Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na 39. Dni Sztuki Współczesnej. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w Białymstoku od 16 do 25 maja i ma wyjątkowo prestiżowy charakter – wydarzenie jest częścią programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, a jego współorganizatorem jest Narodowe Centrum Kultury.
– Dni Sztuki Współczesnej to festiwal o bogatej historii i ugruntowanej renomie. Tradycyjnie da białostoczanom szansę uczestnictwa w wydarzeniach, które poruszają tematy istotne dla otaczającego nas świata – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury. – O wysokiej jakości programu DSW świadczy m.in. fakt, iż został on doceniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zaproszony do krajowego programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Cieszymy się też, iż będziemy gościć w Białymstoku cenionych artystów, również tych nagrodzonych w tym roku Paszportem POLITYKI czy Fryderykiem.
W 2025 roku Dni Sztuki Współczesnej ukierunkowują się na nadzieję rozumianą jako opowieść o zagmatwaniu i niepewności, z których wyrasta możliwość nowego otwarcia. Nadzieję, która wymaga zmierzenia się i uporania z zagrożeniami, trudnościami, lękami. Nadzieję współistniejącą z żalem i gniewem, która zmierza jednak ku istotnej zmianie.
– Przez 10 dni, poprzez różnego rodzaju wydarzenia artystyczne, będziemy szukać źródeł takiej nadziei. Zanurzymy się przy tym w tematy i problemy niekiedy najcięższej wagi, jak żałoba, przemoc, wymazanie, nadużycia, zapomnienie – tłumaczy Katarzyna Kruszewska, kuratorka festiwalu.
W programie znalazło się siedem spektakli, osiem spotkań, dwie wystawy, cztery wydarzenia muzyczne (w tym performatywne), film, debata, performans oraz kulinarno-taneczne party.
Widzowie będą mieli okazję zobaczyć „Orfeusza” Anny Smolar z TR Warszawa, przedstawienie o przeżywaniu żałoby i poszukiwaniu nadziei po stracie najbliższych. Solowy spektakl „Rapeflower” Hany Umedy i monodram Agnieszki Przepiórskiej „Ocalone” w reżyserii Mai Kleczewskiej oddadzą hołd, podmiotowość i siłę kobietom doświadczonym przemocą seksualną. Pamięć o tym, co wymazane z historii, przywróci także Wojciech Grudziński w swoim nagradzanym spektaklu „Threesome/Trzy”. Wrocławski Teatr Pantomimy i reżyserka Małgorzata Wdowik, po swoich entuzjastycznie przyjętych rok temu na DSW projektach, powrócą ze wspólnym spektaklem „Niepokój przychodzi o zmierzchu”, którego bohaterowie szukają drogi ucieczki od traumy i rozpaczy. Z kolei spektakl „Goście Wieczerzy Pańskiej” w reżyserii Tomasza Fryzła to opowieść o ludziach kontemplujących puste miejsce po nadziei. Ten spektakl to spotkanie z dojrzałym, szlachetnym, mistrzowskim aktorstwem.
W miejskiej przestrzeni można będzie obejrzeć współorganizowany z białostocką Galerią Arsenał performans „Przez” litewskiego artysty Benasa Šarki, warto też zwrócić uwagę na takie wydarzenia łączące performatywnie muzykę z poezją, jak Pan_Les czy „Ghsting” Aleksandry Słyż i Alex Freiheit. W bogatym programie DSW są także koncerty ghanijskiego duetu FOKN BOIS oraz zespołu Współgłosy – muzycznego fenomenu włączającego w sztukę osoby z niepełnosprawnościami, w którym udzielają się także białostoczanie z pochodzenia, Magdalena Koleśnik i Bartosz Bielenia; nocne party z Silent Disco i wspólną biesiadą; debata „Źródła nadziei w czasach kryzysów”; wystawy legendy polskiej fotografii Wojciecha Plewińskiego oraz malarstwa, ceramiki i tkaniny młodej, pochodzącej z Białegostoku artystki Adrianny Konopki. Widzowie obejrzą także istotny ukraiński dokument, „Przechwycone” Oksany Karpovych.
Festiwal zakończy się głośnym spektaklem „Fobia”, którego reżyser Markus Őhrn i współscenarzysta Karol Radziszewski rozliczają się z hipokryzją i obłudą kryjącą się w pinkwashingu.
Autorem tegorocznej oprawy wizualnej Dni Sztuki Współczesnej jest Jerzy Osiennik – projektant graficzny, białoruski muzyk, wokalista i autor tekstów zespołów rockowych (R.F. Braha i Zero-85), w przeszłości działacz kulturalny (organizator, autor opraw graficznych festiwali „Jesień Bardów”, „BASowiszcza”, „Trialog”) oraz fotograf.
Bilety od 17 kwietnia do kupienia w kasach kina Forum i Centrum im. L. Zamenhofa, online na stronie: https://bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed rozpoczęciem.
Organizatorzy 39. Dni Sztuki Współczesnej:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury jest współorganizatorem wydarzenia w ramach krajowego programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie UE 2025
Miasto Białystok
Białostocki Ośrodek Kultury