Druga połowa kulturalnego lata w Janowie

angora24.pl 5 miesięcy temu

Do końca sierpnia w tej malutkiej wsi nieopodal Rewala, poza sezonem zamieszkanej jedynie przez cztery osoby, a w wakacje tętniącej kulturalnym życiem, pojawią się m.in.: Olga Adamska, Olga Bończyk, Paulina Holtz, Lena Ledoff, Urszula Makosz, Joanna Szczepkowska, Joanna Żółkowska, Patrycja Zywert-Szypka, Kacper Kuszewski, Rafał Olbrychski, Krzysztof Skiba oraz Zbigniew Zamachowski.

Tegoroczny, siódmy już, sezon funkcjonowania największego centrum teatralnego Wybrzeża Rewalskiego rozpoczął się 5 lipca. Od tego czasu odbyło się tam ponad 40 wydarzeń. Rekordową frekwencję publiczności zebrali m.in. Artur Barciś oraz Grażyna Łobaszewska z Adamem Nowakiem, uznaniem widzów cieszyły się też recitale pianistki Leny Ledoff.

Janowo do końca sierpnia będą odwiedzać aktorzy, improwizatorzy, muzycy, stand-uperzy, kabareciarze, rękodzielnicy, dziennikarze oraz pisarze. Niektórzy, kiedy przychodzi czas wyjazdu, przyznają, iż w Janowie po prostu się zakochali. Część decyduje się na artystyczne powroty, są też tacy, którzy – po kilku latach współpracy – wręcz nie wyobrażają sobie lata bez wizyty w Janowie.

Swego rodzaju weteranami są improwizatorzy z Teatru Nowego w Łodzi oraz Teatru Komedii Impro. Niektórzy z Wioską związani są od początku jej działania, czyli od 2018 roku. W Janowie prezentują improwizowane widowiska dla całych rodzin, pokazując widzom m.in. komedie romantyczne, kryminały i musicale, jak również przedstawienia dla dzieci.

Po roku przerwy na deski Janowa powróci spektakl „Pani Pylińska i sekret Chopina”. Aktorzy zabiorą widzów w czarującą podróż do Paryża. Pani Pylińska – dowcipna, ekscentryczna i mądra nauczycielka muzyki (w tej roli Joanna Żółkowska) – podaje młodemu uczniowi – przyjacielowi (Kacper Kuszewski) – sposób na życie, udzielając niekonwencjonalnych rad na temat gry na fortepianie, ale też jego życia intymnego. Sekret zaś dotyczy Aimée – pięknej i tajemniczej cioci głównego bohatera (w tej roli Paulina Holtz), dzięki której dowie się on, co to znaczy miłość…

Utwory Chopina w „Pani Pylińskiej” gra na żywo wybitna pianistka Lena Ledoff. Ta sama, która od początku sezonu we wtorki, środy i czwartki w Galerii Wioski Artystycznej Janowo prezentuje recital „Chopin+”, w którego ramach w niespotykany sposób łączy utwory tego kompozytora ze standardami muzyki jazzowej i popularnej. – Z twórczością Chopina zaczęłam mierzyć się na ostatnim roku nauki w liceum muzycznym, a jazz zaczęłam grać, jak mieszkałam w Grodnie, po zakończeniu wszystkich etapów edukacji muzycznej, łącznie z akademią muzyczną – mówiła Lena Ledoff podczas wywiadu udzielonego Wiktorii Gorczyńskiej, uczestniczce obozu dziennikarskiego „Potęga Prasy” w Rewalu.

Lena Ledoff zaznacza, iż nikogo nie próbuje do Chopina namawiać. Po prostu grając np. Balladę g-moll, „ześlizgnie się” w standard jazzowy Theloniousa Monka, aby wrócić do Ballady, która nabierze cech rasowego bebopu, po czym ponownie cytuje finał Ballady, zaliczany do najtrudniejszych technicznie fragmentów literatury pianistycznej. Z kolei słynne „Preludium deszczowe” Lena Ledoff łączy z „Deszczem” Władysława Szpilmana i amerykańską „Deszczową piosenką”. Walc As-dur „Pożegnalny” pod palcami Leny Ledoff zaczyna pulsować w rytm popularnej piosenki Steviego Wondera, a Preludium c-moll w niespotykany sposób łączy się z piosenką „Kasztany”.

Publiczność, która we wtorki, środy i czwartki około godz. 19.45 wychodzi z koncertów Leny Ledoff, spotyka się z tymi, którzy do Janowa przybywają na godzinę 20.15, aby brać udział w wydarzeniach odbywających się na scenie głównej Wioski Artystycznej Janowo.

7 sierpnia wystąpi tam Krzysztof Skiba. W ramach programu „Skiba Stand Up Comedy, czyli Skiba na ostro i na wesoło” ujawni on wstydliwe tajemnice show-biznesu, opowie o kulisach estrady, obśmieje znanych i lubianych, zakpi z pomyłek polityków.

Dzień później nad Janowem zapadnie muzyczny „Zmierzch”. Taki jest bowiem tytuł recitalu Urszuli Makosz, która wykona piosenki Pawła Pierzchały do wierszy polskich poetów, takich jak Bolesław Leśmian i Jan Lechoń czy też współczesnych do wierszy Michała Zabłockiego i Mateusza Pierzchały. Repertuar dopełniony zostanie klimatycznymi piosenkami krakowskich kompozytorów: Andrzeja Zaryckiego, Adriana Konarskiego, Piotra „Kuby” Kubowicza i Jana Kantego Pawluśkiewicza. – To opowieść o ludzkich emocjach, radościach, smutkach, miłości i tęsknocie – zapowiada Urszula Makosz.

W piątkowy wieczór, 9 sierpnia, z monodramem „Goła Baba” wystąpi Joanna Szczepkowska. Aktorka gra w nim dwie kobiety rywalizujące ze sobą jako artystki. Każda z nich rozumie swój zawód inaczej – jedna, idealistka, uprawia sztukę „nieskażoną”, czyli koncert gry na ciszy wymagający specjalnego stanu ducha publiczności; druga to uosobienie szmiry i bezczelności, a jej „sztuka” to prymitywne dowcipy i beznadziejny, pośpieszny striptiz. Obie nawiązują kontakt z publicznością, która nie może pozostać bierna. Spektakl dzieje się tu i teraz, publiczność jest istotnym bohaterem, przez co każde przedstawienie nabiera innego wymiaru. Niespodziewana pointa sztuki stawia widza przed pytaniem, czy to, z czego się zaśmiewał, nie jest też ludzkim dramatem.

W niedzielę 11 sierpnia na widzów Wioski czekać będą ultrawspółczesne monologi o tajemnicach kobiecości, związków i nieubłaganym upływie czasu w wykonaniu Olgi Adamskiej i akordeonisty Romana Rydza. – Będzie zabawnie i autoironicznie: kwiaty doniczkowe, dzieci, mężczyźni i inne pasje – zapowiada artystka.

Poniedziałek 12 sierpnia upłynie pod znakiem przeboju „Kobiety jak te kwiaty” pochodzącego z przedstawienia „Zamach na MoCarta”. Gwiazdą popołudnia (tym razem nie wieczoru, ponieważ recital odbędzie się o wyjątkowej godzinie – 17) będzie Zbigniew Zamachowski. Towarzyszyć mu będzie kompozytor i pianista Roman Hudaszek.

W kolejnym tygodniu widzowie, którzy odwiedzą Wioskę Artystyczną Janowo, będą się mogli spotkać z Olgą Bończyk (która zaprezentuje „Piosenki z klasą”) oraz Patrycją Zywert-Szypką (w monodramach muzycznych ukazujących życie i twórczość Kaliny Jędrusik oraz Édith Piaf), jak również z – także wracającym do Wioski – Rafałem Olbrychskim (prezentującym w ramach prapremiery koncert „Losu dwoistość”).

Idź do oryginalnego materiału