Czy Erik Menendez oglądał serial "Potwory"? Twórca odgryza się braciom i wyjaśnia swój punkt widzenia

serialowa.pl 2 godzin temu

Wokół „Potworów” wytworzyła się atmosfera skandalu. Na krytykę jednego z braci Menendezów odpowiedział twórca projektu, Ryan Murphy, zdecydowanie broniąc serialu.

Dzień po premierze serialu „Potwory: Historia Lyle’a i Erika Menendezów” na Netfliksie drugi z braci wystosował oficjalne oświadczenie, w którym oskarżył projekt i jego twórcę o celowe szerzenie kłamstw, zwłaszcza na temat Lyle’a. Ryan Murphy (który tworzy serial wraz z Ianem Brennanem) gwałtownie odpowiedział na zarzuty, zaznaczając, iż wie, iż Erik w ogóle nie oglądał serialu.

Potwory – Ryan Murphy reaguje na krytykę Menendezów

2. sezon antologicznego serialu Murphy’ego (pierwszym był wyjątkowo głośny „Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera„) opowiada opartą na faktach historię zabójstwa rodziców przez Lyle’a i Erika Menendezów pod koniec latach 80. Bracia zostali skazani i do dziś przebywają w więzieniu, odbywając karę dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Drugi z braci zrugał twórcę za „okropne kłamstwa” i „obrzydliwe i przerażające portrety postaci” braci głównie w kontekście przedstawienia tematu molestowania seksualnego Lyle’a przez rodziców i w konsekwencji, Erika przez Lyle’a (dodajmy, iż nigdy nie zostało potwierdzone, iż jakakolwiek z tych sytuacji miała w ogóle miejsce). Murphy postanowił ustosunkować się do zarzutów.

— Myślę, iż to interesujące, iż wydał oświadczenie bez obejrzenia serialu. To naprawdę, naprawdę trudne – jeżeli to twoje życie – zobaczyć swoje życie na ekranie. To, co wydaje mi się interesujące, a o czym [Erik] nie wspomina w swej wypowiedzi, to to, iż jeżeli oglądasz serial, to powiedziałbym, iż ok. 60-65% naszego serialu, w scenariuszach i w formie filmowej, koncentruje się na nadużyciach i tym, co [bracia] twierdzą, iż im się przydarzyło. Robimy to bardzo ostrożnie i dajemy im ich dzień w sądzie, a oni otwarcie o tym mówią – powiedział Murphy w rozmowie z Entertainment Tonight na premierze swego kolejnego serialu, „Grotesquerie”.

Ryan Murphy responds to Erik Menendez calling 'Monsters: The Lyle and Erik Menendez Story' a "dishonest portrayal." pic.twitter.com/xM7T3ebQ2H

— Entertainment Tonight (@etnow) September 24, 2024

Swą obronę serialu Murphy kontynuował na czerwonym dywanie także w rozmowie z E! News (za Deadline), zaznaczając, iż w każdym odcinku „Potwory” pokazują wiele różnych perspektyw, jak choćby w kwestii kontrowersyjnej kwestii kazirodczego związku braci Menendezów i wykorzystywania seksualnego mężczyzn.

— To ponad 30-letnia sprawa, pokazujemy naprawdę wiele perspektyw. To właśnie robi serial w każdym odcinku. Dostajecie nową teorię opartą na [relacjach] ludzi, którzy byli zaangażowani lub zajmowali się tą sprawą. Wydaje się, iż część kontrowersji wynika z tego, iż ludzie myślą na przykład, iż bracia mieli kazirodczy związek. Są ludzie, którzy twierdzą, iż to się nigdy nie wydarzyło. Byli ludzie, którzy twierdzili, iż tak było.

Wiemy, jak to się skończyło, wiemy, iż dwie osoby zostały brutalnie zastrzelone. Naszym zdaniem i tym, co chcieliśmy zrobić, było przedstawienie wszystkich faktów i skłonienie was do dwóch rzeczy: wyrobienia sobie własnego zdania na temat tego, kto jest niewinny, kto jest winny, a kto jest potworem, a także przeprowadzenia rozmowy na temat czegoś, o czym nigdy nie mówi się w naszej kulturze, czyli wykorzystywania seksualnego mężczyzn – co robimy odpowiedzialnie – stwierdził Murphy.

„Potwory: Historia Lyle’a i Erika Menendezów” (Fot. Netflix)

W braci Menendezów wcielają się (Cooper Koch,”They/Them”) jako Erik i (Nicholas Alexander Chavez, „Szpital miejski”) jako Lyle. W rolach ich rodziców pojawili się Javier Bardem („Diuna: część druga”) i (Chloë Sevigny („Bloodline”). Zgodnie z oficjalnym opisem serial sięga po „historyczną sprawę, która przyciągnęła uwagę całego świata i przetarła szlaki pod współczesną fascynację gatunkiem true crime”. Tak jak mówi Murphy, Netflix przekonuje, iż serial pyta widzów: kim są prawdziwe potwory?

Na koniec warto przypomnieć o problemach związanych z 1. sezonem antologii Murphy’ego, czyli wspomnianym wyżej Dahmerem. Pomimo ogromnego sukcesu komercyjnego serial wywołał także ogromne kontrowersje, przede wszystkim wśród rodzin ofiar. Oskarżenia i zarzuty wielokrotnie odpierał sam Ryan Murphy, zaznaczając, iż próbował się skontaktować z około dwudziestoma rodzinami zamordowanych, ale żadna nie chciała z nim rozmawiać.

Potwory: Historia Lyle’a i Erika Menendezów – serial dostępny na Netfliksie

Idź do oryginalnego materiału