„Dziwny jest ten świat, Gdzie jeszcze wciąż, Mieści się wiele zła. I dziwne jest to, Że od tylu lat, Człowiekiem gardzi człowiek” – śpiewa Czesław Niemen w swojej kultowej piosence zatytułowanej „Dziwny jest ten świat”. Słynnym utworem zachwyciła się zagraniczna youtuberka posługująca się nazwą Starr Larh, która przyznała, iż piosenka utknęła w jej głowie. Pomimo tego, iż nie rozumie znaczenia słów, utwór wywołał w niej niesamowite poruszenie i doprowadził ją do łez. Stwierdziła też, iż autor polskiego hitu jest wyjątkowy i niesamowity.
W kwietniu 1967 r. Czesław Niemen nagrał materiał na płytę „Dziwny jest ten świat”. 23 czerwca tego roku, podczas koncertu „Premiery” na V Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Niemen wykonał tytułowy utwór.
Czesław pokazał w nim niespotykaną wcześniej w Polsce ekspresję i zadziwił wszystkich. Nie wszyscy jednak rozumieli przesłanie utworu. Nie rozumieli, cóż może być dziwnego w poukładanym, ich zdaniem, PRL-u okresu gomułkowskiej stabilizacji. Drażniły ich długie włosy Czesława, jego kolorowe stroje
— wyjaśnił biograf, kolekcjoner pamiątek Tadeusz Skliński, dodając, iż twórca otrzymał specjalną nagrodę ministra kultury. Z Akwarelami nagrał także płytę „Czy mnie jeszcze pamiętasz?” (1969) dla wydawnictwa Polskie Nagrania „Muza”.
„W tym jest tak dużo emocji”
Nic dziwnego, iż piosenką zachwyciła się zagraniczna youtuberka posługująca się nazwą Starr Larh. Pomimo tego, iż nie rozumiała ani jednego słowa, utwór wywołał w niej niesamowite poruszenie i doprowadził ją do łez.
Słyszę tę trąbkę w tle… W tym jest tak dużo emocji. Nie wiem, jakie są słowa tej piosenki, ale (…) to po prostu jest dla mnie tak emocjonujące – te trąby, te instrumenty, te słowa. To jest szalone, to jest świetne. Chciałabym poznać słowa tej piosenki
— wskazała kobieta.
Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 r. w warszawskim Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie na nowotwór węzła chłonnego. Kilkanaście dni później twórcę pochowano na warszawskich Powązkach.
Był niezwykle wrażliwym człowiekiem, introwertykiem, który otwierał się tylko dla przyjaciół i kolegów
— powiedział PAP Skliński.
nt/youtube/Starr Larh/PAP