Biblioteka | Wystawa osób studenckich pracowni Unikatowy Obiekt Wydawniczy
Galeria Design UAP, ul. Wolnica 9
Wernisaż 9.05.2025, g. 17.00
9.05 – 1.06.2025
Osoby uczestniczące:
Zuzanna Bandosz
Zuzanna Barczewska
Marta Bielska
Zofia Błotnicka
Anika Brulińska
Agata Cicio
Katarzyna Czuniak
Joanna Dymek
Adele Femenias
Emilia Górczyńska
Jakub Goliński
Agata Hałaczkiewicz
Diana Hashenko
Zuzanna Januszko
Wiktoria Kalbarczyk
Izabela Karp
Agnieszka Kazimierska
Magdalena Kieca
Aurelia Komorowska
Alicja Krajewska
Katarzyna Kurzydło
Maria Liberek
Maria Majka
Klaudia Malczyk
Andreea Mihăilescu
Anna Morysewicz
Grażyna Olejniczak
Anna Pill
Życie Zoe Ślusarczyk
Michał Tarka
Zuzanna Zakrzewska
Daria Wasiak
Margarita Vorobeva
Kurator: Marcin Lorenc
… zdajesz sobie sprawę, iż o ile wszystkie słynne książki są podobnie słynne, o tyle każda nieznana jest nieznana na swój własny sposób, na każdą książkę powołaną do życia przypada taka, która została poroniona, a nasz potencjał istnienia jest gwarantowany potencjałem nieistnienia.
Niewidzialne biblioteki
Wystawa „Biblioteka” prezentuje prace 33 osób studenckich związanych z pracownią Unikatowy Obiekt Wydawniczy. To podsumowanie roku intensywnej pracy, doświadczeń, refleksji, dialogu i twórczych poszukiwań, dla których książka – jako forma, idea i byt – stała się punktem wyjścia, odniesienia, a także polem eksperymentu. Prezentowane prace dotyczą bardzo zróżnicowanych tematów, są osobiste, poważne albo zabarwione poczuciem humoru. Kształt, który przyjmują czerpie z tradycyjnych form książki, takich jak kodeks, zwój, harmonijka, broszura, mapa, ale zawsze w sposób twórczy, indywidualny i eksplorujący potencjał możliwości, który się w nich kryje. „Biblioteka” to nie wystawa „na temat”, ale kolekcja różnorodnych spojrzeń, dróg myślenia, zastanawiania się nad formą, znaczeniem i możliwością stworzenia własnej autorskiej wypowiedzi w formie unikatowego obiektu wydawniczego.
W ramach wystawy prezentowany jest również projekt „Sąsiedztwo. Handle with care” – zbiorowa realizacja wykorzystująca technikę risografii dotykająca tematu relacji, wspólnego bycia i uważności.
Dziękuję wszystkim osobom studiującym za zaangażowanie, odwagę, nieoczywiste wybory, zaufanie i wrażliwość, którą wykazały się podczas pierwszego roku działania nowej pracowni. Dziękuję za rozpoczęcie kolekcji „Biblioteki”, zbioru potencjalnych możliwości, który nie jest skończony ani zamknięty.
Marcin Lorenc
IG pracowni: @uapunikatowyobiektwydawniczy
