Depresja to poważna choroba psychiczna, podczas której dochodzi do wielu zmian emocjonalnych, w tym tych związanych z odczuwaniem miłości. Ze względu na to, iż istotnie wpływa na zdolność doświadczania uczuć, często powoduje u chorych wrażenie wypalenia lub istotnego osłabienia więzi z drugą, dotąd kochaną przez nią, osobą. Przez depresję mężczyzny lub kobiety, związek chorego wydaje się pozbawiony miłości, przez co woli go zakończyć, niż dalej odczuwać pustkę.
Związek z osobą z depresją — jak wygląda?
Depresja to zaburzenie, które może istotnie zmienić osobowość chorego i bezpośrednio oddziaływać na jego zdolności emocjonalne, przez co w inny osób wyraża miłość. Mogą pojawić się u niego zaburzenia związane z doświadczaniem pozytywnych emocji, co często prowadzi do rozstań z powodu braku uczuć do drugiej osoby. Choć osobie z depresją może wydawać się, iż przestała kochać swojego partnera, wciąż może odczuwać zainteresowanie i troskę.
Anhedonia u osób z depresją
Bardzo częstym objawem depresji jest anhedonia, czyli obniżona zdolność lub brak umiejętności odczuwania pozytywnych uczuć, takich jak przyjemność czy radość. Stan ten może obejmować także obojętność i trudności w empatyzowaniu, co istotnie wpływa na relacje chorego z jego bliskimi. Anhedonia często przyczynia się do wyznania, iż chory nie jest już zakochany lub nigdy nie był zakochany w partnerze. Należy pamiętać, iż jest to objaw choroby i zaburzeń związanych z jej rozwojem, a nie osobiste odczucia.
Czy osoba w depresji wycofuje się ze związku?
Ze względu na to, iż depresja istotnie wpływa na stan emocjonalny chorego, może zakłócać jego komunikację emocjonalną i wykazywać negatywny wpływ na bliskie relacje. Czasami osoby z depresją obwiniają swoich partnerów za ból i cierpienie, jakich doświadczają. Wówczas, zamiast szukać rozwiązań i sposobów leczenia, są przekonani o tym, iż to związek stanowi przyczynę spadku ich nastroju i motywacji, co przyczynia się do podjęcia decyzji o wycofaniu z relacji i zakończeniu związku.
Często podłożem do rozstania jest także poczucie pustki i chęć poszukiwania innej osoby, z którą osoba z depresją mogłaby stworzyć miłosną więź. Wynika to z zaburzonej oceny stanu emocjonalnego oraz wiary, iż aktualny związek nie przynosi korzyści, tylko ciągnie chorego w dół, odbierając mu szansę na szczęśliwe życie. Inną przyczyną zakończenia związku przez osobę z depresją może być poczucie bycia ciężarem oraz niezasługiwania na miłość i zainteresowanie. Kierując się dobrem partnera, chory decyduje o rozstaniu, aby zapewnić mu szansę na lepsze życie z inną osobą.
Zobacz także: Depresja endogenna – gdy smutek bierze się z wewnątrz.
Jak uratować związek z osobą chorującą na depresję?
Choć chory może starać się izolować od ukochanych osób, odpychać ich i skutecznie odmawiać pomocy, edukacja dotycząca choroby – jej przyczyn, objawów i leczenia – pozwoli na zrozumienie stanu emocjonalnego osoby z depresją i odpowiednie wsparcie w trudnych chwilach. jeżeli chory nie został jeszcze objęty leczeniem, partner powinien umówić spotkanie z psychiatrą, który zaproponuje najlepsze postępowanie terapeutyczne. Proces leczenia depresji zwykle obejmuje farmakoterapię oraz psychoterapię, które wykazują wysoką skuteczność. Jedną z najważniejszych form pomocy, jaką można zaoferować osobie z depresją, jest obecność oraz chęć wysłuchania. Także wsparcie w wykonywaniu niektórych codziennych obowiązków – sprzątaniu, gotowaniu, opłacaniu rachunków – z pewnością okaże się przydatne.
Nietraktowanie zachowań osoby z depresją zbyt osobiście pozwoli na wspólne przetrwanie najtrudniejszych chwil oraz zbudowanie silnego związku „na dobre i złe”. Należy pamiętać, iż chory może reagować w nietypowy dla niego sposób – być zły, drażliwy i wycofany, a także stracić zainteresowanie fizyczną bliskością – nie oznacza to jednak, iż jego miłość wygasła i nie chce już dłużej być w związku. Są to objawy choroby, która wymaga działań terapeutycznych. Przejście przez proces leczenia pozwoli osobie z depresją odzyskać swoje prawdziwe „ja” i dalej cieszyć się relacją z ukochanym.