Agencja Informacyjna: Poeta Zbigniew Milewski z przytupem rozpoczął rok 2025 r. Właśnie ukazała się najnowszy zbiór wierszy poety „Nie-Samotne Hologramy”. Książka ukazała się staraniem Fundacji Literackiej „Jak podanie ręki”. Poniżej przedstawiamy posłowie do tej książki napisane przez cenionego poetę i krytyka literackiego Krzysztofa Boczkowskiego.
Spis treści
- Zbigniew Milewski – jaka jest jego poezja?
- Co o poezji Zbigniewa Milewskiego napisał Andrzej Tchórzewski?
- Co w poezji Zbiewa Milewskiego dostrzegł Jan Zdzisław Brudnicki?
- Jakie wiersze są najlepsze książce „Nie-Samotne Hologramy”?
- Porwanie (olimpijski orzeł)
- Zbigniew Milewski – nagradzany poeta
- Kim jest Zbigniew Milewski?
- Kiedy i gdzie będzie miała premiera książki „Nie-Samotne Hologramy”?
- Jakie nagrody otrzymał Zbigniew Milewski?
- Jakie książki wydał Zbigniew Milewski?
- Na jakie języki zostały przetłumaczone wiersze Zbigniewa Milewskiego?
- Co to jest Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”?
Zbigniew Milewski – jaka jest jego poezja?
Poezja Zbigniewa Milewskiego daje pełny wgląd w świadomość i wrażliwość poetów średniego pokolenia (około 50 roku życia). Już w swoim drugim tomiku „Jednego mniej” z 1992 roku, poeta wykazał pełną wrażliwość poetycką oraz skłonność do surrealistycznego odbierania świata.
Co o poezji Zbigniewa Milewskiego napisał Andrzej Tchórzewski?
Słusznie napisał, poeta, tłumacz i krytyk literacki Andrzej Tchórzewski, w 2008, w posłowiu, do zbioru „Kiedy bogowie mają długi weekend”: „Milewskiego cechuje duża biegłość warsztatowa przejawiająca się głównie w trosce o należyte zrytmizowanie tekstu. Warstwa toniczna stanowi główna zaletę tych wierszy … Takiej książki poetyckiej jeszcze nie było” i tak jest w przypadku przygotowanego zbioru nowych wierszy.” – Podsumowuje Andrzej Tchórzewski – poeta, tłumacz i krytyk literacki.
Co w poezji Zbiewa Milewskiego dostrzegł Jan Zdzisław Brudnicki?
Warto przypomnieć także zdanie krytyka literackiego Jana Zdzisława Brudnickiego o wierszach Zbigniewa Milewskiego: „… dźwięk, słuch poety jest źródłem poznania, formą syntezy”. Mnie jednak interesują bardziej od całościowego ujęcia tomiku „Nie-Samotne Hologramy” Zbigniewa Milewskiego poszczególne wiersze. Nie widzę w nich herezji, ale uważne i czysto metafizyczne ujęcie otaczającej rzeczywistości, w których jest wyrażona przez Zbigniewa Milewskiego w oryginalny sposób, bezkompromisowość i jasność spojrzenia na ludzi i świat.
Jakie wiersze są najlepsze książce „Nie-Samotne Hologramy”?
Za najlepsze uważam w książce „Nie-Samotne Hologramy” Zbigniewa Milewskiego wiersze napisane ostatnio takie jak List z Warszawy, a szczególnie trój wersowy wiersz Porwanie, gdyż w świetny i bardzo oszczędny sposób autor przedstawił porwanie Ganimedesa – królewicza trojańskiego, przez orła dając jego pełny obraz wyrażony w uproszczeniu poetyckim.
Porwanie (olimpijski orzeł)
W gaju oliwnym
cień orła pod powieką
Ganimedesa
Zbigniew Milewski – nagradzany poeta
Zbigniew Milewski jest od początku twórczości obsypywany licznymi nagrodami za poezję. A o jego znaczeniu dla współczesnej poezji polskiej świadczy najlepiej otrzymana w 2014 roku Nagroda im. Juliusza Słowackiego za całokształt twórczości, (przyznana przez Związek Literatów Polskich). Zbigniew Milewski poświęca swój czas literaturze. Zgodnie ze wskazówkami Thomasa Stearnsa Eliota, iż poeta, poza twórczością, powinien posiadać również stałe zajęcie niezwiązane z poezją, Zbigniew Milewski, który ukończył w Warszawie studia prawnicze pracuje od wielu lat jako radca prawny, a ponadto pisze świetne eseje krytyczne.
Krzysztof Boczkowski
Kim jest Zbigniew Milewski?
Zbigniew Milewski – poeta, antologista, krytyk literacki. Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat jest wiceprezesem Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich. Jego wiersze znajdują się w najważniejszych polskich i zagranicznych antologiach prezentujących współczesną poezję polską z uwzględnieniem poetów debiutujących po 1989 roku.
Kiedy i gdzie będzie miała premiera książki „Nie-Samotne Hologramy”?
Zbigniew Milewski, wystąpi na premierze książki „Nie-Samotne Hologramy” (opublikowanej przez Fundację Literackiej „Jak podanie ręki”), w środę, 22 stycznia 2025 r. o godzinie 17.00 W Domu Literatury w Warszawie, przy Krakowskim Przedmieście 87/89. Prowadzenie spotkania i wygłoszenie słowa krytycznego: poeta Jerzy Jankowski.
Jakie nagrody otrzymał Zbigniew Milewski?
Zbigniew Milewski jest laureatem wielu nagród literackich, między innymi: XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O liść konwalii” im. Zbigniewa Herberta, XXXIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej w Częstochowie (2010 r.), II nagrody 23. Ogólnopolskim Turnieju Poetyckim „Autoportret Jesienny” w Krotoszynie, w 2014 r.
Za całokształt twórczości Zbigniew Milewski otrzymał m.in. Nagrodę Literacką im. Juliusza Słowackiego (2014 r. przyznaną przez Związek Literatów Polskich), Złote Pióro – Nagrodę XVI Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO i Srebrny Medal Labor Omnia Vincit za osiągnięcia twórcze i krytyczne od Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, w Poznaniu, w 2022 r. Ponad to został wyróżniony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej.
Jakie książki wydał Zbigniew Milewski?
Zbigniew Milewski opublikował następujące książki: „Biedronka nad Biedronkami” (Wydawnictwo „Spadam z nieba” (Warszawa 1990 r.); „Jednego mniej” (Staromiejski Dom Kultury, Warszawa 1992 r.); „Zły Erotyk” ( Duo Print, Warszawa 1997 r.); „Fajerwerki” (Staromiejski Dom Kultury, Warszawa 2005 r.); „Kiedy bogowie mają weekend” (Wydawnictwo Astra, Łódź 2008 r.); „Złote i czerwone” ( wydanie polsko–chińskie, Wydawnictwo Astra, Łódź 2008 r.); „Zagrabki” (Wydawnictwo IBiS, Warszawa 2010 r.); „Poemat bez pamięci” (Wydawnictwo. Astra Łódź 2015 r.), „W tle tli się miasto” (Wydawnictwo IBiS, Warszawa 2016 r.); „Co zmarszczył czas” ( wybór, wydanie polsko–angielskie, Wydawnictwo Astra , Łódź 2019 r.); „Konstelacje” (wydanie polsko–angielskie, Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań 2023 r.); „Nie-Samotne Hologramy” Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań 2025 r.).
https://www.youtube.com/embed/umChflOLMGE
Na jakie języki zostały przetłumaczone wiersze Zbigniewa Milewskiego?
Wiersze poety Zbigniewa Milewskiego zostały przetłumaczone na następujące języki: angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, włoski, bułgarski, białoruski, litewski i rumuński.
Co to jest Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”?
Fundacja Literacka „Jak podanie ręki” powstała 1 grudnia 2016 roku, powołana i ustanowiona przez założycielkę oraz fundatorkę Danutę Bartosz – poetkę, felietonistkę i antologistkę. Organizacja zajmuje się m.in.: twórczością i działalnością nawiązującą do humanitarnych tradycji przesłania nieżyjącej pisarki Aleksandry Mierzyńskiej – byłej członkini Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, która wyrażając troskę o stan kultury, przekazała swój majątek na rzecz kontynuacji tradycji i wszechstronnego wsparcia w promocji współczesnej literatury polskiej i czytelnictwa oraz animację interdyscyplinarnych wydarzeń kulturalnych, artystycznych i wydawniczych. Wartości te stanowią główny przedmiot starań i pracy Fundacji.
Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Polecamy uwadze inne materiały zamieszczone na stronie agencja-informacyjna.com
Agencja Informacyjna, Kultura, Opinie /DEC/ 19.01.2025