XX Anińskie Spotkanie Przyjaciół Ks. Jana Twardowskiego

agencja-informacyjna.com 8 godzin temu
Zdjęcie: ks. Jan Twardowski XX Anińskie Spotkanie Przyjaciół Ks. Jana Twardowskiego


Agencja Informacyjna: Trudno uwierzyć, iż to już XX Anińskie Spotkanie Przyjaciół Ks. Jana Twardowskiego – jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, który odszedł w 2006 roku.

Spis treści

Jaki jest program XX Anińskiego Spotkania Przyjaciół Ks. Jana Twardowskiego?
Jak wspomina Juliusz Erazm Bolek ks. Jana Twardowskiego?
Kiedy i gdzie odbędą się XX Anińskie Spotkanie Przyjaciół Ks. Jana Twardowskiego?
Czy ks. Jan Twardowski stworzył w polskiej poezji nowy język?
Co jest charakterystyczne dla twórczości ks. Jana Twardowskiego?
Kim jest ks. Jan Twardowski?
Jak przebiegała młodość ks. Jana Twardowskiego?
Kiedy Jan Twardowski otrzymał święcenia kapłańskie?
Z jakimi czasopismami i wydawnictwami współpracował ks. Jan Twardowski?
Z jakimi kościołami był związany ks. Jan Twardowski?
Jakie książki poetyckie opublikował ks. Jan Twardowski?
Jakie książki prozatorskie opublikował ks. Jan Twardowski?
Czy Czesław Czapliński zafascynował się postacią ks. Jana Twardowskiego?

Jaki jest program XX Anińskiego Spotkania Przyjaciół Ks. Jana Twardowskiego?

Poezja księdza Jana Twardowskiego traktuje zarówno o Bogu, jak i o ludziach i ich problemach. Dobrze widoczne są liczne odwołania i metafory dotyczące przyrody (także jako pochwała stworzenia). Wiersze tego poety często, poprzez apostrofy i inne środki stylistycznej, mają charakter modlitewny (np. słowa Boże po stokroć święty, Mocny i uśmiechnięty w Suplikacjach).

W programie XX Anińskie Spotkanie Przyjaciół Ks. Jana Twardowskiego jest: złożenie kwiatów pod Kamieniem Księdza Jana, prezentacja wierszy księdza Jana Twardowskiego przez Bogdana Dmowskiego, śpiewanie wierszy księdza Jana Twardowskiego przez Nikolę Kłosowską (uczennica II klasy Łódzkiego Liceum Filmowego, przedstawienie „Listy, liściki, odpowiedzi” w wykonaniu młodzieży i nauczycieli, na podstawie tekstów Aldony Kraus i księdza Jana Twardowskiego, spektakl „Listy, liściki, odpowiedzi” Teatru „Ósemeczka”, na podstawie tekstów Aldony Kraus i księdza Jana Twardowskiego, w wykonaniu zespołu teatralnego nauczycielsko-uczniowskiego ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Legionowie, spektakl poetycki „Miłość” w wykonaniu Adama Woronowicza – wybitnego aktora, w towarzystwie muzyki Janusza Strobla – mistrza gitary.

Jak wspomina Juliusz Erazm Bolek ks. Jana Twardowskiego?

„Jan Twardowski, bo to on stworzył księdza, a nie szata stworzyła Człowieka to Ktoś absolutnie wyjątkowy zarówno jako Człowiek, Poeta i Ksiądz.” – Uważa Juliusz Erazm Bolek – laureat m.in. Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. – „Miałem zaszczyt i wielkie szczęście poznać tego wyjątkowego Człowieka i zakochać się w Jego wierszach i Jego widzeniu oraz pojmowaniu świata, tak fenomenalnie ukazanego w jego utworach. Kiedyś podarowałem ks. Janowi Twardowskiemu swoja książkę poetycką. Wielkim zaskoczeniem i szokiem było dla mnie, kiedy zajrzałem do skrzynki pocztowej i odnalazłem w niej list od Niego. Ksiądz Jan Twardowski pisął o tym, iż przeczytał moje wiersze i bardzo Mu się podobały. Dodam, iż nigdy nie ośmieliłem się choćby poprosić Poety o to by tak bardzo zaangażował się w lekturę mojej twórczości. Taka sytuacja przydarzyła mi się raz w życiu. To pokazuje jak wrażliwym Człowiekiem byłJan Twardowski i jak bardzo ciekawili i interesowali Go inni ludzie.” – Wspomina Juliusz Erazm Bolek – laureat m.in. Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO.

Kiedy i gdzie odbędą się XX Anińskie Spotkanie Przyjaciół Ks. Jana Twardowskiego?

We wtorek, 3 czerwca 2025 roku, o godz. 17:00, przy ulicy Niemodlińskiej 36 w Warszawie-Aninie odbędą się XX Anińskie Spotkanie Przyjaciół Ks. Jana Twardowskiego ,,I zapomnij, iż jesteś, gdy mówisz, iż kochasz”. Organizatorem wydarzenia jest Zarząd Dzielnicy Wawer oraz zespół pasjonatów, z inspiracji miłośniczki twórczości ks. Jana Twardowskiego, dr Aldony Kraus – poetki. XX Anińskie Spotkanie Przyjaciół Ks. Jana Twardowskiego, będzie okazja do przypomnienia sobie najpiękniejszych utworów Poety oraz promocji jego twórczości.

Czy ks. Jan Twardowski stworzył w polskiej poezji nowy język?

Ks. Jan Twardowski stworzył w polskiej poezji „nowy język wiary”. Zamiast rozumowego, teologicznego poznania proponował franciszkańską „wiarę radosną” i absolutne, przypominające dziecięcą ufność, zawierzenie Stwórcy. Znakiem Boga jest w poezji ks. Twardowskiego jego dzieło: przyroda i drugi człowiek. Kluczową wartością jest miłość – Boga do człowieka oraz człowieka do Boga i bliźnich. Paradoksalnie, równie istotna jest radosna zgoda na samotność i cierpienie, wpisane w porządek świata i pozwalające człowiekowi stać się „przezroczystym”, otwartym na działania Boga. Przewodniczką w wierze jest Matka Boża – w poezji ks. Twardowskiego silny jest nurt mariologiczny.

Co jest charakterystyczne dla twórczości ks. Jana Twardowskiego?

Charakterystyczne dla tej twórczości jest przedstawianie skomplikowanych problemów wiary i filozofii w sposób prosty, dostępny dla mniej wyrobionych czytelników. Język księdza Twardowskiego jest bliski codziennemu, często pojawiają się w nim wyrażenia potoczne. Poezja ta jest chętnie czytana, bo mówi o sprawach najprostszych i bliskich każdemu: miłości, tęsknocie, wierze, cierpieniu, ale i doskonałości świata. Z drugiej strony, Twardowski nieraz widziany jest jednowymiarowo, jako „uśmiechnięty ksiądz”. Na marginesie pozostaje obecny w tej poezji element bólu, świadomości własnych grzechów i wahań wiary.

Kim jest ks. Jan Twardowski?

Jan Jakub Twardowski (1915-2006) – poeta, prozaik, duchowny rzymskokatolicki, prałat honorowy Jego Świątobliwości. najsłynniejszy fragment z jego poezji: „Śpieszmy się kochać ludzi – tak gwałtownie odchodzą”.

Jak przebiegała młodość ks. Jana Twardowskiego?

W latach 1933–1935, ucząc się liceum ogólnokształcącym, ks. Jan Twardowski współredagował międzyszkolne pismo młodzieży gimnazjalnej „Kuźnia Młodych”, gdzie piastował funkcję redaktora działu literackiego. Na łamach tej gazetki miał miejsce jego debiut poetycki i prozatorski. Zaczął również prowadzić „Poradnik literacki”, drukował recenzje i wywiady oraz nawiązał szereg znajomości z utalentowanymi kolegami, takimi jak Kazimierz Brandys, Paweł Hertz, Jan Kott czy Tadeusz Różewicz.

W 1937 r. ks. Jan Twardowski opublikował swój debiut literacki „Powrót Andersena: nawiązujący do poetyki grupy literackiej „Skamander”. W 1939 roku ukończył studia na Wydziale Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim (pracę magisterska obronił, po II wojnie światowej, w 1947 r.) W czasie okupacji niemieckiej uczestniczył w działalności konspiracyjnej. Podczas Powstania Warszawskiego przyłączył się do oddziałów Armii Krajowej na Woli. Wskutek przeżyć wojennych, w tym zniszczenia jego domu rodzinnego, w 1943 postanowił zostać księdzem.

Kiedy Jan Twardowski otrzymał święcenia kapłańskie?

W 1945 r. Jan Twardowski wstąpił do seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 4 lipca 1948 roku. Otrzymał posadę wikarego na parafii w Żbikowie k. Pruszkowa, był też katechetą w tamtejszej Państwowej Szkole Specjalnej (dla dzieci upośledzonych) i w Państwowym Domu Dziecka w niedalekiej wsi Koszajec.

Z jakimi czasopismami i wydawnictwami współpracował ks. Jan Twardowski?

Ks. Jan Twardowski od 1945 był stałym współpracownikiem czasopisma „Tygodnik Powszechny”. Właśnie krakowskie środowisko, związane z tym periodykiem oraz Społecznym Instytutem Wydawniczym „Znak”, mimo niechęci cenzury, w latach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej zabiegało o książkowe publikacje utworów ks. Jana Twardowskiego. Pisarz współpracował również z czasopismami takimi jak „Odra”, „Więź” czy „Przegląd Katolicki”.

Z jakimi kościołami był związany ks. Jan Twardowski?

W 1952 ks. Jan Twardowski został wikarym w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie, a następnie w parafiach Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie w Warszawie i Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim, w Śródmieściu w Warszawie..

W 1959 po 20. latach milczenia literackiego wydał książkę poetycką „Wiersze” (razem w jednym tomie z „”Niepowrotnymi godzinami” ks. Pawła Heintscha). Rok później został rektorem przy klasztorze Panien Wizytek na Krakowskim Przedmieściu, gdzie posługę sprawował do końca życia. Był również duszpasterzem warszawskich środowisk twórczych, a także katechetą dzieci i młodzieży, do których adresował zbiory prozy, m.in. „Zeszyt w kratkę”, „Rozmowy z dziećmi i nie tylko z dziećmi” (1973 r.) oraz „Patyki i patyczki” (1987 r.). Ogromną popularnością cieszyły się jego kazania, a mieszkanie księdza licznie odwiedzali czytelnicy.

Jakie książki poetyckie opublikował ks. Jan Twardowski?

Ks. Jan Twardowski opublikował m. in. następujące książki poetyckie; „Powrót Andersena” (Księgarni F. Hoesicka, Warszawa, 1935 r.), „Wiersze” (Wydawnictwo Pallotinum, Poznań, 1959 r.), „Znaki ufności” (Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”, Kraków 1970 r.), „Poezje wybrane” (wybór i wstęp autora, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, seria „Biblioteka Poetów”, Warszawa, 1979 r.); „Niebieskie okulary” ( Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”, Kraków, 1980 r.), „Który stwarzasz jagody. Wiersze wybrane” (Wydawnictwo Literacie, Kraków 1982 r. i 1988 r.), „Nie przyszedłem pana nawracać. Wiersze 1937-1985″ (Wydawnictwo Archidiecezji Warszawskiej, Warszawa 1986 r. (8 wydań do 1994 r.), „Tak ludzka” (Księgarnia św. Wojciecha, Poznań, 1990 r.), „Uśmiech Pana Boga” (wiersze dla dzieci, Nasza Księgarnia, Warszawa, 1991 r.), „Kasztan dla milionera” (wiersze dla dzieci, Nasza Księgarnia, Warszawa, 1993 r.), „Krzyżyk na drogę„. (Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”, Kraków, 1993 r.), „Trzeba iść dalej, czyli spacer biedronki. wiersze wszystkie 1981-1993” (Wydawnictwo Archidiecezji Warszawskiej, Warszawa, 1994 r.), „Rwane prosto z krzaka” (Państwowy Instytut Wydawniczy, seria Kolekcja Poezji Polskiej XX Wieku”, Warszawa, 1996 r.), „Biedroneczko leć do nieba. Lekcja literatury z Heleną Zaworską” (Wydawnictwo Literackie, Kraków, 1997 r.), „Bóg prosi o miłość”, Wydawnictwo Literackie,Kraków, 1998 r.), „Niebo w dobrym humorze” (Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa, 1998 r), „Miłość miłości szuka” (Państwowy Instytut Wydawniczy, Księgarnia Św. Wojciecha, Warszawa-Poznań, 1999 r.), „Mała ojczyzna” (Wydawnictwo BOSZ, Olszanica, 2002 r.), „Zaufałem drodze” (Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa, 2007 r.)

Jakie książki prozatorskie opublikował ks. Jan Twardowski?

Ks. Jan Twardowski opublikował m. in. następujące książki prozatorskie: „Zeszyt w kratkę” (Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”, Kraków, 1973 r.), „Nowy zeszyt w kratkę” (Wydawnictwo Pallotinum, Poznań, 1986 r.), „Patyki i patyczki”, Wydawnictwo Archidiecezji Warszawskiej, Warszawa, 1987 r.), „Niecodziennik” (Maszachaba, Kraków, 1991 r.) i „Autobiografia. Mysli nie tylko o sobie” (Wydawnictwo Literackie, Kraków, 2006-2007 r.)

Czy Czesław Czapliński zafascynował się postacią ks. Jana Twardowskiego?

Twórczością i postacią ks. Jana Twardowskiego zainteresował się Czesław Czapliński – światowej sławy polsko-amerykański fotograf, reporter i dziennikarz, dokumentujący m.in. życie i historię najwybitniejszych Polaków. Wykonał pisarzowi setki zdjęć oraz zorganizował wiele wystaw fotografii. W 2002 roku wydał książkę „Wszechświat Ks. Jana Twardowskiego”, razem z Andrzejem Walczakiem, w Wydawnictwie Do. W 2005 r. wydał publikację „Ksiądz Jan Twardowski w dziewięćdziesiąte urodziny – fotografie prawdziwe, bo już niepodobne” w Państwowym Instytucie Wydawniczym oraz „Można odejść na zawsze, by stale być blisko” razem z Andrzejem Walczakiem i Waldemarem Smaszczem w Państwowym Instytucie Wydawniczym, w 2015 r. Jest to unikatowa publikacja, zawierająca kilkadziesiąt fotografii, ukazujących ks. Jana Twardowskiego w jego prywatnej, domowej przestrzeni. . Wiele też na temat ks. Jana Twardowskiego, Czesław Czapliński pisze w „Portrecie z historią”.

Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Polecamy inne wiadomości opublikowane na stronie www.agencja-informacyjna.com. Życzymy ciekawej lektury.

Agencja Informacyjna, kultura /DEC/ 25.05.2025, fot. Wikipedia

Idź do oryginalnego materiału