W niedzielę (1 grudnia) o godzinie 16.00 w restauracji „Łużyczanka” w Kraszewicach odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Ceramiczny świat”.
– Będzie to wystawa prac ulepionych z gliny przez 100 uczestników mojego projektu pt. „Międzypokoleniowe, historyczne warsztaty ceramiczne”, zrealizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trwającego od stycznia do listopada bieżącego roku w gminie Kraszewice – wyjaśnia autorka projektu Karina Pacyna. – Większość osób po raz pierwszy miała kontakt z gliną. Bardzo podobała im się ta materia i każdy przeszedł cały proces ceramiki od lepienia po szkliwienie. Nikt jednak, pozna mną, nie widział swojej pracy w ostatecznej odsłonie – po wyjęciu z pieca! To dopiero będzie niespodzianka dla wszystkich. Wyobraźnia u każdego pracuje.
Prace zaprezentowane na wystawie podzielone będą na bloki tematyczne, które realizowano podczas wspólnych spotkań:
1. Marian Falski i “Elementarz”
2. Jerzy Różycki kryptolog
3. ks . Franciszek Strugała
4. Pomniki Przyrody
5. Koniec Świata
6. Koronkowy zawrót głowy
– Dziękuję wszystkim serdecznie za zaangażowanie w zajęcia, za twórczo spędzony czas – mówi K. Pacyna. – Dziękuję za zaufanie, którym mnie obdarzyliście, bo na każdym warsztacie był komplet osób. Nikomu nie musiałam przypominać o zajęciach, przychodziliście ze swoimi wizjami i je realizowaliście, bo każdy z nas jest inny, wyjątkowy i każdy potrafi! Były chwile wzruszenia, kiedy np.: minutą ciszy i spontanicznie uczciliśmy śmierć ks. Franciszka Strugały lub kiedy córka z tatą przyszła na warsztat i wspólnie lepili kota z Elementarza Mariana Falskiego, według wizji Hani. I tata lepił wąsy, źrenice…. to są te bezcenne chwile, które ja będę pamiętać i wasze dzieci z pewnością też! Bo drodzy rodzice, wspólnie spędzony czas jest cenniejszy od zabawek, kupionych dziecku na chwilę. Mam nadzieję, iż moje warsztaty będą pamiętać wszyscy do końca świata!
Zapraszamy też w poniedziałek (2 grudnia) do udziału w wycieczkach szkolnych z oprowadzeniem po wystawie. Aby umówić się na konkretną godzinę wystarczy zadzwonić – 695795905. 3 grudnia ekspozycja zostanie przeniesiona do Biblioteki Publicznej Gminy Kraszewice, gdzie będzie ją można oglądać do 7 grudnia, w godzinach otwarcia placówki.