Wypracowane umiejętności interpersonalne znacznie ułatwiają funkcjonowanie w życiu codziennym i biznesowym – dzięki nim lepiej odnajdziesz się na spotkaniu o pracę, poprowadzisz rozmowę z nowo poznaną osobą, pracownikiem czy kontrahentem. Dziś więc opowiem o technikach nawiązywania relacji i prowadzenia rozmowy. O tytułowym „chcesz mieć rację, czy relację?”. O aktywnym słuchaniu oraz kilku innych umiejętnościach komunikacyjnych, które przydadzą się w trakcie prowadzenia rozmowy – zapraszam do lektury!
Aktywne słuchanie – na czym to polega?
Czym jest aktywne słuchanie? To technika prowadzenia rozmowy polegająca na wysłuchaniu rozmówcy z zainteresowaniem i otoczeniu go szczególną uwagą, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowego umiaru. Nie przytłaczaj więc rozmówcy ciągłymi wtrąceniami, częstym przytakiwaniem czy co gorsza – wykazywaniem własnej racji (o tym jeszcze wspomnę w kolejnych akapitach). Pozwól drugiej stronie od początku do końca się wypowiedzieć i poczuć, iż zdobyła Twoją uwagę – szerzej o aktywnym słuchaniu opowiada Alex Barszczewski na swoim kanale na YouTube. Autor tak wyczerpał temat, iż po prostu oddam mu głos w tej sprawie.
Nie przytłaczaj innych swoją pewnością siebie
Znasz to dziwne uczucie, jakie pojawia się w trakcie rozmowy z nowo poznaną osobą? Spokojnie – nie jesteś wyjątkiem i całkiem prawdopodobne, iż towarzyszy ono również Twojemu rozmówcy. Jedną z przyczyn takiego „zamotania” jest brak pewności siebie lub nieznajomość otoczenia. Nawiązanie każdej relacji wymaga „przełamania pierwszych lodów” – to ten moment, po którym swobodniej się rozmawia. zwykle inicjuje je strona czująca się pewniej w danym otoczeniu. o ile to Ty jesteś tą osobą, to nie przytłaczaj Twojego rozmówcy swoją pewnością siebie. Zamiast zdominować rozmowę, lepiej poprowadzić ją w taki sposób, aby również Twój rozmówca poczuł się swobodnie. Zainicjuj small talk, a kiedy podłapie temat, pozwól mówić i postaw na aktywne słuchanie.
Chcesz mieć rację czy relację?
Czy znasz ten typ rozmówcy, który za wszelką cenę i na każdym kroku musi Ci udowodnić, iż to on ma rację? „Do you prefer to be right, or to be liked?” – to termin, na który kiedyś trafiłem, wertując angielskojęzyczne materiały o prowadzeniu rozmów biznesowych. W luźnym tłumaczeniu oznacza on „Chcesz mieć rację, czy relację?”, w nieco bardziej dosadnym – „Wolisz mieć rację czy być lubianym?”. Niestety fakt jest taki, iż nadmierne wymądrzanie się nigdy nie zadziała na Twoją korzyść. Dążenie do racji za wszelką cenę buduje mur między Tobą a rozmówcą, szczególnie w przypadku świeżych relacji. Może więc warto czasem po prostu przyjąć do wiadomości zdanie drugiej osoby na dany temat i pozwolić jej mówić? Przez uporczywe dążenie do wykazania słuszności własnej racji, w potoku słów ginie clou adekwatnej rozmowy. Może więc czasem lepiej przyjąć zdanie drugiej osoby i darować sobie polemikę na poboczny temat, aby nie zrazić do siebie rozmówcy?
Nie prowadź wywiadu – zacznij od small talku
Nikt nie lubi być przepytywanym – szczególnie w trakcie pierwszej rozmowy. Dlatego, choćby o ile prowadzisz rozmowę z kandydatem na pracownika, to warto jest ją rozpocząć od rozluźniającego small talku. Zapytaj o drobnostkę – na przykład o wczorajszy mecz czy o drogę do biura. Taka z pozoru nic nieznacząca rozmowa pomaga rozładować napięcie i ułatwia dalszą komunikację. Zaczynanie rozmowy od stawiania rozmówcy pod gradobiciem pytań, może skutecznie przytłoczyć Twojego rozmówcę. I tak w przypadku wspomnianych rozmów o pracę, na takie gradobicie należy być przygotowanym. Co innego, o ile druga strona gubi złoty środek techniki aktywnego słuchania i prowadzi rozmowę w taki sposób, iż zadaje dziesiątki pytań odwołujących się do twoich wypowiedzi.
Bądź szczery w nawiązywaniu relacji
Umiejętność prowadzenia rozmów i nawiązywania relacji jest sztuką, której uczymy się przez całe życie. I oczywiście, posiadając wysokie umiejętności interpersonalne, możemy poprowadzić rozmowę na temat, który nas kompletnie nie interesuje. Z drugiej jednak strony, warto być w tym wszystkim szczerym, świadomie dobierać relacje i otaczać się ludźmi, którzy nas faktycznie interesują. Nie wolno również udawać zainteresowania, dla uzyskania określonego celu. Aktywne słuchanie może być wykorzystane jako bardzo skuteczna technika manipulacyjna. Manipulacja jest jednak toksyczną praktyką stosowaną przez ludzi o fałszywych intencjach.