Czerwony dywan w Legnicy. W piątek filmowe święto!

pulslegnicy.pl 1 tydzień temu

Legnica od wielu lat jest miejscem, które przyciąga filmowców z całego świata. Miasto stało się szczególnie znane dzięki obsypanej nagrodami filmowej trylogii Waldemara Krzystka. „W zawieszeniu”, wielki debiut z Krystyną Jandą i Jerzym Radziwiłowiczem, słynna „Mała Moskwa” i przejmujący „Fotograf” przenoszą nas do podzielonej murem Legnicy czasów Zimnej Wojny.

Miasto cieszy się także zainteresowaniem zagranicznych filmowców. Maks Färberböck kręcił na Tarninowie najważniejsze sceny dramatu „Kobieta w Berlinie”, którego główna aktorka Nina Hoss zagrała także w oscarowej produkcji Christiana Petzolda „Feniks”, również realizowanej w Legnicy. Międzynarodowy charakter miała również polsko-czeska ekranizacja „Operacja Dunaj” w reżyserii Jacka Głomba, która nawiązuje do wydarzeń z 1968 roku i zgromadziła znanych polskich oraz czeskich aktorów.

Legnica „zagrała” także Berlin czasów Zimnej Wojny w obrazie Władysława Pasikowskiego „Jack Strong”. Pojawiała się w tle takich produkcji jak „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego czy “Millenium” Jana Holoubka. Obsypany nagrodami film „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego nie tylko realizowany był w Legnicy ale opowiada również o legniczaninie, Jerzym Górskim.

Wśród najnowszych „legnickich” produkcji można wymienić belgijski dramat czasów wojny „Wil” Tima Mielantsa, „Wielką wodę”, opowiadającą o powodzi na Dolnym Śląsku w 1997 roku oraz seriale „Rojst. Millenium” i „Erynie”.

„Kamera, Akcja! – witamy w filmowej Legnicy” to nowa wystawa Muzeum Miedzi, która opowie o tym, jak ulice i zabytki naszego miasta stawały się filmowym planem. Ekspozycja przybliży również historyczne wydarzenia, o których opowiadają produkowane tu filmy. Będzie to pierwsza próba zaprezentowania Legnicy jako miasta lubianego przez filmowców, miasta, które dzięki swojej historii i zabytkowej architekturze może „zagrać” Berlin, Wrocław a choćby Lwów.

Na ekspozycji w salach Akademii Rycerskiej zaprezentowane zostaną przedmioty związane z historią legnickich kin. Wystawa przybliży także sylwetki aktorów oraz twórców filmowych, którzy są związani z Legnicą: Waldemara Krzystka, Przemysława Bluszcza, Tomasza Kota, Roberta Więckiewicza, Marzeny Kipiel-Sztuki, czy Janusza Chabiora. Zobaczymy stare kamery, projektory, statywy, filmowe fotosy, kostiumy.

Czerwone dywany, dzięki którym będzie można poczuć się jak na premierze filmowej, czekać będą na gości wystawy Muzeum Miedzi w piątek, 13 września o godz. 17:00.

Idź do oryginalnego materiału