Z funkcjonariusza wywiadu do gwiazdy literatury. Powieści Vincenta V. Severskiego doczekały się serialu audio | Szpiedzy tacy jak my

polityka.pl 4 dni temu
Zdjęcie: Dawid Zuchowicz / Agencja Wyborcza.pl


Zachrypnięty głos Vincenta V. Severskiego dodaje nowemu audioserialowi Storytela autentyczności. Dojrzałem, żeby opowiedzieć coś ze swojego życia. To może nie jest powieść autobiograficzna, ale jest bardzo głęboko osadzona w mojej historii – mówił Vincent V. Severski, autor niezwykle popularnych powieści szpiegowskich, przed premierą „Placu Senackiego 6 PM”. Doczekała się swojej audiobookowej wersji, a teraz także serialu audio z udziałem pisarza.

Vincent V. Severski to pseudonim, pod którym Włodzimierz Sokołowski, przez ćwierć wieku funkcjonariusz polskiego wywiadu (odszedł na emeryturę w randze pułkownika), działa w świecie literackim. Jest autorem dwóch tetralogii, które razem sprzedały się w nakładzie około miliona egzemplarzy. Na pierwszy cykl, rozpoczęty w 2011 r., składają się powieści: „Nielegalni”, „Niewierni”, „Nieśmiertelni” i „Niepokorni”. Kolejny to „Sekcja”, wydawany w latach 2018–23, z powieściami: „Zamęt”, „Odwet”, „Nabór” i „Dystopia”.

„Plac Senacki 6 PM” wyróżnia odejście od polskich realiów, pierwszoosobowa narracja i kameralność historii. Akcja zaczyna się współcześnie w norweskiej głuszy. Tam emerytowanego brytyjskiego szpiega Martina odwiedza młoda agentka ze sprawą, w której jego wieloletnie doświadczenie w kontaktach z Rosjanami może być na wagę uratowania świata. Tak jak to miało miejsce w 1990 r. w Helsinkach, gdzie akcja się gwałtownie przenosi, pokazując walkę wywiadów: brytyjskiego, fińskiego i rosyjskiego na tle upadającego ZSRR i rodzącej się nowej, równie strasznej Rosji. Severski wiele lat spędził jako agent w Helsinkach, które dzięki bliskości Rosji były przez dekady jedną ze szpiegowskich stolic, kocha Finlandię, ludzi, zna szwedzki, a Martin jest wzorowany na jednym z jego ówczesnych przyjaciół.

Idź do oryginalnego materiału