Wystawa *GÓRSKI KARABACH: zagrożone dziedzictwo ormiańskie* została otwarta

dziedzictwo.ormianie.pl 2 tygodni temu

Wystawa planszowa: *GÓRSKI KARABACH: zagrożone dziedzictwo ormiańskie*,
której Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich jest współorganizatorem z francuską organizacją L’Œuvre d’Orient, poświęcona zagrożonemu ormiańskiemu dziedzictwu kulturowemu na terenach Górskiego Karabachu – historycznej części Wielkiej Armenii, została otwarta!

Otwarcia wystawy przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego w Warszawie w dniu 4.10.2024 r. dokonał JE Kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup-metropolita warszawski i ordynariusz Ormian-katolików w Polsce. Wystawa prezentowana będzie do 18.10.2024 r.
Okolicznościowe przemowy wygłosili m.in.: JE Alexander Arzoumanian – ambasador Republiki Armenii w Polsce, ks. prof. bp Michał Janocha – biskup pomocniczy warszawski, przedstawiciele francuskiej organizacji L’Œuvre d’Orient w osobach prezesa – pana Jean-Yves Tolot i ks. Jean-Marie Humeau – członka rady Ordynariatu Francji, wiernych obrządków wschodnich, Mikołaj Murkociński przedstawiciel L’Œuvre d’Orient w Polsce, a także Maria Ohanowicz-Tarasiuk – prezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich dziękując przedstawicielom francuskiej organizacji za udostępnienie wystawy.
Wśród dostojnych zgromadzonych gości byli m.in.: ks. dr Janusz Bodzon, kanclerz Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, przyjaciele i sympatycy Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Po otwarciu wystawy zgromadzeni przeszli w gościnne progi warszawskiego Domu Spotkań z Historią, gdzie wykłady o historii i tragicznych współczesnych losach Górskiego Karabachu (Arcachu) wygłosili JE Jerzy Marek Nowakowski, ambasador-nominat Rzeczypospolitej Polskiej w Armenii i Ks. prof. Józef Naumowicz, duszpasterz Ormian-katolików w Polsce. Po ormiańskim poczęstunku goście z L’Œuvre d’Orient odwiedzili jeszcze siedzibę Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, gdzie zapoznali się ze zbiorami Skarbnicy Polskich Ormian.
Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Mikołaja Murkocińskiego, który był pomysłodawcą przeniesienia tej wyjątkowo pięknej wystawy z Paryża, gdzie była wcześniej eksponowana, do Warszawy, angażując się w jej powstanie, poza tym dokonał spolszczenia francuskich tekstów.
Szczegółowa relacja z tego wydarzenia ukaże się w numerze czasopisma ormiańskiego „Awedis”. Wystawa przedstawia obiekty zabytkowe: budynki, kościoły, klasztory i chaczkary. Ilustruje dziedzictwo religijne i kulturalne narodu ormiańskiego na przestrzeni niemal dwóch tysiącleci, w tej chwili niszczone przez agresję Azerbejdżanu.

zdjęcia: Armen Artwich i Władysław Deńca

Idź do oryginalnego materiału