4 stycznia świętuje Jerzy Skrzypczyk. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [04.01.2025]

radiopogoda.pl 2 dni temu

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Słomki do Picia, Dzień Wiśni w Czekoladzie i Święto Snu. Zobacz, co można świętować 4 stycznia, jeżeli się mocno postaramy i dokładnie poszukamy w kalendarzu.

Rozwiąż quiz o 2 Plus 1 i Czerwonych Gitarach. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…

Pytanie 1 z 20
Przebój "Nikt na świecie nie wie" pochodzi z repertuaru:
2 plus 1
Czerwone Gitary
Następne pytanie

Kto obchodzi imieniny i urodziny 4 stycznia?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Aniela, Eugeniusz, Rygobert, Benedykta, Dafroza, Dobromir, Doroteusz, Elżbieta, Fereol, Grzegorz, Krystiana, Suligost, Tytus i Angelika.

4 stycznia urodzili się:

  • Isaac Newton (1643, zm. 1727) – angielski uczony, który sformułował prawo powszechnego ciążenia;
  • Louis Braille (1809) – francuski organista, twórca alfabetu dla osób niewidomych;
  • Don Arden (1926, zm. 2007) – brytyjski menadżer grup rockowych (np. Black Sabbath i Electric Light Orchestra);
  • Michael Stipe (1960) – amerykański muzyk, współzałożyciel grupy R.E.M.;
  • Julia Ormond (1965) – brytyjska aktorka;
  • Przemysław Tytoń (1987) – polski piłkarz, występujący na pozycji bramkarza.

Zobacz także: Hit lat 60. wciąż zachwyca Polaków. Autor uważa tekst za „dość marny”

Jerzy Skrzypczyk świętuje

Wczoraj, 3 stycznia, minęło 60 lat od założenia Czerwonych Gitar. Wśród muzyków, którzy powołali ten kultowy zespół do życia był Jerzy Skrzypczyk. Ceniony perkusista, klawiszowiec, kompozytor i wokalista właśnie dzisiaj obchodzi 79. urodziny.

Przyszedł na świat 4 stycznia 1945 r. w Wandalinie. Ukończył Liceum Muzyczne w Gdańsku w klasie fortepianu i perkusji. Od 1964 r. działał w formacji Pięciolinie. Właśnie z kilkoma innymi członkami tej kapeli (Bernardem Dornowskim, Jerzym Kosselą, Krzysztofem Klenczonem i Henrykiem Zomerskim) stworzył rok później Czerwone Gitary.

Jerzy Skrzypczyk działa w Czerwonych Gitarach do dziś. Nagrał z nimi wszystkie płyty i przeboje, które należą do największych klasyków polskiej muzyki. Sam odpowiadał choćby za takie piosenki jak „Jeśli tego chcesz”, „Uwierz mi Lili”, „Najpiękniejsze są polskie dziewczyny”, „Gdy ktoś kogoś pokocha” i „Słońce za uśmiech”. Muzyk ma na koncie też kilka książek biograficznych o swoim zespole. Za swoje zasługi otrzymał Złoty Krzyż Zasługi i Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

4 stycznia – jakie święto niecodzienne?

4 stycznia, w dniu urodzin Louisa Braille’a obchodzony jest Światowy Dzień Braille’a. Francuz, który w dzieciństwie stracił wzrok, kiedy dźgnął się oczy szydłem swojego ojca, wynalazł alfabet, którym do dziś posługują się osoby niewidome. System oparty na wypukłych punktach opracował, gdy uczęszczał do Królewskiego Instytutu dla Niewidomych. Braille zmarł na dwa lata przed tym, kiedy instytut rozpoczął nauczanie alfabetu.

Tego samego dnia przypada także Dzień Spaghetti. Choć pochodzenie tych długich smakowitych nitek nie jest do końca znane, to z pewnością to święto ucieszy nie tylko Włochów. Jedni twierdzą, iż makaron ze swoich podróży po Wschodzie przywiózł Marco Polo. Inni uważają, iż spaghetti powstało na Sycylii około XII wieku. Święto popularnego makaronu oznacza tylko jedno – iż można nim się bezkarnie zajadać od świtu do nocy!

4 stycznia obchodzimy także Dzień Ciekawostek. To znakomita okazja, aby zgłębić swoją wiedzę lub podzielić się nią z innymi. jeżeli lubisz ciekawostki, to właśnie dziś jest Twoje święto!

Idź do oryginalnego materiału