Znakomici artyści czytali Myśliwskiego w Sandomierzu

radiokielce.pl 11 miesięcy temu
Zdjęcie: 25.09.2023. Sandomierz. Czytanie dramatu autorstwa Wiesława Myśliwskiego. Na zdjęciu (od lewej): Wojciech Bonowicz, Grażyna Barszczewska. / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


„Złodziej”, czyli najstarszy z dramatów wybitnego pisarza Wiesława Myśliwskiego, wybrzmiał w Sandomierzu. Dwa dni przed premierą tomu „Dramaty”, tekst przeczytali w „Widnokręgu” na starym mieście znakomici aktorzy. Byli wśród nich : Grażyna Barszczewska, Adam Ferency oraz Jerzy Radziwiłowicz. O tym, kto będzie publicznie czytać tekst sztuki zdecydował autor.

Wiesław Myśliwski, w przesłaniu skierowanym do widzów zgromadzonych w Sandomierzu napisał: „Mam nadzieję, iż moją nieobecność wypełni tekst tej sztuki”.

„Złodziej” to jedyny z 4 tekstów, zawartych w przygotowanym właśnie zbiorze, w którym autor nie wprowadził żadnych większych poprawek.

25.09.2023. Sandomierz. Czytanie dramatu autorstwa Wiesława Myśliwskiego. Na zdjęciu (od lewej): Wojciech Bonowicz, Grażyna Barszczewska, Michał Wójtowicz, Włodzimierz Dyła, Adam Ferency, Jerzy Radziwiłowicz i Paweł Ferens. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Aktorzy czytający dramat podkreślali, iż mieli do czynienia ze znakomitym językiem, co znacznie ułatwiało pracę.

– Wiesław Myśliwski daje pewność, iż w tym tekście jest to co powinno być, tam jest myśl. Moim zadaniem jest, żeby tę myśl w atrakcyjny sposób podać, mnie bardziej interesuje forma. Myśliwski jest mistrzem języka polskiego nie ma wątpliwości. Chodzi o to, żeby nie zaburzyć mistrzowskiej relacji postawy którą się ma- mówił Adam Ferency. Aktor podkreślał, iż wiele w interpretacji tekstu, zależy od publiczności, nici porozumienia, która nawiązana zostaje między aktorami a widzami.

Czytanie tekstu zorganizowano w sandomierskiej restauracji „Widnokrąg”.

– To dla nas bardzo ważne i wzruszające wydarzenie, iż właśnie tutaj, gdzie do szkoły chodził Wiesław Myśliwski, na dwa dni przed premierą tomu wybrzmiał tekst napisany przez niego. Do tego, tekst przeczytali wybitni aktorzy – mówi Anna Bokwa, właścicielka restauracji.

Historia rozgrywa się w jednej izbie w ciągu jednej nocy. Chłopi łapią mężczyznę, który wynosi z pola ziemniaki, sprowadzają go do domu i zastanawiają się co z nim zrobić, bo do końca nie wiedzą, dlaczego to robił. Czy kradł z głodu, czy motywacja była inna. Ta sytuacja staje się pretekstem do refleksji nad tym, czym jest wojna w ogóle. Jak zmienia sposób myślenia o świecie – mówi Wojciech Bonowicz, redaktor zbioru.

Impulsem do napisania „Złodzieja” były autentyczne wydarzenia, których Wiesław Myśliwski był świadkiem, jako dziecko. Wiesław Myśliwski napisał cztery dramaty. Teraz po raz pierwszy zostały zebrane w jeden tom. Premierę zaplanowano na 27 września.


Idź do oryginalnego materiału