Diabeł – zobaczcie charakter postery filmu

popkulturowcy.pl 2 godzin temu

Samotny twardziel, jego wierny pies, tajemnicza piękność i dziesiątki trupów, czyli pełnokrwista opowieść o zemście, miłości i śmierci…

Diabeł to film akcji, jakiego w polskim kinie nie widzieliśmy od lat. Film powstał w ścisłej współpracy z weteranami Jednostki Wojskowej GROM. W rolach głównych wystąpiła gwiazdorska obsada: Eryk Lubos, Paulina Gałązka, Piotr Trojan, Aleksandra Popławska, Krzysztof Stroiński i Aleksandra Konieczna oraz trzy owczarki belgijskie z hodowli Multi-Mission FCI, która przygotowuje psy do trudnych zadań, zwłaszcza w wojskach specjalnych.

Zobacz również: Szefowa – recenzja filmu. Pleśń na kolację

Postać Maksa, grana przez Eryka Lubosa, narodziła się podczas rozmów z weteranami Jednostki Wojskowej GROM. Robert Ziębiński, autor scenariusza i powieści Diabeł, spędził z żołnierzami ponad dwa lata, słuchając ich opowieści o tym, jak wygląda życie „po armii”. Część weteranów odnajdywała się w cywilnych realiach bez problemów, inni bezustannie szukali swojego miejsca, a pozostali próbowali łączyć przeszłość z teraźniejszością, pracując dla wojska lub „obok” niego. Tak zaczął „rodzić się” Maks „Diabeł” Achtelik – żołnierz wyrzucony ze służby w tajemniczych okolicznościach, który w życiu kieruje się kodeksem honorowym.

Kaja, grana przez Paulinę Gałązkę, jest córką księgowej ojca Maksa. Kaja z całych sił próbuje nie iść śladami matki. Jest młoda, przebojowa, zaangażowana w życie społeczne, choć cieniem na jej przeszłości kładzie się związek z przemocowym mężem. To właśnie Kaja zostanie opoką Maksa, gdy świat usunie mu się spod stóp. To ona pomoże Maksowi przejść przez „piekło”, które zgotowało mu dawne życie.

Łabędź, grana przez Aleksandrę Popławską, to kobieta-żołnierz. Skupiona, skoncentrowana, zarządzająca mężczyznami i swobodnie odnajdująca się w męskim świecie. Wedle danych udostępnionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej w tym momencie w polskiej armii służy 17 334 kobiet. Łabędź je reprezentuje. Żadna z nich co prawda nie jest dowódczynią oddziału w JW GROM, ale kto wie, co przyniesie przyszłość.

Suka to owczarek belgijski, wojskowa weteranka, którą Maks zabrał ze schroniska. Przez lata była ona najbliższą przyjaciółką i towarzyszką w codzienności Maksa. W filmową Sukę wcielały się: Niki (matka) oraz Kira i Alina (jej córki). Wszystkie pochodzą z hodowli owczarków belgijskich malinois i hodowli Multi-Mission FCI, która specjalizuje się w psach do trudnych zadań. Nad zachowaniem filmowych psów czuwał Marcin „Lewy” Wyszyński – były dowódca Grupy Przewodników Psów Bojowych (K-9) w JW GROM.

O fabule filmu

Przez ćwierć wieku armia była jedyną rodziną Maksa. Kiedy opuścił jej szeregi, stracił sens życia. Mężczyzna wraca do rodzinnego miasteczka i trafia w sam środek wojny gangów. Wspierany przez przyjaciółkę, byłą dowódczynię oraz wiernego psa weterana, musi opowiedzieć się po jednej ze stron i stanąć do walki, której wynik zdaje się z góry przesądzony. Stawką jest nie tylko życie Maksa, ale i miłość, która może go ocalić. W małym śląskim miasteczku rozpętuje się wojna. Dla jednych piekło na ziemi. Dla „Diabła” prawdziwy dom.

Fot. główna: materiały prasowe

Idź do oryginalnego materiału