W sobotę, w sali widowiskowej Koneckiego Centrum Kultury, miała miejsce uroczystość z okazji 25-lecia działalności zespołu ludowego Korniczanka. Artystki spotkały się z sympatykami, aby wspólnie wspominać lata wspólnego krzewienia kultury wsi.
Wydarzenie otworzyła i poprowadziła Małgorzata Pasek, kierowniczka grupy. Następnie wyświetlona została prezentacja multimedialna, przedstawiająca historię Korniczanki.
– „W programie są występy zespołu Korniczanka, są występy dla nas, w prezencie wystąpi zespół 'Z DeKa Franty’ z panią Bożeną Zielińską i będzie dla nas śpiewał śpiewał chór Belferki” – opowiada kierowniczka.
25 lat działalności to wielka przygoda wielu osób, zaangażowanych w artystyczne życie zespołu, co podkreśla Małgorzata Pasek, która jednocześnie zaprasza chętnych do dołączenia do Korniczanki:
– „Bardzo miłe spotkania. Spotykamy się w Wiejskim Domu Kultury w Kornicy, śpiewamy gwarą, podtrzymujemy tradycję, ponieważ to są nasze ludowe korzenie, jest bardzo ciekawie. Można się zapisać do nas do zespołu, zapraszamy. W każdy wtorek w WDK w Kornicy są próby zespołu, także można przyjechać na godzinę 17:00, zobaczyć jak to wygląda, pośpiewać z nami i jak się komuś spodoba to zostać w naszym gronie”
Rolę istnienia zespołów ludowych w lokalnych społecznościach podkreśla burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański:
– „Po pierwsze one są dla tych, którzy te zespoły zakładają i w nich działają. To nie są zespoły zawodowe, to są zespoły amatorskie, więc można tam być tylko dlatego, iż się to lubi i się chce, iż się poświęca na to swój własny, prywatny czas. Po drugie mają grono wiernych słuchaczy, odbiorców ich sztuki to myślę, iż to jest taka funkcja zewnętrzna. Natomiast dla nas jest to pewien rodzaj połączenia między dawnymi a nowymi czasy. To jest coś, co pozwala dawne formy, dawną sztukę ludową, przełożyć na bardziej współczesny język i dzisiaj pokazać w sposób do przyjęcia, bo to się nie starzeje. Dlatego bardzo się cieszę, iż u nas takie zespoły istnieją”
Warto przypomnieć, iż zespół Korniczanka został w tym roku wyróżniony najważniejszą gminną nagrodą, czyli Konecką Gloriettą. To jeden z wielu sukcesów tej grupy. Zapytaliśmy burmistrza Obratańskiego o to, czego życzy artystkom na kolejne lata:
– „Budowy zaplecza, czyli kooptacji młodych dziewcząt, młodych panów, którzy zachwyciliby się tym co robią i starali się ich naśladować” – odpowiada włodarz.
W jubileuszowym wydarzeniu uczestniczyli między innymi: burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz z zastępcami Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim, dyrektor Koneckiego Centrum Kultury Piotr Salata z wicedyrektorką Kamilą Dobrowolską, naczelnik Wydziału Organizacji Kadr Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach Michał Cichocki, a także sympatycy zespołu Korniczanka.
Zdjęcia: