Na rynku jest już naprawdę sporo firm smart home, które walczą między sobą o klientów. Firm, które można polecić na dobry początek, jest znacznie mniej. Jedną z nich jest WiZ. Właśnie wpadł to mnie na testy WiZ LED A60 x2 z pilotem — doskonały zestaw na dobry początek projektowania smart home.
Testowaliśmy dla Was już dziesiątki różnych produktów, większość z nich wypada całkiem dobrze. Mało jest jednak tak fajnych i sprawnych jak te od WiZ. Możliwe, iż ta marka nic Wam nie mówi. Warto się jej jednak przyjrzeć, bo jestem pewny, iż niedługo będzie o niej bardzo głośno.
WiZ to po prostu kuzyn Philipsa

WiZ LED A60 x2 z pilotem

Podstawowe parametry:
- Typ: Żarówka A60 E27 x2 z pilotem
- Łączność: WiFi, matter
- Obsługa: Aplikacja WiZ V2, aplikacje systemowe smart home, pilot (w zestawie)
- Gwint: E27
- Pobór mocy: 8,5
- Jasność: 806 lumenów
- Barwa światła: multikolor
- Współczynnik CRI: 80
- Działanie: natychmiastowe rozświetlenie
- Wytrzymałość: 25 000 h, 50 000 cykli ON/OFF, 25 lat
- Rozmiary: 120 mm x 60 mm
Zawartość zestawu i budowa



Wrażenie z użytkowania
Żarówki sparowałem początkowo poprzez aplikację WiZ V2 w sieci producenta. To banalnie prosta czynność, wystarczy włączyć/wyłączyć kilka razy lampę z żarówką i przechodzi ona w tryb konfiguracji. Widać to dokładnie po pulsującym kolorowym odcieniu światła. Żarówka jest wykrywana błyskawicznie (chyba najszybciej ze wszystkich, z jakimi miałem do czynienia, a nieskromnie pisząc, widziałem ich naprawdę wiele). Dalej wystarczy się przeklikać przez podstawowe ustawienia jak nazwanie żarówki, wybór jej miejsca, przypisanie ikony i tym podobne. Pilot również konfiguruje się banalnie. Wystarczy dodać go w apce, a następnie 3 razy nacisnąć przycisk ON. Co interesujące apka znalazł go już po drugim wciśnięciu! Dzięki temu maluchowi dostaniemy nie tylko dostęp do typowych ustawień ON.OFF i jasności, ale również włączymy tryb wieczorny (dedykowany przycisk ściemniający do minimum światło) oraz ustawimy 4 dowolne sceny i tryby, które wybierzemy w apce.Aplikacja Wiz V2
Chociaż dodałem żarówki również w Apple Home i mam nadnimi pełną kontrolę, to mam też stale zainstalowaną dedykowaną apkę. Stwarza ona wiele dodatkowych możliwości, którym warto się przyjrzeć.

Aplikacja posiada w prawym górnym rogu opcję dodawania nowego sprzętu, obok znajduje się menu z opcjami głównymi. Dotyczą one naszego konta, utworzonego domu, informacji o zużyciu energii, powiadomieniach i ustawianiach wyglądu aplikacji. Trzeba tu podkreślić unikalność funkcji monitorującej zużycie energii, to wyjątkowo interesująca opcja.
[gallery columns="4" link="file" size="full" ids="272138,272136,272135,272134,272133,272132,272131,272130,272128,272126,272144,272143,272142,272141,272140,272139"]
Główny ekran podzielony jest na 5 zakładek — dom, biblioteka, folder szybkich akcji WiZ, automatyzacje i odrycia. Dom to zakładka początkowa, która daje dostęp do wszystkich urządzeń WiZ, które skonfigurowaliśmy. Biblioteka daje dostęp do dodatkowych funkcji. Są to statyczne i dynamiczne tryby (np. tryb imitujący ognisko), synchronizacji z muzyką (smartfon nasłuchuje dźwięków, a światło pulsuje w ich rytm), sceny, procedury (jak światło ma zachowywać się gdy wychodzimy z domu lub jesteśmy na wakacjach, symulacja obecności).
Zakładka z logo WiZ, daje dostęp do szybkich akcji – ON/OFF oraz definiowania dodatkowych. Zakładka automatyzacji oferuje harmonogramy pracy, ustawienie rytmu dobowego oraz najciekawszej funkcji SpaceSense. Ta ostatnia konfiguruje funkcję, w której żarówka wykrywa obecność ludzi! Działa to na zasadzie wykrywania zakłóceń w zasięgu WiFi, gdy ktoś przechodzi obok żarówki. Kosmos! Ostatnia zakładka pozwala nam odkryć dodatkowe możliwości oraz ofertę marki WiZ.
Konkluzja
