Bajki ludowe z Podkarpacia

sztafeta.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Bajki ludowe z Podkarpacia


Wszystkie bajki zawarte w książce „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”, wydanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, pierwotnie powstały w gwarze lasowiackiej i rzeszowskiej. Ich autorką jest Joanna Papuzińska, jedna z najbardziej uznanych współcześnie autorek książek dla dzieci.

Jednym z kluczowych działań Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi jest opracowywanie wartościowych materiałów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, które przybliżają piękno polskiej kultury ludowej. W tym celu powstała seria wydawnicza „Z Krainy Złotych Pól”. Pierwszy tom pod tytułem „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”, zawiera opowieści z terenu położonego między wielkimi szczytami Karpat, a rzekami Wisłą i Sanem.

Wielkim atutem książki są ilustracje. Ich autorką jest znana i ceniona na rynku wydawnictw dla dzieci, Jola Richter-Magnuszewska. Artystka, aby wiernie oddać „ducha” Podkarpacia, ściśle współpracowała z muzeami kultury ludowej regionu: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Dzięki temu ilustracje oddają nastrój lokalnych wzorów ludowych, strojów i architektury. Ale przede wszystkim urzekają barwą, stylem i delikatnością.

Bajki inspirowane są opowieściami bajarek i twórczyń ludowych – Stefanii Budy, Anny Cieśli, Zofii Wydro, Barbary Sroczyńskiej) wywodzących się z terenów lasowiackich oraz Rzeszowszczyzny. Bajki te nawiązują do lokalnych legend, opowiastek, „godek” oraz zwyczajów i tradycji. Dzięki temu wprowadzając młodego czytelnika w magiczny świat ludowych bajań, pokazują mu jak wyglądało życie na dawnej podkarpackiej wsi.

Dla tych, którzy są ciekawi jak te historie brzmią w oryginale, na końcu każdego rozdziału zamieszczony został kod QR, za pomocą którego można odsłuchać je w gwarze, w której powstały. Na sąsiedniej stronie znajduje się też mały słowniczek wyjaśniający niektóre gwarowe słowa pojawiające się w tekstach bajek.

W książce oprócz bajek znajduje się mapka Podkarpacia z zaznaczonymi terenami, na których zamieszkują poszczególne grupy etniczne: Lasowiacy, Rzeszowiacy, Bojkowie, Dolinianie, Łemkowie i Pogórzanie. O tym skąd oni pochodzą i dlaczego noszą takie nazwy, w krótkim i bardzo przystępnym tekście wyjaśnia etnolog Jacek Żukowski. Zaś o tym, czym są bajki, tłumaczy prof. Katarzyna Smyk. Na zakończenie wydawnictwa zamieszczono Bojkowską wesniankę (piosenkę) oraz łemkowskie powiedzenia i przysłowia.

Książka o przepięknej szacie graficznej, w sposób łatwy, lekki i przyjemny przybliża wiedzę o kulturze Podkarpacia. Książka jest dostępna w sklepie internetowym: https://nikidw.edu.pl/sklep/.

Idź do oryginalnego materiału