Zamieszkanie jako proces twórczy | Spotkanie z dr Agnieszką Kłos

uap.edu.pl 1 miesiąc temu

Zamieszkanie jako proces twórczy | Spotkanie z dr Agnieszką Kłos

17 grudnia, godz. 16:00

Nowa Kamienica, budynek H UAP, II piętro, sala nr 4

Link do spotkania: https://meet.google.com/srg-djtf-bmq

Zamieszkanie jako proces twórczy

W trakcie wykładu Agnieszka Kłos podzieli się doświadczeniami z rezydencji literackiej Fundacji Wisławy Szymborskiej i Wrocławskiego Domu Literatury w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej w Krakowie.

Autorka zaprezentuje swój projekt literacki dotyczący „ciała poetyckiego” – połączenia przestrzeni, materialności i duchowości. Przedstawi, jak energia mieszkania, auratyczność miejsca oraz jego historia wpłynęły na proces twórczy i refleksję nad własną tożsamością artystyczną. Opowie również o metodach badawczych, które zastosowała, od naukowej analizy po intuicyjne zanurzenie w poetyckość miejsca.

Podczas spotkania opowie m.in.:

  • jak przestrzeń mieszkania Wisławy Szymborskiej stała się inspiracją do pracy nad projektem literackim,
  • czym jest „ciało poetyckie” i jak jego pojęcie pomaga zgłębiać granice między literaturą, przestrzenią i tożsamością,
  • jak duchowość i mediumiczność mogą współistnieć z naukowym podejściem do badań twórczych,
  • jakie wyzwania i odkrycia towarzyszą procesowi „oswajania” przestrzeni jako elementu twórczego.

Agnieszka Kłos w swojej opowieści połączy narrację artystyczną z refleksją teoretyczną, sięgając do inspiracji takimi postaciami jak Claude Lévi-Strauss, Peter Zumthor czy Jacques Lecoq. Spotkanie będzie okazją do zgłębienia wielowymiarowej relacji artysty z przestrzenią oraz do rozmowy o procesie twórczym jako akcie zamieszkiwania i współodczuwania. Zamieszkanie w tym ujęciu jest procesem dynamicznym, kreatywnym, który otwiera nowe skojarzenia poetyckie i przyniosło książkę zatytułowaną „Ciało poetyckie”.

dr Agnieszka Kłos – poetka, pisarka, fotografka. Pracuje na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na stanowisku adiunkta. Czynna krytyczka sztuki i kuratorka. Doktor nauk humanistycznych. W pracy naukowej zajmuje się historią sztuki współczesnej oraz jej związkom z historią Zagłady, ciałem i krajobrazem. Członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Autorka książek Całkowity koszt wszystkiego, Gry w Birkenau, Wyższa czułość, Ciało poetyckie, Las zaginionych ludzi, Przestrzenie Birkenau, które były nominowane, m.in., do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, Nagrody Literackiej Europy Środkowo–Wschodniej Angelus, zgłoszone do nagrody Paszportów Polityki. Od 2004 roku realizuje pierwszą w Polsce zbiórkę książek dla osadzonych w zakładach karnych „Książka za kraty”.

Zdjęcie: Edyta Dufaj / Fundacja Szymborskiej

Spotkanie finansowane ze środków Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP

Idź do oryginalnego materiału