Zbliża się Noc Muzeów

podgorze.pl 5 dni temu

Już po raz 21. krakowskie muzea i galerie zaproszą mieszkanki, mieszkańców i gości na nocne zwiedzanie i szereg atrakcji przygotowanych specjalnie na jedyną taką noc w roku – Noc Muzeów. Tegoroczna edycja przedsięwzięcia odbędzie się 16 maja pod hasłem „1000-lecie korony polskiej”. Jak zwykle szczególnie polecamy podgórskie muzea. Pełny program na: https://krakowskienoce.pl/

Muzeum Podgórza

ul. Limanowskiego 51

19.00 – 01.00 zwiedzanie wystawy stałej „Miasto pod kopcem Kraka” i czasowej „Osobno, ale razem. W 110 rocznice połączenia Podgórza i Krakowa 1915–2025” (ostatnie wejście o godz. 00.30)

20.00 oprowadzanie po wystawie stałej „Miasto pod kopcem Kraka”. Prowadzenie: Melania Tutak. Limit: 25 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją:

www.bilety.muzeumkrakowa.pl

22.00 oprowadzanie po wystawie czasowej „Osobno ale razem. W 110 rocznice połączenia Podgórza i Krakowa 1915–202”. Prowadzenie: Jakub Jastrzębski. Limit: 25 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.muzeumkrakowa.pl

Fabryka Emalia Oskara Schindlera

ul. Lipowa 4

19.00 – 01.00 zwiedzanie wystawy stałej „Kraków – czas okupacji 1939–1945” (ostatnie wejście o godz. 23.30)

19.00 i 21.00 oprowadzanie po wystawie stałej „Kraków – czas okupacji 1939–1945” w języku polskim. Prowadzenie: Ewa Polańska. Limit: 20 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.muzeumkrakowa.pl

20.00 „Brama nadziei” – koncert muzyki klasycznej w przestrzeni wystawy. Prowadzenie: Urszula Bizunowicz. Wstęp bez rezerwacji, do udziału upoważnia bilet wstępu na wystawę.

Zapraszamy do wysłuchania koncertu muzyki klasycznej w przestrzeni ekspozycyjnej. Występ będzie stanowił uzupełnienie oryginalnej ścieżki dźwiękowej prezentowanej na wystawie stałej, a także skłaniał do refleksji nad podejmowaną tu tematyką. Dzięki wszechstronności instrumentu, jakim jest klarnet, słuchacze będą mogli zapoznać się zarówno z utworami muzyki dawnej, jak i współczesnymi kompozycjami inspirowanymi tradycją.

20.00 „Pamięć o wojnie w przestrzeni miejskiej” – spacer po Zabłociu i Podgórzu. Prowadzenie: Zuzanna Grabska. Limit: 30 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną w Centrum Obsługi Zwiedzających: [email protected]

W maju 2025 r. obchodzić będziemy 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. To wydarzenie wciąż odgrywa istotną rolę zarówno w polityce historycznej państw, jak i w świadomości wielu ludzi szukających informacji o losach swoich krewnych lub zaciekawionych tematem, dla których odwiedzanie miejsc związanych z historią jest ważne. W trakcie spaceru poszukamy śladów wojny w najbliższym sąsiedztwie Fabryki

Schindlera, poznamy przykłady upamiętnień – jak pomnik na placu Bohaterów Getta, tablica upamiętniająca poetę Mordechaja Gebirtiga czy mural poświęcony alianckim lotnikom.

W trakcie spaceru będzie można też poznać historię fabryki prowadzonej przez Oskara Schindlera i zobaczyć oryginalne pozostałości po dawnej Emalii.

Apteka pod Orłem

Pl. Bohaterów Getta 18

19.00 − 01.00 zwiedzanie wystawy stałej „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim” (ostatnie wejście o godz.00.30)

20.00 „W aptece Tadeusza Pankiewicza” – oprowadzanie po wystawie stałej połączone z wykładem o dawnym lecznictwie. Prowadzenie: Katarzyna Kocik, Mateusz Danielczyk.

Limit: 20 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.muzeumkrakowa.pl

22.00 oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim”. Limit: 20 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją:

www.bilety.muzeumkrakowa.

Muzeum KL Plaszow

ul. Jerozolimska 3, tel. 12 307 02 53

wstęp 5 zł (zakup biletu przez stronę internetową Muzeum KL Plaszow) „Wysłuchaj mojej historii…” – sylwetki więźniów KL Plaszow – spacer po terenie Miejsca Pamięci KL Plaszow (tematem przewodnim będą losy więźniów obozu)

Miejsce i godzina rozpoczęcia: Szary Dom, ulica Jerozolimska 3. Rozpoczęcie o godzinie 17.00.

Czas trwania: 2h zapisy poprzez stronę internetową Muzeum KL Plaszow w Krakowie, liczba miejsc ograniczona – 30 osób.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

ul. Konopnickiej 26, tel.12 267 27 03

19.00 – 23.30

wstęp 5 zł (specjalne bilety dedykowane Nocy Muzeów)

Wystawy:

Budynek główny Muzeum Manggha

ARS LONGA. Drzeworyty ukiyo-e i shin-hanga z kolekcji Zygmunta Karolaka

https://manggha.pl/wystawa/ars-longa

Góra i (znowu) góra. Sto widoków góry Fudżi Hokusaia z kolekcji Eia Nakau

https://manggha.pl/wystawa/gora-i-znowu-gora

Galeria Europa-Daleki Wschód

East-East. Wystawa sztuki współczesnej z Japonii

https://manggha.pl/wystawa/east-east-wystawa-sztuki-wspolczesnej-z-japonii

19.00 – 23.00 „Noc w Edo” – odbij reprodukcję drzeworytu. Drzeworyty–pieczątki powracają w nowym, nocnym wydaniu. Na specjalnie przygotowanym stoisku poczujesz klimat dawnej japońskiej pracowni drukarskiej. Krok po kroku, z pomocą osób prowadzących, przygotujesz swoją własną pamiątkową reprodukcję drzeworytu Hiroshigego!

19.00 – 23.30 Stwórz własną pocztówkę z japońskimi wzorami. Otwarte stoisko w holu budynku głównego Muzeum Manggha przygotowane do własnoręcznego wykonania pocztówki lub pamiątkowej kartki z wizyty. Do dyspozycji gości będą kartki pocztowe do udekorowania wybranym motywem z dostępnych na stanowisku pieczątek.

Edukatorzy mogą obsługiwać jednocześnie maksymalnie 3 osoby. Ze stoiska będzie można korzystać w miarę wolnych miejsc (brak możliwości rezerwacji).

19.00 – 24.00 kącik dziecięcy dla najmłodszych – zapraszamy na chwilę odpoczynku przy kolorowankach japońskich i muzealnych książkach z opowiadaniami dla dzieci. Dzieciom wraz z rodzicami lub opiekunami zapewniamy wygodne poduszki oraz wykładzinę izolujące od podłoża. Prosimy nie pozostawiać dzieci bez opieki osoby dorosłej. Warunek obecności opiekuna jest obowiązkowy.

20.00 – 22.00 zagraj w kendamę i odbierz upominek. Stoisko warsztatowe z kendamą – japońską grą zręcznościową. Pod okiem edukatorów nauczycie się podstawowych trików. Za prawidłowe wykonanie danej sekwencji ruchów odbierzecie upominki. Kendama pomaga ćwiczyć zręczność i koordynację ruchów, a przede wszystkim cierpliwość. Edukatorzy mogą obsługiwać jednocześnie maksymalnie 6 osób. Ze stoiska będzie można korzystać w miarę wolnych miejsc (brak możliwości rezerwacji)

20.00 – 22.30 pokaz parzenia herbaty prowadzony przez Stowarzyszenie Drogi Herbaty Senshinkai. Pokazy parzenia herbaty odbędą się w trzech turach:

I pokaz: 20.00–20.30

II pokaz: 21.00–21.30

III pokaz: 22.00–22.30

Organizator zapewnia 20 miejsc siedzących (brak możliwości rezerwacji) w przestrzeni pawilonu herbacianego. W razie złej pogody pokaz odbędzie się na sali wielofunkcyjnej w budynku głównym

20.00–23.00 pismo japońskie – stoisko warsztatowe. Zapraszamy do spróbowania swoich sił przy stoisku, na którym poznacie podstawy pisma japońskiego. Nauczycie się zapisywać kilka wybranych znaków kanji związanych z tematyką gór – obecnych w Muzeum Manggha na wystawie Góra i (znowu) góra. Stoisko ulokowane będzie w przestrzeni lobby (poziom –1) Muzeum Manggha. Po wizycie na naszym stanowisku wyjdziecie z Muzeum z własnoręcznie napisanymi znakami. Edukatorzy mogą obsługiwać jednocześnie maksymalnie 6 osób. Ze stoiska będzie można korzystać w miarę wolnych miejsc (brak możliwości rezerwacji).

21.00 – 23.00 Nocne origami – warsztaty plenerowe.Zupełnie nowe, fluorescencyjne warsztaty origami. Będziecie mieć okazję na własnoręczne wykonanie pamiątek z wizyty w Muzeum Manggha – świecących w ciemności hełmów samurajskich (plac przed wejściem do Galerii Europa – Daleki Wschód). Edukatorzy mogą obsługiwać jednocześnie maksymalnie 10 osób. Ze stoiska będzie można korzystać w miarę wolnych miejsc (brak możliwości rezerwacji)

23.00 – 24.00 „Co o górze Fudżi i japońskim widzeniu świata mówią nam monochromatyczne grafiki Hokusaia?”- prelekcja na temat wystawy „Góra i (znowu) góra”. Prezentacja czarno-białych grafik Katsuhiki Hokusaia z albumu Sto widoków góry Fudżi.

23.00 prelekcja na temat świętej góry Japończyków, widzianej okiem jednego z najwybitniejszych japońskich malarzy drzeworytów. Przyjdźcie i posłuchajcie o tym, czemu szczyt Japonii zawdzięcza swoją popularność i jakie jest jego znaczenie w kulturze i tradycjach Wysp Japońskich. Dowiecie się również, na czym polega wyjątkowość monochromatycznych drzeworytów Hokusaia na przykładzie wybranych dzieł. Maksymalna liczba miejsc: 250. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy, o uczestnictwie decyduje kolejność wejścia

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

ul. Lipowa 4, tel. 12 263 40 00

18.00 – 01.00 (ostatnie wejście na ekspozycje o godzinie 0.30), wstęp 5 zł

Ekspozycje czasowe:

„Nostalgia. Poszukiwacze gasnących gwiazd”

Dorota Mytych „Z tyłu głowy”

Fabian Knecht „Linia największego oporu”

Andrzej Żygadło „Pełnia”

Krzysztof Marchlak „Sleeping Beauty”

Wszystkie aktualne wystawy

18.30 – 24.00 spotkania z przewodniczkami i przewodnikami, przestrzeń ekspozycyjnaw budynku głównym

18.00 – 1.00 strefa warsztatowa, podcienia/Biblioteka. Muzeum zaprasza na specjalną odsłonę cyklu „Twórcza pracownia”. Warsztaty odbędą się w językach polskim, angielskim i ukraińskim. Będą miały formułę ciągłą, zapraszamy do dołączenia w wybranym momencie. Ponadto w przestrzeni czytelni będą dostępne zeszyty edukacyjne inspirowane dziełami z Kolekcji MOCAK-u.

18.00 – 1.00 Chillroom, Biblioteka – przestrzeń wytchnieniowa i kącik dla małych dzieci (z przewijakiem). Osoby uczestniczące w Nocy Muzeów znajdą tu przyjazne miejsce na chwilę relaksu w intensywnym czasie nocnego zwiedzania. Każdy może tu odpocząć, wyciszyć się, poczytać książkę czy zaplanować resztę muzealnego wieczoru.

18.00 – 1.00 kiermasz publikacji MOCAK Bookstore. Wybrane tytuły w promocyjnych, obniżonych choćby o 90%, cenach.

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka”

ul. Nadwiślańska 2-4, tel. 12 442 77 70

19.00 – 24.00

wstęp 5 zł

19.00 „Szpagetowa dzikość” – performans Erika Sikory w sali teatralnej. Wydarzenie w ramach Festiwalu Sztuki Trójmorza

20.00 – 22.00 Sitodruk z Wielkim Wędrowcem – warsztaty z Justyną Droń, w sali edukacyjnej

20.00, 21.00 i 22.00 oprowadzania po wystawie „Widma.Korekta”

20.30, 21.30 i 22.30 oprowadzania po wystawie „(Nie)Umarła klasa”

Wystawa Grupy 13 – prezentacją prac Grupy 13. W ramach projektu powstanie 11 oddzielnych wypowiedzi artystycznych (grafika, instalacja, obiekty ceramiczne, fotografia)

Krakowska Huta Szkła

(Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych)

ul. Lipowa 3, tel. 12 423 67 90

19.00 – 24.00

wstęp 5 zł (dzieci do lat 7 – bezpłatnie)

19.00 – 20.00 wernisaż wystawy szkła i ceramiki artystycznej „Wszystko się zgadza i nic nie pasuje” – Kalina Bańka-Kulka / Antonina Joszczuk-Brzozowska / Joanna Opalska-Brzecka/

Weronika Surma

20.00 „Najważniejsze wynalazki w świecie szkła” – oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej „Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998” (max. 30 osób w grupie, ok. 30 min.)

20.45 „Przedsiębiorcy, rzemieślnicy, artyści, naukowcy – twarze Krakowskiej Huty Szkła” – oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej „Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-

1998” (max. 30 osób w grupie, ok. 30 min.)

21.30, 22.15 i 23.00 pokazy manualnego formowania szkła, czyli nocne spotkania przy piecu (max.

40 osób na pokaz, ok. 30 min.)

W godz. 20.00 – 24.00 na wystawie „Wszystko się zgadza i nic nie pasuje” będą dostępne karty pracy dla rodzin z dziećmi (pytania i zadania do wystawy

Fort Skotniki nr 52 i ½ N (siedziba Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń), ul. Kozienicka 24

oraz Fort Sidzina nr 52 i ½ S (Fundacja Pełna Życia), ul.Kozienicka 33

Pancerni Strażnicy Pamięci, czyli XIX wieczne Forty ze szlaku Twierdzy Kraków i ich drugie życie. Zwiedzanie ekspozycji dwóch bliźniaczych obiektów – Fortu Skotniki i Fort Sidzina, wstęp bezpłatny Rezerwacja miejsc na zwiedzanie z przewodnikiem – limit miejsc: 30 osób

19.00 – 24.30 (ostatnie wejście indywidualne 23.30)

Nocne zwiedzanie z przewodnikiem: historia XIX wiecznych fortecznych „bliźniaków” (wyjątkowa możliwość wejścia do wieżyczek artyleryjskich i na galerię strzelniczą), przejście niedostępną zwykle drogą rokadową, międzywałową z Fortu Sidzina do Fortu Skotniki, zwiedzanie ekspozycji prezentującej tułaczy szlak polskich Sybiraków (przez Związek

Sowiecki poprzez szlak bojowy na Półwyspie Apenińskim i polskie osiedla uchodźcze w Afryce) „Zesłani na Sybir…”

Trzy tury zwiedzania z przewodnikiem, obowiązują zapisy:

19.00 – 20.30 I tura nocnego zwiedzania z przewodnikiem. Początek zwiedzania: Fort Sidzina,

ul.Kozienicka 33

20.30 – 20.45 film pt. „Polscy Sybiracy w II Korpusie Polskim… W 80. rocznicę wyzwolenia Bolonii” (sala kinowa Fortu Sidzina)

20.45 – 21.00 film pt. „Historia Fortu Sidzina” (sala kinowa Fortu Sidzina)

21.00 – 22.30 II tura nocnego zwiedzania z przewodnikiem. Początek zwiedzania: Fort Sidzina,

ul.Kozienicka 33

22.30 – 22.45 film pt. „Polscy Sybiracy w II Korpusie Polskim… W 80. rocznicę wyzwolenia

Bolonii” (sala kinowa Fortu Sidzina)

22.45 – 23.00 film pt. „Historia Fortu Sidzina” (sala kinowa Fortu Sidzina)

23.00 – 24.30 III tura nocnego zwiedzania z przewodnikiem. Początek zwiedzania: Fort

Sidzina, ul. Kozienicka 33

Idź do oryginalnego materiału