REKLAMA
Zobacz wideo
Margaret o maturze. "Polski zdałam na 36 procent!"
"Zemsta" - streszczenie komedii. O czym jest arcydzieło Aleksandra Fredry? Ta pozycja jest na liście lektur obowiązkowych, zatem przed egzaminami warto przypomnieć sobie fabułę komedii "Zemsta". Streszczenie poniżej:Akcja toczy się najprawdopodobniej na przełomie XVIII i XIX w., kiedy świat sarmacki odchodzi w zapomnienie. Wydarzenia rozgrywają się w zamku odrzykońskim, który jest podzielony między dwóch właścicieli: Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka.Komedię rozpoczyna scena, w której Cześnik przegląda papiery majątkowe Podstoliny. Skuszony posiadanym przez nią majątkiem, zaczyna rozważać małżeństwo z wdową. Cześnik mianuje Papkina swoim swatem i pośrednikiem w kontaktach ze znienawidzonym sąsiadem Rejentem. Papkin udaje się do Podstoliny i przedstawia jej plany Cześnika. W międzyczasie wyznaje w monologu, iż sam chciałby poślubić Klarę.Na zamek przybywają murarze, którzy mają naprawić zepsuty mur dzielący dwie połowy zamku. Cześnik nakazuje rozognienie ich. Wacław spotyka się z Klarą i proponuje jej ucieczkę i tajemny ślub. Dziewczyna odmawia i zakochani rozchodzą się, słysząc głosy w pobliżu. Przy murze dochodzi do bójki. Gdy jest już po wszystkim, Papkin wychodzi na pusty plac i głosi monolog. Słysząc to, Wacław prosi Papkina, aby ten wziął go w niewolę jako zarządcę dóbr Rejenta. Dochodzi do spotkania Wacława z Cześnikiem, jednak ten drugi nie chce słyszeć o pojednaniu z sąsiadem. Wacław wyznaje Papkinowi prawdę o sobie i mówi, iż kocha Klarę i chciałby zostać na dworze Cześnika. Klara słyszy tę rozmowę i proponuje ukochanemu, aby najpierw próbował wkupić się w łaskę Podstoliny, która wyznała miłość Cześnikowi. Podczas spotkania obojga okazuje się, iż Wacław i Podstolina znali się już wcześniej i mieli ze sobą romans.
Nieświadoma niczego Klara jest zadowolona, gdy widzi, iż Wacław i Podstolina dobrze się ze sobą dogadują. Spotyka Papkina, który wyznaje jej miłość. Dziewczyna zbywa go i nakazuje niemożliwe do wykonania rzeczy. Cześnik wyznaje Papkinowi, iż dziś odbędą się jego zaręczyny z Podstoliną i wysyła Papkina do Rejenta, aby w jego imieniu wyzwał go na pojedynek. Rejent pisze skargę na Cześnika za pobicie robotników, co nie do końca jest zgodne z prawdą. Dochodzi do rozmowy Rejenta z synem. Milczek chce, aby Wacław poślubił Podstolinę.Do Rejenta przychodzi Papkin i wzywa go na pojedynek z Cześnikiem. Rejent spotyka się z Podstoliną i dogadują się na temat jej małżeństwa z Wacławem. O wszystkim dowiaduje się Papkin. Cześnik przygotowuje się do pojedynku, a z listu przyniesionego przez Papkina dowiaduje się o zdradzie Podstoliny.Papkin spisuje testament, obawiając się, iż został otruty przez Rejenta winem. W międzyczasie Cześnik obmyśla plan zemsty. Z jego polecenia Dyndalski pisze list do Wacława, rzekomo napisany przez Klarę. Ostatecznie jednak posyła po Wacława swoją służącą, która ma mu przekazać, iż Klara czeka na niego w domu. Wacław dowiaduje się od Klary, iż jej stryj chce go pojmać.Wszystkich zaskakuje wyznanie Cześnika, iż zgadza się na ślub Klary i Wacława. W ten sposób chce się zemścić na Rejencie. Młodzi biorą ślub, a na zamku pojawia się Rejent, który czekał na pojedynek z Cześnikiem. Nowożeńcy proszą o błogosławieństwo. Cześnik i Rejent podają sobie ręce na znak zgody. Okazuje się, iż cały majątek, którym zarządzała Podstolina, przechodzi na Klarę. Dziewczyna spłaca Podstolinę za zerwaną umowę dotyczącą jej ślubu z Wacławem.
Plan wydarzeń - "Zemsta" w pigułce Jak można przedstawić opisane przez Fredrę wydarzenia w sposób chronologiczny? Plan wydarzeń "Zemsty" jest następujący:Plany Cześnika dotyczące poślubienia PodstolinyMianowanie Papkina swoim swatemMonolog Papkina, w którym snuje plan poślubienia KlarySpotkanie Papkina i PodstolinyPojawienie się murarzy i kłótnia Cześnika z RejentemPotajemne spotkanie Klary i WacławaIntryga Wacława i spotkanie z CześnikiemRozmowa Wacława z PodstolinąSpotkanie Klary z Papkinem i wyznanie miłości szlachcicaWyzwanie Rejenta na pojedynek przez CześnikaRozmowa Wacława z ojcem i plan ślubu z PodstolinąUmowa Rejenta i PodstolinyWiadomość o zdradzie PodstolinySpisanie testamentu przez PapkinaPlan zemsty Cześnika na RejenciePojawienie się Wacława na zamkuZgoda Cześnika na ślub Wacława i KlaryUroczystość zaślubinPogodzenie zwaśnionych stron"Zemsta" - bohaterowie komedii i ich charakterystyka Jakie postaci występują w komedii "Zemsta"? Bohaterowie zostali opisani poniżej:Cześnik Maciej Raptusiewicz - współwłaściciel zamku. Z uwagi, iż w hierarchii społecznej stoi wyżej niż Rejent, uważa się za kogoś lepszego. Jest to osoba porywcza i impulsywna, słynie z powiedzenia "mocium panie". Obraz postaci jest pełen humoru i groteskiRejent Milczek - drugi współwłaściciel zamku. Jest to osoba skryta i milcząca, w środku zaś mściwa. Kierowany żądzą zemsty i chciwością, chce zmusić Wacława do ślubu z Podstoliną. Często wypowiada słowa: "Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba"Wacław - syn Rejenta, zakochany w Klarze. Wie, iż jego związek z Klarą jest zakazany, dlatego próbuje pogodzić zwaśnione strony, a choćby planuje potajemny ślub z ukochanąKlara - zakochana w Wacławie, nie wie o jego dawnym związku z PodstolinąPodstolina - wdowa po Podstolim, którą planuje poślubić Cześnik. Ostatecznie wchodzi w układ z Rejentem i zobowiązuje się do ślubu z Wacławem, swoją dawną miłościąJózef Papkin - zubożały szlachcic, pozbawiony domu i majątku. Opowiada koloryzowane historie o swoim męstwie, a jego znakiem rozpoznawczym są teatralne gesty i słowa. Jest postacią zdradziecką i gra na kilka frontów Perełka - kucharz CześnikaDyndalski - sługa i marszałek Cześnika, który pisał w jego imieniu listŚmigalski - dworzanin Cześnika Zobacz też: "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" - analiza i interpretacja wiersza. Podkreślamy najważniejsze rzeczy Test z lektury "Zemsta". Jakie wątki zostały poruszone w komedii?Znając treść i bohaterów, z pewnością każdy dobrze wykonałby test z lektury "Zemsta". Oprócz treści, ważna jest także interpretacja. Jaki wątki porusza autor? Można wskazać na trzy główne zagadnienia:
spór o mur graniczny między Cześnikiem a Rejentem. Każdy z nich jest tak bardzo skupiony na udowodnieniu swoich racji, iż nie zauważają, iż między młodymi przedstawicielami zwaśnionych stron - Klarą i Wacławem - rodzi się uczuciemiłość Wacława i Klary - młodzi spotykają się potajemnie, ponieważ wiedzą, iż ich miłość jest zakazana. Jednocześnie w wyniku intrygi dochodzi do ich małżeństwawady i przywary sarmackiego świata, które w zabawny sposób autor pokazuje chociażby w nazwiskach głównych postaci. Cześnik Raptusiewicz to człowiek porywczy i butny, a jego działaniami rządzą silne emocje. Rejent Milczek to jego zupełne przeciwieństwo. To osoba skryta, a jednocześnie zawzięta i mściwa, skupiona jedynie na własnych zyskach Przystępujesz w tym roku do egzaminu ósmoklasisty? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.