Włodzimierz Pawlik honorowym obywatelem miasta swojego dzieciństwa

radiokielce.pl 5 dni temu
Zdjęcie: Włodek Pawlik honorowym obywatelem miasta swojego dzieciństwa


14.09.2024. Ostrowiec Św. Nadanie honorowego obywatelstwa Ostrowca Św. Włodzimierzowi Pawlikowi. Na zdjęciu Włodzimierz Pawlik. / Fot. Anna Głąb – Radio Kielce

Ostrowiec to miasto mojego dzieciństwa. Zawsze myślę o nim z ciepłem i serdecznością. Tu była muzyka, zabawa i sport – mówił wybitny muzyk Włodzimierz Pawlik, który dziś został Honorowym Obywatelem Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Dzieciństwo w Ostrowcu miałem bardzo szczęśliwe i ciekawe. Jako dziecko tu chodziłem do szkoły numer 13, w społecznym ognisku muzycznym profesora Kosztowniaka uczęszczałem do klasy fortepianu u pani Barbary Rutkowskiej. To była muzyka, zabawa i sport. Dziś sobie to wszystko odtwarzam w pamięci, był to cudowny okres, jak w życiu każdego z nas. Mogę złożyć podziękowania temu miastu, bo mieszkałem w Ostrowcu do zakończenia szkoły podstawowej, potem były Kielce, Warszawa i dalej wielki świat – wspomina.

– Cieszę się, iż władze miasta na tyle uznały moją działalność, iż jest ważna dla historii Ostrowca. Jestem głęboko zakorzeniony w tym mieście. Stąd pochodzę, tu na cmentarzu spoczywają moi rodzice, mam tu rodzinę i przyjaciół. o ile zostaną mi zaproponowane projekty związane z miastem, to jestem na nie otwarty – dodaje.

Prezydent Ostrowca Artur Łakomiec zwraca uwagę, iż Włodzimierz Pawlik właśnie w Ostrowcu zaczynał karierę muzyczną:

– My doceniamy naszych mieszkańców, którzy rozsławiają miasto w całej Polsce i na świecie. Taką wybitną osobą jest bez wątpienia Włodzimierz Pawlik, muzyk i kompozytor. Takie wyróżnienie pokazuje też, iż osoby pochodzące z naszego miasta mogą wiele osiągnąć podkreśla.

Uchwała w sprawie nadania Włodzimierzowi Pawlikowi tytułu Honorowego Obywatela Ostrowca Świętokrzyskiego została przyjęta jednogłośnie podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta.

Włodek Pawlik (ur. 1958) – pianista i kompozytor, laureat nagrody Grammy 2014 za płytę „Night In Calisia”. Jest to pierwsza i jedyna w historii nagroda Grammy dla polskiego jazzu.
Jest absolwentem klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Ukończył też studia na wydziale jazzowym Hochschule für Musik w Hamburgu. W 2007 roku uzyskał doktorat na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajduje 30 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej, teatralnej, kompozycji orkiestrowych, muzyka do baletu, opera, kantata, dwa koncerty fortepianowe, utwory wokalne.
Cechą charakterystyczną twórczości Pawlika jest wyjątkowa łatwość i naturalność, z jaką porusza się w swojej twórczości posługując się różnorodnymi technikami w komponowaniu muzyki. Jest bez wątpienia mistrzem muzycznego collage’u.
Włodek Pawlik jest laureatem m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce (Francja 1984) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. Magazyn 'Who is Who at North Jazz Festival 1998″ po koncercie jego Tria określił go zaszczytnym mianem „Vladimir Horowitz of jazz”. Gazeta „The Age” okrzyknęła trasę koncertową artysty po Australii jednym z najważniejszych wydarzeń roku 2002, a najsłynniejszy amerykański magazyn jazzowy „Down Beat” przyznał albumowi „Turtles” (Polonia Records, 1995) nagranemu m.in. z Randy Breckerem i Western Jazz Quartet cztery gwiazdki.
Pawlik jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów „Wrony” i „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej, „Rewersu” w reżyserii Borysa Lankosza („Złote Lwy” za najlepszą muzykę na 34 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni,”Orły 2010” Polskiej Akademii Filmowej), a także międzynarodowych produkcji, m.in.”Within the Whirlwind” („Wichry Kołymy”) Marleen Gorris. Wśród wyjątkowych dokonań artystycznych Pawlika znajdują się: „Misterium Stabat Mater” na fortepian jazzowy i chór gregoriański wydane dwukrotnie w roku 2000 i 2005 oraz jazzowy projekt Włodek Pawlik Trio „Anhelli”, uhonorowany nagrodą TVP Kultura w roku 2006 w kategorii – Muzyczne Wydarzenie Roku (rock, jazz). W roku 2008 artysta skomponował i nagrał z Randy Breckerem (6 -krotny zdobywca Grammy Award) suitę jazzową „Tykocin”, która przez recenzentów muzycznych „Rzeczypospolitej” i „Gazety Wyborczej” uznana została w Polsce jazzową płytą roku. Nakładem wydawnictwa Summit Records ukazała się jej światowa reedycja pod tytułem „Nostalgic Journey”. Pawlik został uhonorowany za muzykę z tej płyty m.in. tytułem jazzowego kompozytora roku 2009 w ankiecie Jazz Station z Los Angeles. W tym samym roku ukazał się podwójny solowy album pianisty „Grand Piano”, na którym zostały zarejestrowane unikalne solowe improwizacje artysty. W roku 2011 ukazała się płyta „Struny na Ziemi” z muzyką do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Lory Szafran i Marka Bałaty, z recytacjami Roberta Więckiewicza, uznana Jazzową Płytą Roku 2011 w rankingu „Rzeczpospolitej”. W roku 2013 ukazała się płyta z muzyką do poezji Józefa Czechowicza „Wieczorem”. W roku 2014 Pawlik skomponował na zamówienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego suitę „Wolność” na chór, orkiestrę i trio jazzowe, która została wykonana 4 Czerwca 2014 na Placu Zamkowym w Warszawie z okazji Święta Wolności w obecności wielu głów państw, w tym Prezydenta USA Baracka Obamy.

Włodek Pawlik nagroda fryderyka
W roku 2015 ukazał się bestsellerowy album CD i DVD „Włodek Pawlik Trio-America”, którego premiera miała miejsce 24.05.2015 w Filharmonii Narodowej. Na początku roku 2016 miała miejsce premiera płyty „Zagajewski/Pawlik-Mów spokojniej” do poezji Adama Zagajewskiego. W tym samym roku ukazała się płyta z utworami orkiestrowymi Pawlika, m.in. z drugim koncertem fortepianowym, pt. „4 Works 4 Orchestra”, której premiera miała miejsce w Filharmonii Szczecińskiej. Utwory z tej płyty były wykonywane w najważniejszych salach koncertowych w Polsce, m.in. w NOSPR i w Filharmonii Narodowej. W 2017 roku miała miejsce premiera solowego albumu „Songs Without Words”. Na płycie tej artysta sięgnął do swoich ulubionych standardów muzyki jazzowej i popularnej, które w sobie tylko adekwatny sposób przetworzył w intymne, pełne wyrafinowania, fortepianowe improwizacje. W 2018 roku Włodek Pawlik Trio, wraz z Randym Breckerem , zainaugurowało Blue Note Jazz Festival w Nowym Jorku w legendarnym klubie Blue Note. Najnowsza płyta Włodka Pawlika „Pawlik/Moniuszko – Polish Jazz” ukazała się w 2019 – czyli w roku Stanisława Moniuszki. Włodek Pawlik wziął na warsztat najsłynniejsze pieśni i arie Stanisława Moniuszki aranżując je i nagrywając w jazzowej estetyce wraz z Pawłem Pańtą na kotrabasie i Adamem Zagórskim na perkusji.
Wśród niezliczonej ilości nagród i odznaczeń artysty wymienić wypada:
– Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
– Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalisza
– Honorowe Obywatelstwo Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna
– Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku 2014
– Nagroda TVP Kultura dla płyty „Anhelli” (2006)
– „Anioł Jazzu” (Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa),
– Artysta Roku 2014 wg. Jazz Forum
– Fryderyk 2014 w kategorii Jazzowy Muzyk Roku
– nagrody Grand Prix Stowarzyszenia Jazzowego Melomani (2013, 2014)
– nagroda „Bestsellery Empiku 2014” w kategorii „Wydarzenie Roku”
– Grammy Award 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble za płytę „Night In Calisia”
– podwójna platyna dla płyty „Night in Calisia”
– muzyczna nagroda 30-lecia „Teleexpressu” (2016)

Włodek Pawlik zasiadał w jury m.in.: V American Jazz Piano Competition w Indianapolis w 2001, wykładał m.in. na Eastman School of Music, Western Michigan University, Cincinnati College of Music, podczas IAJE Jazz Conference w LosAngeles (1999), w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.



Idź do oryginalnego materiału