Od lat przejście pod torami kolejowymi przy ulicy Komunardów kojarzy się z brudem, wszechobecnymi śmieciami i nielegalną toaletą. O uporządkowanie tego miejsca i zadbanie o stan tego punktu na mapie Świdnicy wielokrotnie apelowali samorządowcy, natomiast ze strony spółki PKP Polskie Linie Kolejowe padały deklaracje dotyczące przeprowadzenia remontu pod warunkiem pozyskania na ten cel środków. Sytuacja nie uległa jednak zmianie. Świdniczanie sygnalizują postępującą degradację przejścia, a także zgłaszają obawy dotyczące bezpieczeństwa korzystania z tego obiektu.
Dyskusja w sprawie stanu przejścia podziemnego przy ulicy Komunardów rozgorzała jeszcze w 2018 roku, krótko po zlikwidowaniu przejścia przy ulicy Wałbrzyskiej z uwagi na jego stan techniczny. Decyzję spółki PKP PLK krytykowali wówczas świdniccy radni z komisji rozwoju gospodarczego i infrastruktury, którzy wskazywali, iż dla mieszkańców stanowił on alternatywę w razie zamknięcia rogatek i zamknięcia przejścia na poziomie torów. – Ulica Wałbrzyska przez cały czas jest i będzie zamykana na czas przejazdu pociągów, a zapowiedziane zwiększenie ilości kursów jeszcze powiększy problem. Z tego powodu to podziemne przejście nie powinno być likwidowane a modernizowane – wskazywał ówczesny radny Janusz Solecki. Wyrażał przy tym obawę, iż podobny los spotka przejście przy ulicy Komunardów.
Zamiary kolejowej spółki wobec ulegającego coraz większej degradacji przejścia pod torami zostały przedstawione w lipcu 2021 roku. – Przejście nie będzie likwidowane. Przewidywana jest przebudowa. Przy pracach konieczne będą uzgodnienia z konserwatorem zabytków – wyjaśniał Ząbek, zapewniając przy tym, iż przejście pod torami jest sprzątane na bieżąco. – Ze względu na stwierdzone większe niż w innych lokalizacjach pozostawianie śmieci, o wsparcie w monitoringu poproszona jest Straż Miejska. Również funkcjonariusze SOK kontrolują teren. Przewidziano częstsze patrole – zaznaczał Ząbek. Deklaracje dotyczące planów remontowych potwierdzano rok później. – Modernizacja tunelu będzie możliwa w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 137” (linia Katowice – Legnica). Projekt jest ujęty w zamierzeniach inwestycyjnych spółki. Inwestycja zostanie zrealizowana w przypadku zapewnienia finansowania. Jednocześnie przygotowywana jest procedura wyłonienia wykonawcy projektu remontu przejścia. Prace będą możliwe po pozyskaniu niezbędnej dokumentacji i zapewnieniu środków finansowych – informował w lipcu 2022 roku Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK.
– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dokładają starań, by zapewnić bezpieczną i dogodną komunikację mieszkańcom Świdnicy. W rejonie ul. Komunardów do dyspozycji pozostaje odpowiednio zabezpieczone przejście przez tory przy przejeździe kolejowo-drogowym oraz przejście pod torami. Przejście jest systematycznie sprzątane – zapewniał Śledziński. Wątpliwości wobec tej deklaracji wyrażali jednak korzystający z tunelu mieszkańcy, a także świdniccy radni, którzy apelowali do władz miasta o podjęcie interwencji u zarządcy kolejowego obiektu. – Zdaję sobie sprawę z faktu, iż teren może pozostawać pod zarządem PKP, natomiast stanowi wstydliwy element infrastruktury Świdnicy i wymaga natychmiastowego uprzątnięcia bez względu na jego stan prawny. Zasadne wydaje się również patrolowanie tego miejsca przez Straż Miejską pod kątem wyeliminowania spożywania tam alkoholu oraz zwiększenia bezpieczeństwa osób zmuszonych do skorzystania z przejścia. Stan wizualny przejścia to kwestia odrębna, kwalifikujący je do natychmiastowego remontu, co warto poruszyć w potencjalnym kontakcie z zarządcą obiektu – wskazywała w 2022 roku radna Violetta Wiercińska.
Niedługo po interwencji radnej porządkami w tunelu zajęto się w ramach realizowanego przez Świdnicę programu prac społecznie użytecznych, aktywującym osoby bezrobotne korzystające ze świadczeń opieki i wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Problem jednak gwałtownie powrócił, a stanem przejścia zainteresował się kolejny radny. – Obraz tego miejsca – wszechobecny brud i panujący tam fetor – jest nie do przyjęcia. Proszę o jak najpilniejsze uporządkowanie tego miejsca i przeprowadzenie stosownego remontu tak, by nie było one postrzegane jako bezpańskie – apelował radny Andrzej Ora. W odpowiedzi prezydent Świdnicy poinformowała, iż w poruszonych przez radnego sprawach zwrócono się do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. – Jednocześnie rozważymy możliwość podjęcia rozmów z właścicielem terenu i podpisania porozumienia o współpracy związanej z utrzymaniem przejścia – twierdziła w październiku 2022 roku prezydent Beata Moskal-Słaniewska.
W lipcu 2023 roku mieszkańcy ponownie postanowili poruszyć temat obskurnego przejścia podziemnego, poddając w wątpliwość wcześniejsze deklaracje przedstawiciela PKP PLK dotyczące systematycznego sprzątania tunelu. – Czy miał na myśli systematyczne sprzątanie raz na rok? A może wtedy, kiedy ktoś napisze o tym, poskarży się, złoży interpelację? To prawdziwy paradoks, iż w Świdnicy modernizuje się stare dworce kolejowe, ba – wybudowano choćby przystanek-peron Świdnica Zawiszów. Dokonano imponującej rewitalizacji i odtworzenia trasy kolejowej ze Świdnicy do Jedliny Zdrój, a nikt nie może sobie poradzić z utrzymaniem w czystości przejścia na ulicy Komunardów. Osobiście polecam świdniczanom nie korzystać z tego przejścia pod przejazdem kolejowym – chyba, iż komuś się spieszy. Wtedy nabierzcie głęboko powietrza w płuca i starajcie się przez kilkanaście sekund nie oddychać – wskazywał Krzysztof Szpilka, który od kilku lat społecznie sprząta miasto. Z interwencją w sprawie przejścia ponownie wystąpił radny Wiesław Żurek. – W chwili obecnej jest ono zdewastowane do granic możliwości. Jego naziemna, metalowo-szklana konstrukcja, jak i sam tunel pod torowiskiem, wyglądają koszmarnie. To jest już ruina, brudna i w ogóle niesprzątana – twierdził Żurek.
Ostatnia zapowiedź dotycząca planów renowacji tunelu padła w sierpniu 2023 roku. – Obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowa remontu przejścia pod torami stacji Świdnica Miasto (ul. Komunardów). Dokumentacja jest niezbędna do realizacji prac budowlanych. Będą one możliwe po zapewnieniu finansowania – tłumaczył przedstawiciel zespołu prasowego PKP PLK, ponownie zapewniając, iż „przejście jest systematycznie sprzątane, aby zapewnić bezpieczną i dogodną komunikację”. Czy tunel rzeczywiście jest sprzątany? Deklaracjom w tej sprawie nie daje wiary Krzysztof Szpilka, który w mediach społecznościowych regularnie dokumentuje stan przejścia. – Od wielu lat nic się nie zmienia. Urzędnicy są bezradni, radni też bezradni, PKP PLK żyje jakimś bliżej nieokreślonym scenariuszem, jak ma wyglądać to przejście w przyszłości. To wstydliwe miejsce na mapie Świdnicy. o ile ktokolwiek przyjedzie odwiedzić i zwiedzać Świdnicę to radzę: omijajcie to miejsce z daleka! To „antywizytówka” Świdnicy w jej centrum – wskazuje społecznik. W marcu 2025 roku Szpilka zaproponował, aby – wzorując się na corocznych porozumieniach zawieranych z Państwowym Gospodarstwem Wodnym „Wody Polskie” dotyczących utrzymania nabrzeży Bystrzycy – miasto podpisało z PKP PLK umowę na sprzątanie przejścia, przejmując te obowiązki od kolejowej spółki.
Czy sprawę podziemnego przejścia uda się ostatecznie rozwiązać? Zwróciliśmy się do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe z pytaniami dotyczącymi realizacji zapowiadanego remontu, sprzątania tunelu, a także możliwości nawiązania porozumienia z miastem w zakresie bieżącego utrzymania obiektu. Podobne pytania skierowaliśmy do Urzędu Miejskiego w Świdnicy. O udzielonych odpowiedziach będziemy informować.








/mn/