Chociaż polonijni uczniowie przebywają w tej chwili na w pełni zasłużonych wakacjach, to na pewno towarzyszą im wspomnienia chwil spędzonych w szkole. Społeczności Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Stanisława Moniuszki w Rockaway Beach takich niezapomnianych wrażeń dostarczył spektakl na podstawie jednego z najważniejszych dzieł polskiej literatury – „Zemsty” Aleksandra Fredry, który się odbył 18 maja.
Obsada i kreacje aktorskie
Główne role w spektaklu zostały znakomicie obsadzone. Cześnik Raptusiewicz w wykonaniu Marcela Przybyło przyciągał uwagę swoją charyzmą i autentycznością. Marcel doskonale oddał gwałtowny temperament swojej postaci, jednocześnie wprowadzając do niej odrobinę komicznego przerysowania, które idealnie wpasowywało się w konwencję sztuki Fredry.
Catherine Bochenek, wcielająca się w postać Klary, zachwyciła widzów swoją naturalnością i wdziękiem. Kacper Wroblewski z kolei świetnie poradził sobie z trudną rolą romantycznego młodzieńca, jednocześnie wnosząc do postaci Wacława nieco własnej, młodzieńczej energii.
Nie można zapomnieć o Adamie Świątkiewiczu w roli Papkina, który skradł show. Jego interpretacja była pełna ekspresji i humoru, co spotkało się z entuzjastycznym odbiorem publiczności. Julia Wroblewski w roli Dyndalskiego wniosła do spektaklu dodatkowy element komizmu i ciepła. Umiejętnie oddała jego lojalność, prostotę i czasami nieporadność. Wiktoria Pelc jako Podstolina i Eric Morawiec jako Rejent Milczek doskonale dopełniali główną obsadę.
Scenografia i kostiumy
Scenografia, przygotowana została przez grupę rodziców pod kierunkiem Dominiki Inglot-Zajdel oraz Darii Morawiec. Kostiumy, nawiązujące do epoki Fredry, były starannie dobrane przez Monikę Wroblewski i dodały autentyczności całemu przedstawieniu.
Reżyseria i adaptacja
Scenariusz Monika Wroblewski dostosowała do umiejętności językowych uczniów. Adaptacja tekstu zachowała jednak wszystkie najważniejsze elementy dzieła Fredry, a jednocześnie była przystępna i zrozumiała dla polonijnej młodzieży. Wystawienie „Zemsty” przez uczniów Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Stanisława Moniuszki to nie tylko dowód na ich talent, ale także na ogromne zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowanie spektaklu. Publiczność, wśród której nie brakowało rodziców, nauczycieli oraz zaproszonych gości, nagrodziła młodych aktorów owacjami na stojąco. Było to niezapomniane zakończenie roku szkolnego, które pokazało, iż klasyka polskiej literatury wciąż może bawić i wzruszać.
opr. WEM
Fot. Krzysztof Wroblewski