Od dziś, 7 listopada 2024 na placu Jana Pawła II w Zgierzu można oglądać wystawę plenerową pod tytułem "Odnaleziona Niepodległa".
Ekspozycja jest hołdem dla ponad 200 zgierzan, którzy brali aktywny udział w działaniach na rzecz odzyskania niepodległości Polski. Służyli w Legionach, Polskiej Organizacji Wojskowej i w odrodzonym Wojsku Polskim.
Wystawę otworzył prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski. Obecni byli również przedstawiciele samorządu powiatowego: członkinie zarządu Justyna Romanow - Przybylak i Edyta Strumian, sekretarz powiatu Barbara Polasińska oraz naczelnik Wydziału Oświaty Dariusz Szlawski. Wydarzeniu towarzyszyła "żywa flaga" zorganizowana przez uczniów zgierskich szkół podstawowych.
Wystawa pokazuje losy mieszkańców Zgierza, również w kontekście wspomnień rodzinnych. Twórcy skupili się w ramach projektu na mniej znanych, ale nie mniej znaczących osobach, których losy splatały się z burzliwymi wydarzeniami w historii Polski, a ich rodziny zechciały podzielić się wspomnieniami o swoich wielkich przodkach.
Ekspozycja przywraca pamięć o bohaterach, ich rodzinach i wartościach, które stały się fundamentem polskiej niepodległości. To sposób na zachowanie dziedzictwa, które wciąż inspiruje i mobilizuje kolejne pokolenia do działania na rzecz wspólnego dobra. Twórcy wystawy wierzą, iż historie te będą miały wpływ na to, jak postrzegamy naszą przeszłość, a także na to, jak kształtujemy przyszłość.
Prezentowana wystawa jest efektem zakończonego projektu "Odnaleziona Niepodległa", dofinansowanego ze środków Biura "Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa". Projekt ten miał na celu udokumentowanie i upowszechnienie wiedzy o udziale mieszkańców Zgierza w Legionach Piłsudskiego, które odegrały niezwykle istotną rolę w walce o niepodległość Polski.
Wystawę będzie można oglądać do końca 2024 roku.