Dobry to stan - wyjazd dobrostanowy dla animatorek i animatorów kultury

biuro-prasowe.mik.waw.pl 2 dni temu
04/03/25

Dobry to stan - wyjazd dobrostanowy dla animatorek i animatorów kultury


Zapraszamy na dobrostanowy wyjazd dla animatorek i animatorów kultury! W tej edycji będziemy tropić przejawy samożyczliwości poprzez ruch, metody somatyczne, taniec i empatyczny kontakt ze sobą i z innymi.

Dla kogo są te warsztaty?

Dla animatorek i animatorów kultury działających w woj. mazowieckim, które_rzy chcą poćwiczyć samożywczliwość poprzez kontakt z emocjami, ciałem w ruchu i we wspólnocie doświadczeń z innymi.
Spotkamy się w kameralnej grupie. Zaprosimy 15 osób, zdecydowanych i zmotywowanych do udziału w warsztatach. Pierwszeństwo będą miały te osoby, które nie brały udziału w cyklu warsztatowym „Dobry to stan” w 2024 roku

19 – 21 maja, Trębki Nowe (niedaleko Nowego Dworu Mazowieckiego)

Zapewniamy:

  • minimum 10 miejsc dla osób działających poza m.st. Warszawą i maximum 5 miejsc dla osób działających w Warszawie,
  • nocleg w dwuosobowych pokojach z łazienką,
  • wegetariańskie wyżywienie,
  • transport z Warszawy do Trębek Nowych i z Trębek Nowych do Warszawy

Udział w wyjeździe jest bezpłatny.

Nabór trwa od 3 kwietnia do 18 kwietnia. Formularz zgłoszeniowy znajduje się w linku poniżej, tam tez jest regulamin udziału i naboru.

Do 23 kwietnia ogłosimy wyniki naboru.

Co w programie?

19 maja, Ćwiczenia z samożyczliwości

Pośród kolejnych koncepcji wystarczająco dobrego życia, zatroskane o losy świata zanurzonego w polikryzysie, często zmęczone i pełne zwątpienia możemy mieć trudność w odnajdywaniu samożyczliwości. Jak rozumieć taką postawę? Czy samożyczliwości bliżej do pobłażliwości czy dyscypliny? Czy wymaga specjalnego przygotowania, wiedzy, kursów, praktyk i rytuałów? Czym się karmi, co stoi jej na drodze? Czy każdy ma ją w środku i może odkryć, czy raczej wymaga zasadzenia i wytrwałej pielęgnacji? Czy wyrasta na każdym gruncie? Czy z czasem utrwala się czy zanika? Czy samożyczliwość to ponadczasowa oczywistość czy egzystencjalna tajemnica?
Zapraszamy na wspólne tropienie przejawów samożyczliwości, nurkowanie w ciele w poszukiwaniu jej sygnałów, wędrówkę wokół jej migotliwej materii. Przewidujemy spotkanie odsłaniające Wasze wewnętrzne światy i historie z samożyczliwością w tle.

Prowadzenie: Kolektyw Edukacyjny Future Simple (Paulina Czapska i dr Anna Szapert)

20-21 maja, Ciałoporuszenia - jak życzliwie i z troską być w relacji ze sobą i z innymi poprzez ruch, metody somatyczne, taniec i empatyczny kontakt

To warsztaty, podczas których będziemy stopniowo nazywać swoje potrzeby, oswajać naszą relację z ciałem, ruchem i kontaktem z innymi. Wybrane ćwiczenia są zaproszeniem dostępnym dla każdej osoby, niezależnie od stopnia doświadczenia ruchowego i tanecznego. Będziemy działać w oparciu o zasadę, którą proponował twórca Nonviolent communcation Marshall Rosenberg “Najpierw kontakt, a potem działanie”. Zapoznamy się również z teorią i praktyką radzenia sobie ze stresem i zapobieganiem wypalenia zawodowego w oparciu o model stref regulacji wg D. Siegala i A. Stein, a także wybranych elementów Teorii Poliwagalnej Porges’a. Dzięki temu nauczysz się w jakich sytuacjach zależnie od poziomu pobudzenia i nasilenia stresu użyć jakiego narzędzia, a czego na pewno nie robić.

Na początku zaczniemy od procesów samoregulacji: od życzliwego kontaktu ze sobą, troski o swój cielesny dobrostan, nazwania i poczucia najżywszych w danej chwili potrzeb, wzmocnienia zaufania do siebie i przyjaznej więzi ze swoją cielesnością. Poznasz kilka wybranych ćwiczeń somatycznych i technik automasażu, które posłużą nam jako sposób na “wylądowanie w ciele”. Potem przejdziemy do procesów zwanych koregulacją: do kontaktu z innymi, ćwiczeń w parach, trójkach, w mniejszych i większych grupach. Podzielę się z Tobą moimi ulubionymi grami choreograficznymi i improwizacjami ruchowymi, które zbliżają nas w grupie do siebie i jednoczą ją we wspólnym działaniu, zabawie i rozwoju - co ważne- z równoczesnym uznaniem i uszanowaniem własnych granic i potrzeb. Zwrócimy uwagę na trzy najważniejsze dla odporności psychicznej grupy potrzeb: poczucia bezpieczeństwa, satysfakcji i więzi.

Prowadzenie: Magdalena Przybysz

Więcej informacji znajdziesz klikając grafikę poniżej.
Idź do oryginalnego materiału