Owacjami na stojąco kielecka publiczność nagrodziła artystów podczas koncertu „Polska dziękuje.#dobra słowa”. Wyjątkowe widowisko odbyło się na Placu Najświętszej Marii Panny w Kielcach. W trakcie koncertu miała miejsce prapremiera Oratorium Świętokrzyskiego – „Nie tylko o miłości z kazaniami w tle”.
Licznie zgromadzona publiczność usłyszała utwory, stanowiące mieszankę różnych stylów, począwszy od motywów klasycznych i muzyki barokowej, po muzykę rozrywkową, a także mocniejsze brzmienia. W oratorium wykorzystano fragmenty kazań świętokrzyskich, a także homilii, którą Ojciec Święty Jan Paweł II wygłosił podczas swojej wizyty Masłowie, w 1991 roku.
Jednym z solistów, który zaprezentował się na scenie był Grzegorz Wilk. Wokalista podkreślił, iż najważniejszym przesłaniem oratorium jest miłość, którą powinniśmy kierować się na co dzień.
– Na co dzień brakuje nam wyrozumiałości, brakuje nam bycia człowiekiem. w tej chwili wiele spraw jest pomijanych, choćby śledząc media społecznościowe, możemy się spotkać z odpychaniem ludzi, którzy borykają się z problemami. Pozwólmy sobie zrozumieć, iż jesteśmy ludźmi, a życie to nie tylko radość, zabawa i imprezy, to także praca, problemy, pomoc wzajemna. A nad tym wszystkim przyświeca nam ta naczelna wartość, jaką jest miłość, o tym jest to oratorium – dodał.
Jak mówił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, główny pomysłodawca serii koncertów „Polska dziękuje”, jest to wyraz podziękowania za naszą historię, a także przypomnienie o wydarzeniach, z którymi zmagaliśmy się w przeszłości.
– Dziękujemy za to, jak poradziliśmy sobie z pandemią COVID-19, za to, jak radzimy sobie i wspieramy w okresie wojny na Ukrainie. Dziękujemy za to, jacy jesteśmy, za to, iż Polska jest pięknym krajem. Jest pięknym krajem dzięki nam, ona sama się nie rozwija, to my ją rozwijamy. Mamy za co dziękować, a jeżeli dołożymy do tego nasze prywatne codzienne sprawy, i podziękowania za nasze dzieci, śluby, małżeństwa i rocznice, to robi się ciepło na sercu – zaznaczył.
Zbigniew Koniusz podkreślił, iż podtytuł koncertu #dobre słowa, skłania nas do tego, abyśmy w przestrzeni publicznej i na co dzień, mimo wielu sporów, starali się o to, aby nie ranić innych i powstrzymać się od hejtu czy mowy nienawiści.
W koncercie wzięli także udział parlamentarzyści. Poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, iż Polska może dziękować swojemu narodowi za to, iż dzielnie wspiera swoją ojczyznę przed zagrożeniami, jakie na nią czyhają.
– Takim koncertem, tworząc wspaniałą wspólnotę, razem ładujemy swoje akumulatory, wzmacniamy swoje siły do tego, abyśmy mogli służyć naszej ojczyźnie jak najgodniej – stwierdził Krzysztof Lipiec.
Poseł Marek Kwitek podkreślił, iż koncert jest wyrazem podziękowania za naszą wolność, suwerenność i niepodległość.
– Żyjemy w bezpiecznym kraju, mamy silną armię. W przededniu Święta Wojska Polskiego, za ten piękny koncert, który nas jednoczy, należą się wyrazy podziękowania dla pana wojewody. To także wielkie przeżycie duchowe, które odwołuje się do naszego patriotyzmu i pomaga tworzyć wspólnotę narodową – mówił.
W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele władz województwa, w tym m.in. wicemarszałek Renata Janik i Marek Bogusławski, który podkreślił, iż czwarty z serii koncertów „Polska dziękuje” jest okazją do refleksji nad dziejami naszej ojczyzny.
– To nie tylko 1920 rok i zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej, dziękować możemy również za rok 1978 i powołanie Polaka Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, czy powołanie Solidarności w 1980 roku. Współcześnie możemy dziękować za to, iż wciąż jesteśmy dumnym niepodległym narodem – dodał.
Koncertu wysłuchali także samorządowcy z regionu, a także przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwo.
W Oratorium Świętokrzyskim wstąpili m.in.: Monika Urlik, Zofia Nowakowska, Sylwia Ziółkowska, Grzegorz Wilk, Andrzej Wiśniewski i Kuba Jurzyk. Narrator – Adam Szymański. Wokalistom towarzyszyli muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Mieczysława Smydy, Chór Garnizonowy Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, Chór Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej i studenci Akademii Muzycznej w Krakowie. Na scenie zaprezentowali się także artyści z Kieleckiego Teatru Tańca.
Koncert zorganizowali: wojewoda świętokrzyski, marszałek województwa, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach oraz Polskie Radio Kielce.
Retransmisji koncertu będzie można wysłuchać na antenie Radia Kielce, we wtorek, 15 sierpnia o godzinie 19.05.