Dziewczyna z bagien. Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Paterku

kurier-nakielski.pl 6 godzin temu

Lipcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Paterku było poświęcone debiutanckiej powieści Delii Owens pt. „Gdzie śpiewają raki”. Została on opublikowana w 49 krajach , w ponad 12 milionach egzemplarzy. Przez trzy lata była na liście bestsellerów New York Timesa. Doczekała się także ekranizacji.

„Gdzie śpiewają raki” to piękna powieść o przyrodzie, która nadaje rytm życiu porzuconej na odludnych mokradłach dziewczynki. To również wstrząsająca historia opowiadająca o wielkiej samotności dziecka. Świat sześcioletniej Kyi zostaje zburzony, kiedy pewnego dnia porzuca ją matka. Następnie odchodzi starsze rodzeństwo. Mała Kyi zostaje z ojcem alkoholikiem, który tylko czasami jest dla niej miły. Z czasem również on zostawia na mokradłach córkę. Dziewczynka dorasta z dala od ludzi. Uczy się życia obserwując przyrodę.

Sporadyczne kontakty z ludźmi sprawiają, iż jest bardzo nieufna. Mieszkańcy pobliskiego miasteczka traktują ją jak dzikuskę. Kiedy dorasta zaczyna ufać tylko dawnemu koledze z dzieciństwa, który przychodzi do niej, by ją uczyć czytać i pisać. Niestety on także zrywa z nią kontakt wyjeżdżając na studia. Ponownie osamotniona Kyi, pochłonięta obserwowaniem otaczającego ją świata roślin i zwierząt, zostaje z niego wyrwana z chwilą odkrycia na mokradłach zwłok mężczyzny. Jednogłośnie mieszkańcy miasteczka zdecydowali, iż to musi być sprawka zdziczałej dziewczyny z bagien. Jednak czy to prawda ?

„Gdzie śpiewają raki” to przejmująca historia o miłości i szukaniu sprawiedliwości, namalowana na przepięknym tle dzikiej natury mokradeł Karoliny Północnej. Delia Owens w niezwykle wzruszający sposób napisała o dorastaniu i trudnym życiu pełnym przeciwności losu. Książka z pewnością zachwyci niejedną czytelniczkę. (8 uczestniczek)

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 25 września.

Autor: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku

Idź do oryginalnego materiału