomirska
Obsada Zespół aktorski WTW
Bilety Rezerwacja i sprzedaż na oficjalnej stronie: www.wteatrw.pl
Idź do oryginalnego materiału