W 2024 roku w Polsce najczęściej nadawano imię Maja (awans z 5. miejsca w 2023 r.), potem Zofia (spadek z nr 1) i Zuzanna (spadek z nr 2). Wśród chłopięcych imion dominował ponownie Nikodem, Antoni i Jan. Widać wyraźnie, iż po okresie fascynacji imionami obcego pochodzenia do łask powracają tradycyjne polskie imiona.
Mimo to przez cały czas niektórzy rodzice (z pewnością głównie to cudzoziemcy, którzy osiedlili się w Polsce) starają się rejestrować swoje dzieci pod takimi imionami jak Lain, Cassey, Cloé, Iskierka, Misuzu, Bartosh czy Irbis.
W związku z tym urzędnicy kierują zapytania do Rady Języka Polskiego, prosząc o opinie. Eksperci niekiedy nie mają zastrzeżeń, ale zdarza się, iż odradzają rejestrację niektórych imion.
Boromir, Dajana czy Tupak. Tak niektórzy rodzice chcą nazywać swoje dzieci, ale urzędnicy nie zawsze muszą się zgodzić
Rada Języka Polskiego przygotowała listę imion, które nie są zalecane dla dzieci narodowości polskiej lub z obywatelstwem polskim. W oświadczeniu zaznaczono, iż nie jest to "lista imion zakazanych", ale raczej wskazówka dla urzędników, mająca na celu identyfikację imion mogących sprawiać trudności w codziennym funkcjonowaniu.
Problemem mogą być m.in. nietypowe formy morfologiczne i gramatyczne albo brak odniesień do polskich źródeł historycznych. Ostateczna decyzja wciąż jednak zależy od urzędnika, który analizuje wniosek rodziców.
Sama lista powstała na podstawie rzeczywistych zapytań do urzędów, co oznacza, iż faktycznie były osoby pragnące nadać dzieciom te konkretne imiona. W niektórych przypadkach urzędnicy zgodzili się na ich rejestrację, w innych odmówili.
"Lista imion zakazanych". Językoznawcy nie zalecają tak nazywać swoich dzieci w Polsce
Abbadon
Akaina
Alexander
Alma
Andrzelika
Ardena
Arkhan
Bastian
Benjamin
Bhakti
Boromir
Brian
Carmen i Carmena
Chiara
Clea
Cynthia
Dajana
Emaus
Ewan
Herrada
Jaila
Joshua
Julka
Karla
Klea
Krystina
Kuba jako imię żeńskie
Lester
Lilith
Lorina
Majka
Malta
Martin
Martyn
Maxymilian
Maya
Merlin
Montezuma
Morena
Natasha
Nicol i Nicole (żeńskie)
Nika
Nikol (żeńskie i męskie)
Nikola (męskie)
Ole
Opieniek
Pacyfik
Pakita
Poziomka
Radek
Rener
Ricardo
Sofia
Tea
Teonika
Tonia
Tupak
Una
Unka
Veronika
Victoria
Violeta i Violetta
Wilga
Wilk
William
Xymena
Niektóre odradzane imiona wydają się oczywiste, bo to np. zdrobnienia jak Julka, Majka czy Radek. Na liście widnieją również imiona postaci fikcyjnych – Boromir, Merlin, Lilith, a także imiona gwiazd, np. Tupak. Co interesujące w bazie PESEL odnaleźć można 10 Boromirów, ale żadnego Tupaka (ani Tupaca), co też dowodzi, iż RJP swoje, a urzędnik swoje.
Zestawienie zawiera również bardzo oryginalne imiona, takie jak Wilk (choć warto zauważyć, iż celebrytka Kylie Jenner nazwała swojego syna Wolf), Opieniek, Pacyfik czy Poziomka czy znane polskie imiona zaczynające się na "V", np. Veronika, Victoria czy Violeta. Nie brakuje też spolszczonych wariantów imion, takich jak Andrzelika, Krystina czy Dajana (przy czym w Polsce istnieje ponad 1000 Dajan).
Rada Języka Polskiego nie zaleca także nadawania imion męskich dziewczynkom (np. Kuba) i żeńskich chłopcom (np. Nicola, choć prawdopodobnie w tym przypadku inspiracją dla rodziców mógł być Nikola Tesla) z wiadomych względów.