Zmarł, zanim doczekał się przebaczenia od syna. Historia życia Leonarda Pietraszaka

upday.com 1 rok temu
Zdjęcie: fot. Kadr z filmu Vabank/upday


Leonard Pietraszak zmarł w wieku 86 lat. Aktor teatralny, filmowy i serialowy przez dekady cieszył się sławą i estymą. W życiu prywatnym, choć związany z tą samą kobietą przez 50 lat, czekał na wyznanie miłości od jednej tylko osoby. Swojego syna. Przypominamy życiorys filmowego Kramera.


Leonard Pietraszak ma na swoim koncie role m.in. pułkownika Waredy w „Karierze Nikodema Dyzmy”, pułkownika Dowgird w „Czarnych chmur”, doktora Karola w „Czterdziestolatku” czy Kramera w „Vabanku”. Szczególnie ta ostatnia zapadła widzom w pamięć. Obraz właściciela banku miotającego się po klatce w poszukiwaniu Murzyna z psem cieszyła się specjalnym uznaniem widzów.

O ile Pietraszak cieszył się zasłużonym uznaniem w życiu zawodowym, nie mógł znaleźć tego w życiu prywatnym. Dwukrotnie żonaty do końca życia czekał na otrzymanie przebaczenia od swojego jedynego syna.

Leonard Pietraszak jako Gustaw Kramer

Debiut: pierwsze role Pietraszaka

Na dzieciństwo małego Leonarda wpłynęły lata wojenne. Razem z matką tułali się pomiędzy Bydgoszczą a Warszawą. Kobieta pracowała w fabryce makaronu i starała się zapewnić jedzenie rodzinie. Jej mąż był na froncie.

"Ojciec z londyńską przeszłością nie mógł dostać porządnej pracy. Zarabiał grosze jako księgowy gdzieś pod Bydgoszczą. W domu bieda aż piszczała" - mówił o swoim domu rodzinnym.

Pietraszak nie od razu wiedział, iż chce być aktorem. Pociągał go sport, a w szczególności, podobnie jak starszego brata, boks. Rodzice nie byli zadowoleni z jego wyboru i niedługo zabronili mu trenować.

Próbował ścieżki dziennikarskiej, ale pisanie króciaków do "Ilustrowanego Kuriera Polskiego" nie wciągnęło go na długo. Nie ukończył tej szkoły, ale przeniósł się na wydział chemiczny. Znów nie odniósł sukcesu. Dopiero zetknięcie z kółkiem teatralnym pobudziło go do działania. Poszedł na studia.

Po otrzymaniu angażu w Teatrze Polskim i Nowym zagrał 68 przedstawień w miesiąc! "Debiutowaliśmy w „Ślubach panieńskich”, gdzie grałem Gustawa" - wspominał w "Głosie Wielkopolskim". - "Dyrektor Jan Perz rzucił mnie na bardzo głęboką wodę i za to mu jestem bardzo wdzięczny".

Leonard Pietraszak "Czarne Chmury"

Tłumaczył, iż był to dla niego złoty okres życia. Biegał od jednego teatru do drugiego i na próby, a czasem zaglądał do "Smakosza", by pobywać towarzysko. "Codziennie grałem spektakl, ale wszystko było do wytrzymania, bo się kochało ten zawód. W nas wtedy był ogromny entuzjazm. Było biednie, ale wspaniale pod względem duchowym" - mówił.

Pierwsze i drugie małżeństwo

Leonard Pietraszak swoją pierwszą żonę poznał na studiach w Poznaniu. Młoda malarka Hanna zawróciła mu w głowie. Jak wspomina, pewnego dnia podszedł do niej i powiedział: "Co ty tu będziesz udawać, jak będę chciał, to zostaniesz moją żoną". Miesiąc później wzięli ślub, a niedługo potem na świat przyszedł ich syn Mikołaj.

Żona nie chciała opuszczać Poznania, Leonarda za to gnało, by robić karierę w stolicy. Dość gwałtownie przekonał się, iż pospieszny ślub i dziecko stoją mu raczej na przeszkodzie w drodze do sukcesu, niż wspierają w rozwoju.

Nie pomogła koleżanka z teatru Wanda Majerówna. Pietraszak zakochał się w niej i pojechał powiedzieć żonie o swoim romansie. Jak wspomina w biografii, kobieta przyjęła to nad wyraz spokojnie. Rozwiedli się, a aktor dbał o rodzinę, szczególnie zależało mu na kontakcie z synem.

Leonard Pietraszak i Ewa Wiśniewska

Z biegiem lat dorosły Mikołaj zaczął oddalać się od ojca. Gdy zrozumiał, iż miłość do Wandy nie wygasa, a tata nie chce wrócić na łono rodziny, obraził się. Na swój ślub zaprosił jedynie Pietraszaka, a pominął macochę. Zmienił choćby nazwisko na Dmowski, po babce ze strony matki.

Mikołaj odciął go od swojego życia. Przestał odpisywać na wiadomości i odbierać od niego telefony.

Do końca życia aktor liczył na to, iż uda mu się pogodzić z synem. "To, iż go straciłem, nie daje mi spokoju. Kiedyś myślałem, iż jego niechęć do mnie minie, ale one nie ustępuje... Tracę nadzieję..." - mówił w jednym z wywiadów.

Ulubione role

Na swoim koncie Pietraszak ma kilkadziesiąt ról filmowych i serialowych. Niektóre z nich przyniosły mu sławę, której pragnął. Sam aktor powiedział kiedyś, iż największy sentyment ma do pułkownika Dowgirda z "Czarnych chmur" i pułkownika Waredy, którego grał w „Karierze Nikodema Dyzmy”.

Do roli w "Czterdziestolatku" zaprowadziło go jednak lekkie znużenie rolą w "Czarnych chmurach". "Przed "Czarnymi chmurami" byłem w serialach aktorem drugiego planu. Koledzy mówili mi z zazdrością: za rok będziesz sławny, iż ho ho. I było to wielkie wydarzenie, cała Polska oglądała. Zakosztowałem wtedy trochę słodko-gorzkiej sławy twarzy popularnej postaci filmowej" - mówił w rozmowie z "Wyborczą".

Chciał więcej grać, stać się jeszcze bardziej rozpoznawalny. Na castingu do serialu Jerzy Gruza zaprosił go, by starał się o rolę Stefana Karwowskiego. Scena, którą zagrał z Kopiczyńskim, odwróciła jednak ich role w produkcji.

Karol Stelmach

Rola Karola Stelmacha zapewniła mu angaż w Teatrze Ateneum - nemezis aktora, który marzył o tym, by występować na jego deskach. Grał tam blisko 30 lat.

Jak mówił, nieśmiertelny już dzisiaj gest "ucha od śledzia" był jego inwencją twórczą. "Gdy kręciliśmy "Vabank", była tam scena, iż wychodzę i coś mam powiedzieć. Ale co? Reżyser Juliusz Machulski mówi: "Wykombinuj coś". A ja: "Pokażę mu swoje ucho i powiem: ucho od śledzia". Julek skrzywił się. Ale ludzie powtarzają to do dziś".

Leonard Pietraszak raczej był łasy na sławę. Powiedział kiedyś: "Większość listów, jakie wówczas otrzymywałem, pisana była przez młodziutkie dziewczyny, często niepełnoletnie, to było bardzo miłe i nie powiem, łechtało moją męską próżność".

Premiera książki "Ucho od śledzia"

Swoje życie prywatne i zawodowe opisał w "Uchu od śledzia", wspomnieniach spisanych przez Katarzynę Madey. Książka była wydana w 2015 roku.

1 lutego 2023 roku przyszła wiadomość o śmierci aktora. Zostanie pochowany na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.

Więcej od upday:

  • Badanie wykryje chorobę Alzheimera 3,5 roku przed objawami

  • Polskie ciasto w czołówce najlepszych deserów świata [RANKING]

  • Nominowani do Oscarów. 5 filmów, które trzeba obejrzeć

Idź do oryginalnego materiału