Lata 90., Pegasus, kultowe gry Konami… wspomnienia ożywają, bo wraca legendarna gra w nowej odsłonie. Kiedy premiera „Contra: Operation Galuga” i na jakie trafi platformy?
Pegasus młodzieży kojarzy się tylko z systemem do podsłuchiwania. Tymczasem w latach 90. była to kultowa konsola do gier. Jedną z najpopularniejszych gier była Contra. Klasyk powracał wielokrotnie, z różnym skutkiem, ale teraz zapowiada się prawdziwy nostalgiczny hit? Nadciąga „Contra: Operation Galuga”.
Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na
Facebooka i
Contra: Operation Galuga – kultowa gra powraca
Nowa „Contra” od WayForward (deweloper specjalizujący się w grach akcji 2D z inspiracją retro ) to powrót do klasyki, choć nie ma być to bezpośredni remake To wciąż klasyczna gra platformowa, z grafiką nawiązującą do pierwowzoru. „Contra: Operation Galuga” premierę będzie miała 12 marca. Darmowe demo gry jest już do pobrania, m.in. na Playstation Store i Steam. Gra będzie dostępna na PC, PS4, PS5, Xbox One, Xboksy Series X\S oraz Switch.
Fabuła gry jest prosta. Grupa terrorystyczna Red Falcon przejmuje kontrolę nad wyspami Galuga u wybrzeża Nowej Zelandii. Elitarni komandosi z jednostki Contra, Bill Rizer i Lance Bean, ruszają do akcji, rozpętując wojnę, której stawką jest los ludzkości.
Oczywiście nie jest to pierwszy powrót legendarnej „Contry” z 1987 roku. Miała w swojej historii takich niechlubne rozdziały jak m.in. PlayStation Contra: Legacy of War czy C: The Contra Adventure na Playstation.
Nowa odsłona legendarnej serii Contra nadeszła! Contra: Operation Galuga to świeże spojrzenie na przewijaną strzelankę z lat 80., charakteryzujące się nowoczesną oprawą graficzną i dźwiękową, nowymi poziomami, przeciwnikami, bossami oraz mechanikami gry, jak i odświeżonym arsenałem oraz wybuchową kooperacyjną walką dla 2 graczy w trybie fabularnym bądź 4 graczy w trybie arcade
– czytamy na Playstation Store.Główne cechy Contra: Operation Galuga:
• oryginalna przewijana strzelanka powraca – w nowej oprawie oraz z jeszcze większą dawką akcji!
• Przeprowadź szturm na ośmiu wybuchowych poziomach! Zinfiltruj dżunglę, zdobądź wodospad, przypuść atak na wrogą bazę na odrzutowym motocyklu i nie tylko!
• Wiele grywalnych postaci ze zróżnicowanymi zdolnościami!
• Widowiskowe, wypełniające ekran starcia z bossami!
• Nowa i ulubiona broń z wielopoziomowymi ulepszeniami i niesamowitymi zdolnościami Overload!
• Wiele opcji poziomu trudności do wyboru i mnóstwo zawartości dodatkowej
Ponieważ Contra jest tak długą serią, Konami było wrażliwe na fakt, iż niektórzy nowi gracze mogą pomyśleć, iż jest już za późno, aby wskoczyć do gry. Dodatkowo, wczesna historia Contry jest nieco zagmatwana (oparta na różnicach terytorialnych), więc ponowne uruchomienie tego aspektu i rozpoczęcie od nowa, gdy wszyscy są na tej samej stronie, ma zaletę. istotny szczegół – to nie jest remaster HD ani ulepszony port. jeżeli chodzi o grę – scenografię, twoje umiejętności, wyzwania, z którymi się zmierzysz – jest to zupełnie nowa Contra. Miejmy nadzieję, iż będzie to świetny fundament dla przyszłych wpisów, na których można budować
– wyjaśnił reżyser gry Tomm Hulett (Nintendo Life)CZYTAJ WIĘCEJ: Kultowe seriale Cartoon Network – nie wszystkie były dla dzieci? [CIEKAWOSTKI]
Historia gry „Contra”
Historia „Contry” zaczęła się w 1987 roku od gry na automaty, by rok później trafić na konsolę Nintendo. Serwis IGN umieścił „Contrę” na liście „Toughest Games to Beat” grupującej gry o najwyższym stopniu trudności.
W Polsce gra „Contra” na początku lat 90. była niekwestionowanym hitem na konsoli Pegasus (początkowo reklamowana jako Nintendo Compatible Family Video Game). Konsola była też reklamowana w telewizji jako „pierwsza rodzima gra komputerowa”. Uzyskała przychylną recenzję na łamach „Bajtka”. Pamiętacie jeszcze pegasusowe gry na kartridżach?
Akcja pierwszej „Contry” była osadzona na wyspie Galuga niedaleko Nowej Zelandii. Spadł tam meteoryt, a wraz z nim pojawili się kosmici. Zawarli sojusz z grupą terrorystyczną Red Falcon. Dwaj komandosi, Bill Rizer i Lance Bean, postanowili zrobić z tego sojuszu sito używając arsenału broni palnej. Często, w zależności od portu i kraju, fabuła ulegała zmianom takim jak np. miejsce akcji, imiona bohaterów. Przykładowo, nesowa wersja europejska (znana jako Probotector) zamiast głównych bohaterów miała…. roboty!
Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na
Facebooka i