Wielka Improwizacja to organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej cykl muzycznych spotkań z udziałem uznanych improwizatorów i improwizatorek sceny jazzowej, alternatywnej i elektronicznej. Moderatorami wcześniejszych Wielkich Improwizacji byli Macio Moretti oraz Marcin Masecki. Zapraszamy już 13 czerwca do Instytutu Kultury Miejskiej! Bilety 49 PLN do 30.05 / 59 PLN od 1.06 oraz w dniu wydarzenia do kupienia na www.bilety.ikm.gda.pl.

Termin: 13 czerwca (piątek) 2025, 20.00
Miejsc: Instytut Kultury Miejskiej (Targ Rakowy 11, Gdańsk)
Bilety: (koncert + sesja improwizacji): 49 PLN do 30.05 / 59 PLN od 1.06 oraz w dniu wydarzenia
Projekt Graficzny: Łukasz Rychlicki
Program:
20.00-21.00
JULMUD (Palestyna) – koncert
21.00-22.00
Julmud / Piotr Kaliński / Kamil Piotrowicz / Jacek Prościński – music jam
O artystach:
Specjalnym gościem czerwcowej Wielkiej Improwizacji będzie palestyński producent muzyki elektronicznej Julmud.
Julmud (właśc. Mohammad Nofal) – wokalista, perkusista i artysta dźwiękowy mieszkający w Ramallah – jest jedną z kluczowych postaci współczesnej sceny muzycznej Palestyny.
Julmud nawiązuje w swojej twórczości do muzyki arabskiej, w tym tradycji Lewantu, Iraku, Jemenu i Maghrebu. Czerpie inspirację z takich artystów jak Muqata’a i kolektyw Ramallah Underground, znanych z łączenia muzyki z politycznym aktywizmem.
Pełna zniekształceń i eksperymentalnych dźwięków muzyka Julmuda odzwierciedla intensywność napięć w codziennym życiu Palestyńczyków pod izraelską okupacją i jest jego osobistym wyrazem sprzeciwu i politycznego oporu.
W 2022 roku wydał swój debiutancki album solowy pt. Tuqoos (arab. „Rytuały”) nakładem wytwórni Bilna’es, założonej przez Muqata’a oraz nowojorskich artystów wizualnych Ruanne Abou-Rahme i Basela Abbasa. Album ten łączy tradycyjne dźwięki arabskie z nowoczesnym hip-hopem i elektroniką.
Poczytaj i posłuchaj Julmuda tutaj:
https://daily.bandcamp.com/album-of-the-day/julmud-tuqoos-review
https://boilerroom.tv/session/Palestine
Po solowym koncercie Julmuda na scenie dołączą do niego trzej znani muzycy trójmiejskiej sceny elektronicznej oraz instrumentalnej:
Piotr Kaliński – producent muzyki elektronicznej, kompozytor, gitarzysta działający na scenie muzyki elektronicznej, ambientowej oraz eksperymentalnej. Występuje jako Hatti Vatti oraz współtworzy projekty Hinode Tapes (z Jackiem Prościńskim i Piotrem Chęckim), Nanook of the North (wraz ze Stefanem Wesołowskim) oraz HV/NOON, Janka, Ffrancis i (kiedyś) Gówno.
Kamil Piotrowicz – pianista, kompozytor, współtwórca Idealistic Festival. Twórca zespołów Kamil Piotrowicz Sextet, HAŁVVA, Wojtczak / Piotrowicz, Lawaai, Hirjjo. Współpracował m.in. z takimi twórcami jak Jaimie Branch, Christian Lillinger, Tizia Zimmermann, Tim Berne, Jacob Anderskov, Lotte Anker, Timothée Quost czy Jan Młynarski.
Jacek Prościński – perkusista trójmiejskiej sceny muzyki improwizowanej, eksperymentalnej i elektronicznej. Jego twórczość balansuje na granicy jazzu, elektroniki, yassu i muzyki klubowej. Twórca solowego projektu wh0wh0, ze Stendkiem współtworzy elektroniczno-taneczno-gabberowy zespół Lasy, z Piotrem Kalińskim i Piotrem Chęckim – Hinode Tapes, z Kamilem Piotrowiczem – projekt Hałvva, a z Olem Walickim – elektroniczno-akustyczny duet Llovage.
O cyklu:
Wielka Improwizacja to organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej cykl muzycznych spotkań z udziałem uznanych improwizatorów i improwizatorek sceny jazzowej, alternatywnej i elektronicznej. Podczas kolejnych odsłon cyklu zaproszeni przez nas twórcy i twórczynie prezentują wybrany przez siebie autorski projekt muzyczny, a następnie prowadzą sesję improwizacji – jej przebieg wyznacza zaproponowany przez nich motyw przewodni. Na scenie towarzyszą im każdorazowo wybrana spośród lokalnego środowiska muzycznego dwójka lub trójka tzw. rozgrywających.
Do udziału w sesji zapraszamy także WAS – reprezentantów i reprezentantki trójmiejskiej sceny muzycznej. jeżeli posiadacie lub zdobywacie doświadczenie w formule jam session i chcecie zagrać z uznanymi muzykami i muzyczkami sceny improwizowanej – przyjdźcie na koncert z własnym instrumentem i dołączcie!
Muzyczna rozmowa tocząca się w różnych stylistykach, łącząca różne pokolenia i podejścia twórcze wybrzmi na scenie audytorium IKM.
Gośćmi poprzednich dwóch edycji cyklu byli Macio Moretti oraz Marcin Masecki.
_____________
Informacje praktyczne:
• wydarzenie odbywa się przy schowanej trybunie,
• dostępne są nienumerowane miejsca siedzące (na poduszkach i dywanach oraz na krzesłach przy stolikach),
• na sali można spożywać napoje,
• między koncertem a rozpoczęciem sesji improwizacji będzie krótka przerwa,
• na obie części wydarzenia obowiązuje jeden bilet wstępu.
_____________
Informacje dostępnościowe:
Budynek IKM spełnia wymogi dostępności dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi:
• na sali zapewnione są miejsca dla osób poruszających się na wózkach,
• przy scenie znajduje się winda dla wykonawców poruszających się na wózkach,
• dostępne są windy i podjazdy,
Budynek wyposażony jest w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi:
• ścieżka tyflograficzna.
• punkty uwagi.
• linie naprowadzające,
• tabliczki w alfabecie Braille’a.
• zapowiedzi głosowe w windach.
Na sali znajduje się pętla indukcyjna dla osób z aparatami słuchowymi.
Toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami znajdują się:
• na parterze – w pobliżu wyjścia z sali audytoryjnej,
• na piętrze – dostępne windą.
Toalety przyjazne dla osób niebinarnych znajdują się na pierwszym piętrze.
Personel Punktu Informacji Kulturalnej zapewnia wsparcie osobom z tzw. „szczególnymi potrzebami”.