DKF Interwaves x Kino Intermedialne: Marcin Giżycki – eksperyment w animacji
Data: 14.05.2025 (środa)
Godzina: 19:00
Lokalizacja: UAP, budynek C, plac Wielkopolski 9, sala kinowa 204 (2 piętro)
DKF Interwaves przedsiębiorstwo z Intermedia Cinema zaprasza na kolejne spotkanie dyskusyjnego Klubu filmowego Interwaves. Tym razem prezentujemy dla Was wybór eksperymentalnych filmów animowanych autorstwa Marcina Giżyckiego. Zróżnicowane pod kątem formy oraz treści krótkie metraże, dostępne na podstawie jego twórczości jako świadectwo jednej z podstawowych postaci polskiej animacji.
Marcin Giżycki (1951-2022)
Był historykiem sztuki i filmu, szczególnie animowany, a także krytykę artystyczną. Pracowała w redakcjach „Projektu” i „Literatury”. Był redaktorem naczelnym kwartalnika „Animafilm” – organu międzynarodowego stowarzyszenia twórców Filmu Animowanego (ASIFA). Od 1988 roku był z amerykańską uczelnią Rhode Island School of Design w Providence, gdzie wykładał historię i historię sztuki współczesnej; wykładał także w Polsko-Japońskiej Akademii Techników Komputerowych w Warszawie. Jest autorem kilku książek, między innymi: Awangarda wobec kina. Film w kręgu polskiej awangardy artystycznej dwudziestolecia międzywojennego (Warszawa 1996), Nie tylko Disney. Rzecz o filmie animowanym (Warszawa 2000) oraz pionierskiej na polskiej podstawie antologii Postmodernizm – kultura wyczerpania? (Warszawa 1988). Zrealizował także filmy dokumentalne (między innymi Providence, to ja! Opowieść o HP Lovecrafcie i jego mieście, 1997, i Wyspa Jana Lenicy, 1998).
Organizatorzy: Short Waves Festival, Katedra Filmu Eksperymentalnego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Fundacja Edukacji Kulturalnej AdArte, Intermedia UAP, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Program:
- Sycylijska Pchła (2008), 8′
Stylowa historia miłosna opowiedziana na pocztówkach. Ostatni film Oli Egri i Valentina Rudolpho. Autorzy dedykują go anonimowym lub zapomnianym projektantom pocztówek z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku, którzy inspirowali surrealistów.
- Królewska panna (2008), 4′
Zaimprowizowany film abstrakcyjny do muzyki Jelly Roll Mortona, malowany wodą na płycie zen.
- Woda (2010), 4′
Improwizowana folia namalowana wodą i znikającym atramentem na magicznym papierze. Film bez narracji, który można odczytać jako podróż człowieka przez przytłaczający świat z form literackich i formuł matematycznych.
- Kinefaktura (2012), 3′
Trzy animowane wariacje na temat grafiki Henryka Berlewiego z 1924 r. Mechanofaktura. Kontrasty funkcjonalne. Berlewi był polskim członkiem, który w latach dwudziestych XX wieku wynalazł własny rodzaj abstrakcji geometrycznej i nazwał ją „Mechanofakturą”. Film inspirowany jest komentarzami artystycznymi, które mogą być stosowane w formie pisemnej.
- FH (Filmowe Haiku) (2015), 3′
Artyści ujawniy w tym, iż zostali poproszeni o ujawnienie filmów wideo bez słów ustalających z trzech ujęć o łącznym czasie nieprzekraczającym 30 sekund oraz nawiązujących do haseł „duch przedmiotu” i formy haiku. Tych rozwiązań nie traktowaliśmy jednak zbyte rozwiązanie…
- (STO[NE]S (2015), 3′
Kamienie w paskach i inne wzory graficzne, abstrakcyjne, pulsujące do muzyki zespołu Compagnia d’Arte Drummatica.
- Pomnik (2016), 3′
Sekretne życie monumentalnych rzeźb na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie.
- Meduza (2018), 7′
Grupa dzieci odwiedza ośrodek przyrodniczy ze swoim nauczycielem. Idą do pokoju z akwarium z meduzami. Nauczyciel zaczyna wykład, a im dłużej mówi, tym bardziej dzieci się ekscytują. Ale to nie wykład przykuwa ich uwagę.
