Dziś święto 3 maja, a w telewizji padaka. "Znachora" nie ma, jest tylko to...

natemat.pl 15 godzin temu
3 maja Polacy obchodzą święto narodowe z okazji uchwalenia przez Sejm Wielki w 1791 roku pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Tego dnia wielu widzów spodziewało się w programie telewizyjnym jakichś patriotycznych filmów lub polskich klasyk kina. "Znachora" obejrzymy na małym ekranie dopiero jutro. Dziś w repertuarze telewizji znajdziecie tylko adaptację powieści Elizy Orzeszkowej.


W 2025 roku święto państwowe upamiętniające Konstytucję 3 maja wypadło dość niefortunnie: w weekend. Zwykle w sobotę w telewizji pojawiają się powtórki programów rozrywkowych (bądź ich najnowsze odcinki), a wieczorami puszczane są kinowe hity – jak między innymi "Skyfall" z Danielem Craigiem czy "Player One" Stevena Spielberga. Miejsca na patriotyczne filmy i polskie klasyki kina zostało więc mało.

Wiele dzieł, które często emitowane są z okazji narodowych świąt, znalazło się w repertuarze na niedzielę, 4 maja. To wtedy chętni obejrzą słynny "Potop" Jerzego Hoffmana z 1974 roku oraz kultowego "Znachora" z Jerzym Bińczyckim i Anną Dymną z 1982 roku.

Co obejrzeć w święto 3 maja? W telewizji poleci film "Nad Niemnem"


Dziś w telewizji znajdziemy tylko jeden tytuł, który przemówi do patriotów. Stacja Kino Polska zaplanowała na sobotę, 3 maja (o godz. 11:40 i 13:30) emisję "Nad Niemnem" w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego na podstawie powieści społeczno-obyczajowej pióra Elizy Orzeszkowej. Fabuła książki z 1888 roku nawiązuje do powstania styczniowego.

"Lata 80. XIX wieku. Justyna Orzelska mieszka u wuja, Benedykta Korczyńskiego. Ojciec nie zapewnił młodej pannie posagu. Dziewczyna poznaje dziedzica mocno podupadłej fortuny, Teofila Różyca" – czytamy w opisie produkcji z 1986 roku.

W filmie "Nad Niemnem" wystąpili m.in. Iwona Katarzyna Pawlak ("Jack Strong"), Andrzej Precigs ("C.K. Dezerterzy"), Jacek Chmielnik ("Vabank"), Janusz Zakrzeński ("Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz"), Adam Marjański ("Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej"), Jerzy Zygmunt Nowak ("Rozmowy kontrolowane") i Renata Kretówna ("Wodzirej").

Idź do oryginalnego materiału