Pokój na horyzoncie?

plotkosfera.pl 18 godzin temu

Rosja i Ukraina zbliżają się do zawieszenia broni. Prezydent Zełenski wyraził przekonanie, iż dostrzega pewne pozytywne sygnały ze strony Rosji, które sugerują, iż ta ostatnia zaczyna rozważać zakończenie konfliktu. Jednocześnie podkreślił, iż oczekuje oficjalnego potwierdzenia zawieszenia broni ze strony Moskwy.

To dobry znak, iż Rosjanie wreszcie myślą o zakończeniu wojny. Wszyscy na świecie oczekiwali tego od dawna. Pierwszym krokiem do zakończenia wojny jest zawieszenie broni – napisał Zełenski na platformie X. Trwa ładowanie wpisu Twitter Nie ma sensu kontynuować zabijania choćby przez jeden dzień. Oczekujemy, iż Rosja potwierdzi zawieszenie broni – pełne, trwałe i niezawodne – od jutra, 12 maja, a Ukraina jest gotowa do spotkań – podkreślił.

W sobotę Zełenski oświadczył, iż strona ukraińska wyraża gotowość do negocjacji pokojowych w jakimkolwiek formacie. Ukraiński przywódca rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem i spotkał się w Kijowie z liderami państw „koalicji chętnych”: Polski, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Nasze wspólne stanowisko: natychmiastowe, całkowite i bezwarunkowe wstrzymanie ognia potrzebne jest co najmniej na 30 dni. Proponujemy, by rozpoczęło się ono od poniedziałku (12 maja). Oczekujemy odpowiedzi ze strony Rosji – napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy.

Kiedy nadejdzie wstrzymanie ognia, nastąpi najlepszy czas dla dyplomacji. Ukraina gotowa jest do spotkań i rozmów w jakimkolwiek formacie – podkreślił Zełenski. W odpowiedzi przywódca Rosji Władimir Putin zaproponował w niedzielę Ukrainie wznowienie 15 maja w Stambule bezpośrednich rozmów pokojowych bez warunków wstępnych – poinformowały światowe agencje.

Putin podkreślił, iż Rosja proponuje bezpośrednie rozmowy z Ukrainą w Stambule w celu „wyeliminowania pierwotnych przyczyn konfliktu” i „przywrócenia długoterminowego, trwałego pokoju”. Wielokrotnie proponowaliśmy podjęcie kroków w celu zawieszenia broni. Nigdy nie rezygnowaliśmy z dialogu ze stroną ukraińską. Przypomnę jeszcze raz. To nie my zerwaliśmy negocjacje w 2022 roku. Zrobiła to strona ukraińska- przekonywał rosyjski przywódca podczas nocnego spotkania z dziennikarzami na Kremlu.

Agencje przypomniały jednocześnie, iż 24 lutego 2022 r. wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, rozpoczynając pełnowymiarową zbrojną agresję. Jesienią 2022 r. Rosja ogłosiła aneksję czterech ukraińskich obwodów: chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego. Ukraiński Krym Rosja anektowała w 2014 r.

W niedzielę rano Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały, iż Rosja wystrzeliła na ten kraj 108 dronów uderzeniowych i bezzałogowców-przynęt. „Do godz. 9.30 (godz. 8.30 w Polsce) potwierdzono zestrzelenie 60 bezzałogowych samolotów uderzeniowych typu Shahed (i innych typów dronów) na wschodzie, północy, południu i w centrum kraju” – powiadomiono w komunikacie.

Według danych z 2023 roku, konflikt na Ukrainie kosztował już ponad 100 miliardów dolarów. Ukraina straciła ponad 10% swojego terytorium, a Rosja poniosła znaczne straty wśród swoich żołnierzy.

W celu przywrócenia pokoju na Ukrainie, ONZ wezwała do zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji pokojowych. Unia Europejska i Stany Zjednoczone również wezwały do zakończenia konfliktu i przywrócenia stabilności w regionie.

Rosja i Ukraina muszą teraz podjąć kroki w celu zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji pokojowych. Międzynarodowa społeczność powinna wesprzeć te starania i pomóc w przywróceniu pokoju i stabilności w regionie.

Idź do oryginalnego materiału