7 kandydatów rozpocznie rok propedeutyczny w seminarium duchownym. W Domu Arcybiskupów Krakowskich abp Marek Jędraszewski kandydatom do seminarium wręczył suscepty, czyli dokumenty potwierdzające przyjęcie ich prośby o rozpoczęcie formacji na etapie propedeutycznym. Rekrutacja do krakowskiego seminarium odbywa się w dwóch etapach. W tym roku w pierwszym etapie przyjęto jednego kandydata, a w drugim – sześciu.
Rok propedeutyczny rozpocznie się w Zembrzycach, ale od listopada kandydaci do seminarium zamieszkają w budynku na Podzamczu. Metropolita zaznaczył, iż Kraków ma dużo do zaoferowania jako centrum kultury. – Chodzi o korzystanie z różnego rodzaju impulsów sprawiających, iż rok propedeutyczny będzie czasem wewnętrznego wzrostu, dojrzewania i ugruntowywania się w powołaniu – mówił abp Marek Jędraszewski.
Pierwszy rok (a adekwatnie rok zerowy) w seminarium nazywany jest rokiem propedeutycznym. Celem etapu propedeutycznego jest przygotowanie do kolejnych okresów formacji podstawowej oraz studiów filozoficznych i teologicznych. Głównymi założeniami tego etapu są położenie solidnych podwalin pod życie duchowe wychowanków oraz ich systematyczna pogłębiona formacja ludzka. Kandydat, na koniec etapu propedeutycznego, powinien być zdolny do świadomego i dobrowolnego wyboru życia z Chrystusem.
Rok propedeutyczny w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej razem z siedmioma kandydatami z Archidiecezji Krakowskiej przeżywać będzie też ośmiu kandydatów z Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Brak powołań kapłańskich w archidiecezji krakowskiej jest coraz bardziej widoczny. W 2023 r. święcenia kapłańskie przyjęło siedmiu absolwentów Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Jeszcze pięć lat temu liczba nowych księży w Krakowie wynosiła 20
Patrycja Bliska