Na Morzu Egejskim między wyspami Amorgos i Santorini w ciągu 48 godzin odnotowano około 200 wstrząsów sejsmicznych. Najsilniejszy miał magnitudę 4,9. Na Santorini podjęto środki zapobiegawcze, w tym rozmieszczenie ekip ratowniczych i rozstawienie namiotów. Eksperci nie wykluczają silniejszego trzęsienia ziemi o magnitudzie 6.
Fala wstrząsów na greckich wyspach
Od soboty rejon Morza Egejskiego doświadcza wzmożonej aktywności sejsmicznej. W ciągu 48 godzin między Santorini a Amorgos odnotowano około 200 wstrząsów. Najsilniejszy z nich osiągnął magnitudę 4,9. Lokalne władze podjęły działania prewencyjne, ale nie ma doniesień o ofiarach ani zniszczeniach.
Na Santorini przybyły ekipy ratownicze, a mieszkańcom i hotelom zalecono opróżnienie basenów z wody. Szkoły na wyspach objętych wstrząsami – Santorini, Amorgos, Anafi i Ios – pozostaną zamknięte co najmniej do poniedziałku. Wprowadzono także zasady bezpieczeństwa, w tym unikanie przebywania w starych budynkach i zbliżania się do opuszczonych zabudowań.
Czytaj więcej: Trzęsienie ziemi w Nowym Jorku [NAGRANIE]
Czy grozi silne trzęsienie ziemi?
Eksperci podkreślają, iż seria wstrząsów to efekt ruchów tektonicznych, a nie aktywności wulkanicznej. Nie wykluczają jednak możliwości wystąpienia silniejszego trzęsienia ziemi o magnitudzie około 6. Władze monitorują sytuację, a w Atenach odbyło się pilne spotkanie pod przewodnictwem premiera Kyriakosa Micotakisa.
Na Santorini i Amorgos opublikowano mapy ewakuacyjne oraz punkty zbiórki na wypadek poważniejszych wstrząsów. Mieszkańcy wysp, przyzwyczajeni do trzęsień ziemi, pozostają spokojni, ale zachowują ostrożność.
Historia katastrof sejsmicznych na Santorini
Grecja znajduje się na jednym z najbardziej aktywnych obszarów sejsmicznych Europy. Wstrząsy są tam częste, choć zwykle ich epicentra znajdują się na morzu, co zmniejsza ryzyko ofiar.
Santorini ma wulkaniczną przeszłość. Około 1600 r. p.n.e. na wyspie doszło do gigantycznej erupcji, która rozerwała ląd i zasypała popiołem cały region. Była to jedna z najpotężniejszych erupcji w historii Ziemi i przypuszczalnie miała wpływ na upadek cywilizacji minojskiej na Krecie.
Yunanistan, yanardağın bulunduğu Ege’deki Santorini adasının yakınlarında meydana gelen seri depremlere karşı acil durum ilan etti.
Adanın yakınlarında son 48 saatte 3-4 büyüklüğünde 300’den fazla #deprem meydana geldi.
Bölgedeki okullar kapandı, kapalı alanlarda yapılacak… pic.twitter.com/4scOjGmhmd
PAP/mn