W 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej Muzeum POLIN zaprasza na wystawę "1945. Nie koniec, nie początek" | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. To opowieść skupiona wokół mniej znanej perspektywy tych, których wojna pozbawiła niemal wszystkiego – bliskich, wspólnoty, domu i miejsca na ziemi. To historia polskich Żydów i Żydówek ocalałych z Zagłady, opowieść o ich powojennym doświadczeniu. Pozostało niewielu – dziewięćdziesiąt procent polskiej społeczności żydowskiej zginęła. Na zgliszczach starego świata próbowali zbudować swoje życie od nowa. Wielogłos bohaterów i bohaterek tej opowieści materializuje się w osobistych pamiątkach, listach, zdjęciach z rodzinnych albumów i dokumentach, a uzupełniają go prace współczesnych artystek i artystów oraz wyjątkowy program towarzyszący wystawie. Jego kulminacją jest czterodniowy cykl spotkań i warsztatów związanych z tematem traumy i przetrwania: Przetrwanie. Spotkania wokół traumy | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie (8-11 maja).


Wystawę można oglądać do 15 września 2025.
Program towarzyszący wystawie: Wydarzenia towarzyszące wystawie "1945. Nie koniec, nie początek" | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
- Autorzy koncepcji wystawy: Anna Bikont i dr Kamil Kijek
- Kuratorki wystawy: Zuzanna Schnepf-Kołacz, Zuzanna Benesz-Goldfinger, dr Justyna Majewska
Organizatorem wystawy "1945. Nie koniec, nie początek" jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma.
