5 ciekawostek o Nagrodzie Nobla w literaturze

granice.pl 3 godzin temu

Najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w literackim świecie zdecydowanie pozostaje Nagroda Nobla. Na przestrzeni lat otrzymało ją wielu pisarzy z całego świata. Jakie sekrety skrywa Nobel? Poznajcie 5 ciekawostek na temat Nagrody!

Nagroda Nobla to wyróżnienie, które zaczęto przyznawać w XX wieku. Przysługiwało ono osobom, które dokonały czegoś niesamowitego w dziedzinie naukowej, literackiej, lub w działaniach na rzecz pokoju. Nagroda zaczęła być przyznawana zgodnie z ostatnią wolą fundatora Alfreda Nobla, czyli wynalazcy dynamitu. Najczęściej wyróżnienie otrzymują osoby żyjące. W każdym roku maksymalnie trzy osoby w danej dziedzinie mają szansę na wygraną. Inaczej ma się sprawa w przypadku pokojowej nagrody, którą może otrzymać cała instytucja. Co jeszcze warto wiedzieć na temat Nagrody?

Wyróżnienie to jest przyznawane od ponad stu lat, co oznacza, iż nie brakowało wokół niego kontrowersji. Okazuje się, iż nikt w tej dziedzinie nie zdobył nagrody dwa razy. Od lat 70. zaszczyt ten nie może zostać przyznane pośmiertnie. Koniecznie sprawdźcie, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat!

Literacką Nagrodę Nobla przyznaje się od 1901 roku. To by oznaczało, iż w 2024 roku laureat otrzyma ten zaszczyt po raz 123. Tak naprawdę jednak na przestrzeni lat przyznano 116 Nagród Nobla w dziedzinie literatury. Nikt nie dostał wyróżnienia w siedmiu przypadkach: 1914, 1918, 1935, 1940, 1941, 1942 i 1943 roku. W statucie Fundacji Nobla istnieje zapis:

Jeśli żadna z rozważanych prac nie okaże się ważna, o czym mowa w pierwszym akapicie, nagroda pieniężna zostanie zarezerwowana do następnego roku. jeżeli choćby wtedy nagroda nie zostanie przyznana, kwota zostanie dodana do ograniczonych funduszy Fundacji

Idź do oryginalnego materiału