Wieluńskie Towarzystwo Naukowe świętuje 25-lecie (zdjęcia)

radiozw.com.pl 6 dni temu

Wystawa publikacji i galeria zdjęć z działalności bieżącej i archiwalnej uświetniły jubileusz 25-lecia Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego. Wernisaż wystawy miał miejsce w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Był czas na wspomnienia, na uczczenie minutą ciszy zmarłych członków WTN-u czy przekazanie informacji o planach i bieżącej działalności. Prelekcję na temat Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego przygotował i wygłosił prezes Towarzystwa, dr Zdzisław Włodarczyk.

Proszę państwa, ekspandujemy. Użyję takiego słowa, bo promocje naszych książek to nie tylko Łęczyca, Łódź, Turek, Warszawa, Zamość czy Ostróda. To także Praszka, bo tam przecież co roku jest promocja książek z serii wydawniczej „Blisko i daleko”. Powiatowe konkursy wiedzy o zabytkach, nowość w naszej działalności, realizowane są co dwa lata. W Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury i Sportu w Wieluniu odbył się pierwszy, drugi zorganizowaliśmy w Czarnożyłach. Bardzo udana impreza, zawsze wspaniała oprawa historyczna przygotowana przez Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy”. I sesje, od samego początku organizowane były sesje naukowe. Jedna z nich, zorganizowana w 2001 roku, poświęcona była martyrologii duchowieństwa katolickiego – mówił dr Zdzisław Włodarczyk, prezes Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego.

Wśród gości znaleźli się przedstawiciele władz, instytucji, zaprzyjaźnionych organizacji i towarzystw regionalnych, mieszkańcy oraz oczywiście członkowie Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego.

Ja jestem związana bardzo z moim miastem, bardzo mnie interesuje historia, sztuka, żyję tym wszystkim, więc nie mogłoby mnie nie być w WTN-ie.
Materiały źródłowe historii Kościoła tych ziem są na tyle obfite i dopiero w części opracowane, iż zostawiły wolne pole do zagospodarowania, które staram się wykorzystywać.
Moja kooperacja z WTN-em zaczęła się od pracy doktorskiej poświęconej szlachcie wieluńskiej do połowy XVI wieku. Jakby kontynuując to, zdecydowałem się wstąpić do towarzystwa, aby poszerzyć swoje kontakty i korzystać z wiedzy tutejszych regionalistów.
Tematyka mojego doktoratu dotyczyła powiatu wieluńskiego w okresie międzywojennym, w związku z tym naturalną koleją rzeczy stało się dołączenie do grona członków WTN-u – mówili Marzena Hettich-Uryszek, dr ks. Kamil Kęsik, dr Tomasz Stolarczyk i dr ks. Michał Widera, członkowie Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego.

Posłuchaj rozmowy:

W dorobku towarzystwa, jak podkreślano podczas jubileuszu, znalazły się m.in. sesje naukowe, konferencje, cykliczne spotkania regionalistów w muzeum w Praszce, konkursy wiedzy o zabytkach, wycieczki dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych czy akcje upamiętniające zapomniane cmentarze na Ziemi Wieluńskiej. Dorobek naukowy członków Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego to także artykuły, publikacje i serie wydawnicze. Dorobek niemały, bo obejmujący blisko 70 pozycji książkowych, można oglądać do 26 listopada w galerii Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.

Wieluńskie Towarzystwo Naukowe powstało w 1999 roku z inicjatywy prof. Stanisława Tadeusza Olejnika, sprawującego funkcję prezesa WTN-u do 2015 roku. Od 2015 do chwili obecnej prezesem towarzystwa jest dr Zdzisław Włodarczyk.

Idź do oryginalnego materiału