Wielka księga opowieści kryminalnych. Zbrodnie pozornie niemożliwe – recenzja książki

popkulturowcy.pl 6 godzin temu

Zbliżają się święta, a co za tym idzie – niemal każdy szuka teraz prezentów. W moje ręce wpadła ostatnio pozycja Wielka księga opowieści kryminalnych. Zbrodnie pozornie niemożliwe. Sprawdźmy, czy będzie dobrym wyborem dla fanów zagadek detektywistycznych.

Wagonik kolejki linowej, turecka łaźnia, angielska posiadłość, zamknięty skarbiec – przestępstwo może wydarzyć się wszędzie.

Wielka księga pozornie niemożliwych zbrodni jest oryginalnym prezentem dla wszystkich, którzy lubią dobre opowieści detektywistyczne. W książce znajdziecie nie tylko klasyczne zagadki zamkniętego pokoju rozwiązane przez genialne umysły światowej sławy detektywów, ale także opowiadania, w których miejsce zbrodni jest niespodziewane, a okoliczności nietypowe. Tajemnica zamkniętej łazienki, Latający trup, Niewidzialna broń i wiele innych…

Przedstawiamy najlepszy wybór opowiadań kryminalnych o pozornie niemożliwych i niewykonalnych zbrodniach. Zdobył on serca czytelników na całym świecie i z pewnością zachwyci także Was. Usiądźcie wygodnie i delektujcie się dwudziestoma ekscytującymi i niezwykłymi opowieściami. Książka jest idealnym prezentem i doskonałym towarzyszem na długie zimowe wieczory, kiedy zamykacie drzwi na klucz i myślicie, iż jesteście bezpieczni…

– opis wydawcy.

Wielka księga opowieści kryminalnych. Zbrodnie pozornie niemożliwe to prawdziwa gratka dla wielbicieli kryminałów. W książce znajdziemy 20 opowiadań prawdziwych klasyków gatunku, takich jak Agatha Christie, Edgar Allan Poe, Sir Arthur Conan Doyle, Stephen King, Maurice Leblanc – i wielu innych. Każde z nich opatrzone jest na początku krótkim wstępem przedstawiającym samego autora: krótki życiorys czy największe dzieła.

Źródło: materiały wydawnictwa Familium

Całość podzielona jest na pięć części: Najwymyślniejsze sposoby na zabójstwo, Mordercze ostrza, Tajemnicze zniknięcia, Jak wykryć morderstwo oraz Skradzione owoce smakują najlepiej. Celem każdej z nich jest zwrócenie uwagi na inny aspekt twórczości autorów – na czym się skupiali oraz na to, co je wszystkie łączy. Otóż, jak zresztą wspomniano w przedmowie, w złotych czasach kryminału większą uwagę zwracało się na sposób, w jaki dokonano morderstwa, niż na motywy kierujące sprawcą. Widać to doskonale właśnie w tym przekrojowym wydaniu, gdzie powód ewidentnie jest tłem dla wymyślnej zbrodni. Sam podtytuł, czyli „Zagadki zamkniętego pokoju i inne niewytłumaczalne historie”, sugeruje nam już znajdujące się w środku treści i na co kładziony jest nacisk.

Analizując tę obszerną antologię kryminału, nie mogę nie zwrócić uwagi na sposób jej wydania. Jest to bardzo duży, opasły tom w twardej oprawie. Zdecydowanie nie jest to rodzaj książki, który wrzuci się do plecaka, żeby poczytać w komunikacji miejskiej. Przeznaczona jest do spokojnego wieczoru w domu, na kanapie czy w wygodnym fotelu.

Zobacz rownież: Obcy. Rzeka cierpień – recenzja książki. Wyborny prequel

Źródło: materiały wydawnictwa Familium

Opowiadania w Wielkiej księdze opowieści kryminalnych opatrzone są pasującymi do klimatu obrazkami, z których kolaży składają się okładki poszczególnych części. Dodatkowo tym, co mnie urzekło, jest dopracowanie szczegółów. Przy notce o autorze umieszczono rysunek klucza, podczas gdy na samym końcu opowiadania zobaczymy zamek. Jest to fajna klamra, która obrazuje historię oraz autora jako spójną całość.

Minusem jest dla mnie niedokładna redakcja tekstów. Niejednokrotnie wypowiedź postaci oraz jej przemyślenia lub też opis czegoś znajdującego się dookoła nie są od siebie oddzielone. Przez to czasami musiałam się zatrzymać w historii, żeby zorientować się – czy to pozostało kwestia mówiona, czy już nie. Wytrącało mnie to z rytmu i nie pozwalało w pełni oddać się czytanej historii.

Źródło: materiały wydawnictwa Familium

Za zaletę muszę z kolei uznać wykonanie: książka została wydrukowana na porządnym grubym papierze. Dodatkowo czcionka nie jest za mała, dzięki czemu miałam wrażenie, iż moje oczy wręcz płyną po tekście.

Ponadto znajdziemy tu prawdziwe perełki klasycznego kryminału, który swoim podejściem różni się od aktualnie wydawanych pozycji. Jest to ponadczasowe i interesujące dla czytelnika zaznajomionego z tematem, ponieważ można zaobserwować ewolucję, która miała miejsce na przestrzeni lat.

Wielka księga opowieści kryminalnych. Zbrodnie pozornie niemożliwe to naprawdę interesująca pozycja dla fanów gatunku. Ze względu na robiące wrażenie wydanie idealnie nada się też na prezent – czy to dla bliskiej osoby, czy dla samego siebie. Zdecydowanie będę wracać do tej pozycji i umili mi ona niejeden wieczór.


Autorzy: Opracowanie grupowe
Wydawca: Familium
Premiera: 30 października 2024 r.
Oprawa: twarda
Stron: 501
Cena katalogowa: 139,90 zł


Recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem Familium. Dziękujemy!
Źródło obrazka wyróżniającego: okładka (kolaż)
Idź do oryginalnego materiału