Wilson Benesch na targach High End 2025 w Monachium zaprezentuje nowe ramię gramofonowe.
Graviton Ti, najnowszy dodatek do serii GMT Analogue tego producenta. Ewoluując od wariantu dostarczanego z gramofonem GMT One System wprowadzonym na rynek w 2023 roku, nowe ramię został opracowany, jak czytamy, z myślą o kompatybilności z gramofonem Dohmann Helix One Mk3.
Ramię Graviton Ti Tonearm zadebiutuje na targach HIGH END Munich 2025 we współpracy z Dohmann Audio podczas demonstracji na żywo w hali 4, F-001.

Ramię Graviton Ti wykonano z jednego elementu z włókna węglowego wzmocnionego grafenową matrycą epoksydową. Producent pisze:
Opierając się na dekadach rozwoju i działając we współpracy z Instytutem FEMTO (Francja) i Uniwersytetem Sheffield Hallam, przygotowaliśmy strukturę, w której połączyliśmy włókno węglowe o konstrukcji poczwórnej helisy i kanapkowy rdzeń Rohacell, w wyniku czego powstało ramię o wyjątkowej sztywności i wiodącym w swojej klasie tłumieniu.
Tłumienie i sztywność mają najważniejsze znaczenie dla dokładnej reprodukcji sygnału. Podobnie jak materiały i kształt skrzypiec Stradivariusa określają ich charakter, ramię Graviton Ti zapewnia transkrypcję, a nie koloryzowanie sygnału muzyczny.
Jak zapewnia Wilson Benesch, geometria ramienia ma minimalizować wibracje, umożliwiając wkładce wydobycie informacji „z absolutną precyzją”.

Producent przypomina, iż wykorzystanie zaawansowanych kompozytów przez Wilson Benesch rozpoczęło się w 1989 roku wraz z opracowaniem ramienia A.C.T. One Tonearm. I dalej:
Późniejsze badania w ramach unijnego projektu SSUCHY potwierdziły pierwotne założenia konstrukcyjne ramienia, wśród których najważniejsze to:
-
-
geometria krzywej hiperbolicznej zapewniająca wydajność i wytrzymałość materiału,
-
orientacja włókien 0/90° zapewniająca maksymalną sztywność skrętną i rozpraszanie energii,
-
monolityczna konstrukcja w celu wyeliminowania odblaskowych granic energii między częściami.
-
Elementy przeciwwagi i przegubu wykonane są przy użyciu selektywnie spiekanego laserowo (SLS) tytanu, opracowanego we współpracy z dr Jamesem Huntem (University of Sheffield), Advanced of Sheffield), Advanced Manufacturing Research Centre, Renishaw PLC oraz profesorem Morvanem Ouise (Instytut FEMTO).

Wilson Benesch zaadaptował konstrukcję „over-arm” STAGE One, pierwotnie opracowaną dla gramofonu GMT One System, aby zintegrować je z gramofonem Dohmann Helix One Mk3. STAGE One umożliwia podłączenie przewodu ramienia do ekranowanej miedzią elementu umieszczonego mniej niż cal od końca ramienia. W ten sposób „minimalizuje narażenie delikatnej, nieekranowanej ścieżki sygnału na zakłócenia o częstotliwości radiowej (RFI)”.
Podobnie jak wersja z ramieniem, Wilson Benesch będzie produkował ramię Graviton Ti w trzech wersjach wykończenia. Standardowo ramię będzie dostarczane w kolorze matowego tytanu, z opcjami polerowanego srebra i polerowanego złota.

▌ Dostępność i cena
Ramię gramofonowe Wilson Benesch Graviton Ti będzie dostępne od 4. kwartału 2025 roku. Jego cena ma wynosić 39 500 euro w wykończeniu Matt Titanium. Inne wykończenia za dodatkową. ●
→ WILSON-BENESCH.com
tekst red./mat. prasowe
foto mat. prasowe
«●»