Choć Wojciech Pszoniak był gwiazdą filmu, to jego brat Antoni był uważany za legendę polskiego teatru. Przez lata żył w cieniu młodszego aktora, mimo iż sam miał niezwykły talent i karierę sceniczną. Kim był Antoni Pszoniak i dlaczego dziś mało kto o nim pamięta?
Czy brat Wojciecha Pszoniaka zazdrościł mu kariery filmowej? Odpowiedź aktora
Na pytanie, czy jego brat nie odczuwał zazdrości wobec filmowej kariery, Wojciech Pszoniak zareagował z uśmiechem: „Tego tematu się nie porusza”. I zaraz dodał: „Antek był bardzo znanym aktorem – prawdziwą legendą Teatru Starego. Pracował z Szajną, Jarockim i Swinarskim. Jest bardzo utalentowany, ale kompletnie inny niż ja. No i starszy o dwanaście lat” (za wywiadowcy.pl).
Bracia Wojciecha Pszoniaka – kim byli Jerzy i Antoni Pszoniak?
Aktor miał dwóch starszych braci. Jerzy, starszy o 12 lat, wybrał drogę wojskową i służył jako oficer w Opolu. Antoni natomiast, różniący się od Wojciecha o 11 lat, podobnie jak młodszy brat związał się z aktorstwem — i to z sukcesami. Gdy Wojciech zdawał egzaminy do szkoły teatralnej, czuł się gorszy, żył w cieniu Antoniego, który już miał rozpoznawalne nazwisko. Jednak wystarczyło kilka przełomowych ról – jak choćby w „Weselu” czy „Ziemi obiecanej” – by sytuacja się odwróciła. Antoni z czasem znalazł się na uboczu. Co działo się z jego karierą?
Kim był Antoni Pszoniak, brat Wojciecha Pszoniaka? Biografia aktora
Urodzony w 1931 roku we Lwowie Antoni Pszoniak był najstarszy z braci. W ostatnich latach wojny rodzinę przymusowo wysiedlono i trafiła do Gliwic. Przed wojną żyli dostatnio – dziadek był chemikiem i dyrektorem słynnej fabryki Baczewskich. Po wojnie wszystko się zmieniło, a rodzina zaczynała od zera. W przeciwieństwie do Jerzego, który wybrał mundur, Antoni poszedł w stronę sceny.
Debiut i kariera teatralna Antoniego Pszoniaka – początki w Teatrze Starym
Antoni zadebiutował w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w 1958 roku, grając niewolnika Mammei w „Irydionie” w reżyserii Jerzego Kreczmara. Rok później ukończył krakowską PWST. W 1969 roku przeniósł się do Warszawy i rozpoczął współpracę z Teatrem Studio.
Antoni Pszoniak i Teatr Studio – 16 lat pracy z Józefem Szajną
W warszawskim Teatrze Studio Antoni spędził aż 16 lat. Związał się z reżyserem Józefem Szajną, który tworzył teatr oparty na plastyce, obrazie i ruchu. Aktor był tu częścią scenicznej kompozycji, a nie klasycznym „gwiazdorem”. Występował w głośnych spektaklach, jak „Dante” i „Replika”, które były prezentowane m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i Portugalii.
Występ Antoniego i Wojciecha Pszoniaków w filmie „Przeprowadzka” Jerzego Gruzy
Na ekranie Antoni pojawiał się znacznie rzadziej. W 1972 roku wystąpił razem z bratem w filmie Jerzego Gruzy „Przeprowadzka”. Dla obu była to jednak epizodyczna rola, która nie zapisała się na trwałe w ich zawodowej historii.

Zabawna historia z życia Antoniego Pszoniaka – wspomnienie Piotra Gąsowskiego
W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” z 2001 roku, Piotr Gąsowski opisał zabawną sytuację z Antonim Pszoniakiem. Przypadkowo wtargnął z przyjaciółmi do jego mieszkania, myśląc, iż odbywa się tam impreza: „Popędziłem po pokojach, łazience, zajrzałem do kuchni, ale nigdzie nie spotkałem zagranicznych artystów... Wróciłem do drzwi wejściowych i wtedy usłyszałem: 'Państwo tutaj w jakiej sprawie?'”. Antoni, stojąc w szlafroku, nie oburzył się, ale zaproponował gościom herbatę.
Życie prywatne Antoniego Pszoniaka – małżeństwo z Barbarą Lasocką
Antoni Pszoniak był mężem Barbary Lasockiej-Pszoniak, wybitnej profesor szkoły teatralnej i znanej historyczki teatru. Nie mieli dzieci, ale uchodzili za zgraną, kochającą się parę. Bracia zawodowo szli odrębnymi ścieżkami. „Ja reprezentuję film, Antek to teatr” – mówił Wojciech.
Śmierć Antoniego Pszoniaka i relacja z bratem Wojciechem Pszoniakiem
Po śmierci żony Antoni długo był sam. Zmarł w 2018 roku. Dwa lata później, w 2020 roku, odszedł Wojciech Pszoniak. Bracia spoczywają obok siebie na warszawskich Powązkach.
