Wystawa o cementowniach Opola. Fotografie już na ścianie dawnej hali na Kamionce "Piast"

opolska360.pl 1 rok temu

Wystawa o cementowniach Opola już dostępna

Wystawa o cementowniach Opola prezentuje cykl fotografii umocowanych w formie wielkoformatowych plansz na ścianie dawnej hali produkcyjnej Cementowni Stadt Oppeln (Opole Miasto) znajdującej się przy Kamionce „Piast”.

Wyboru zdjęć, które na przestrzeni dwa na trzy metry dokonało Muzeum Śląska Opolskiego. I tak pochodzą one m.in. ze zbiorów tego muzeum, Narodowego Archiwum Cyfrowego. Również powojennych fotografów Opola, jak Stanisław Bober czy Adam Śmietański.

Na wystawie zaprezentowano między innymi: budowę jazu na Odrze w 1893 roku wraz z widocznymi zabudowania cementowni Friedricha Wilhelma Grundmanna, widok z budynku Rejencji Opolskiej w kierunku cementowni Hafen (dzisiejszej Odry), czy stu tysięczną tonę cementu wyprodukowaną w Cementowni Piast w roku 1947.

Stała ekspozycja powstała dzięki współpracy opolskiego ratusza z Muzeum Śląska Opolskiego, w którym do 30 czerwca można oglądać wystawę czasową na temat opolskich cementowni.

– Cieszę się, iż wystawa poświęcona cementowniom wyszła poza mury muzeum w przestrzeń miasta – mówiła Iwona Solisz, dyrektorka Muzeum Śląska Opolskiego.

Cement definiuje Opole

– Przedstawiamy tu fragment jednej z ważniejszych historii, która definiuje Opole. Wiele osób pamięta lub wie, iż to właśnie dzięki rozwojowi przemysłu cementowego od drugiej połowy XIX wieku miasto bardzo się rozwinęło. To była również kwestia Rejencji Opolskiej, dostępności dróg, linii kolejowej czy Odry. Mimo to, to właśnie zasób margli, z których można było produkować cement na przełomie XIX i XX wieku, spowodował iż w Opolu i sąsiednich wsiach było dziewięć cementowni.

Przypominała, iż to właśnie cement zapewnił ogromny rynek pracy, a miasto dzięki niemu bardzo się wzbogaciło. – Społecznie, urbanistycznie i architektonicznie, ale też w innych dziedzinach – wymieniła.

Kamionka „Piast” to nie jedyna pozostałość cementowej historii Opola.

– Cieszę się, iż miastu udaje się rewitalizować te tereny. Dzięki współpracy z Cementownią „Odra” już niedługo będzie otwarta ścieżka edukacyjna przy ulicy Budowlanych – zapowiedziała Iwona Solisz.

Prezydent: „Opole było stolicą białego złota”

Kamionka „Piast” przeszła w ostatnich latach rewitalizację. Wygląda zupełnie inaczej niż kiedyś. Nie wszyscy mieszkańcy i przyjezdni wiedzą, iż znajdujemy się na terenie dawnego zakładu przemysłowego, które produkowało cement wykorzystywany na budowach w całym kraju – podkreślił Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

– To ważna karta w dziejach naszego miasta. Dlatego cieszę się, iż ta wystawa będzie o niej przypominać.

Przypominał, iż Opole było na tyle znane z cementu, iż nazywane było „stolicą białego złota w Europie” w XIX wieku.

Każdy, kto chciałby zobaczyć pełną wystawę poświęconą opolskim cementowniom może to zrobić w Muzeum Śląska Opolskiego do 30 czerwca.

– Na ekspozycji w muzeum można zobaczyć nieco więcej obiektów związanych z właśnie z tą tematyką, którą dziś prezentujemy w pigułce. Do czasu trwania wystawy organizujemy oprowadzania kuratorskie i spotkania – zapraszała dr Bogna Szafraniec, kuratorka wystawy czasowej „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”.

Natomiast o 112. rocznicy istnienia Cementowni „Odra”, jedynej już w mieście, przypominał Piotr Podkowa, dyrektor produkcji w opolskiej cementowni.

Pamięć o historii powinna być naturalna

– Dziś gratulujemy pomysłu i miejsca. My również łączymy historię z nowoczesnością. Dlatego zapraszamy do nas na ścieżkę dydaktyczną – dodał.

Dodajmy, iż pomysłodawcą stworzenia wystawy stałej na murach dawnej hali produkcyjnej na Kamionce „Piast” jest miejski radny – Przemysław Pytlik.

– Dziękuję za pozytywne przychylenie się do mojego pomysłu. Wydawał mi się naturalny. To ważne by historyczne miejsca Opola przypominać jego dzisiejszym mieszkańcom. Wiele z nich jest zapomniane – komentował radny.

– Z czasem to może być turystyczna atrakcja, np. taka trasa po opolskich cementowniach.

Natomiast Łukasz Śmierciak z działu promocji opolskiego ratusza, który doprowadził pomysł radnego do realizacji, podkreślił, iż to świetne miejsce by przypomnieć historię opolskiego przemysłu cementowego.

– Mam wrażenie, iż brakowało takiego miejsca w Opolu. Na planszach jest również mapa z wszystkimi cementowniami i kod QR, który odsyła do strony www miasta. Tam można znaleźć więcej zdjęć, których nie udało się umieścić na planszach ze względu na jakość. Przeczytamy również o historii wszystkich naszych cementowni – dodał Łukasz Śmierciak.

Wystawa ma szansę się rozrosnąć

Jak zapowiedzieli urzędnicy, jest szansa na zagospodarowanie drugiej strony ściany po danej hali. Miasto rozważa możliwość o realizacji wystawy, która artystycznie pokaże pozostałości po pozostałych cementowniach.

– Wiemy, iż tych jest sporo w różnych częściach miasta. Co więcej są autorzy zdjęć, którzy się tym profesjonalnie zajmują. Warto się tym pochwalić.

Idź do oryginalnego materiału